Dette website bruger cookies
Cookies er nødvendige for at websitet fungerer korrekt, og indsamler viden om anvendelsen af websitet.

Hvis du klikker videre på siden, accepterer du vores brug af cookies.

For mere information: klik her
Tilbage








Raceweekend hos Labrador Retriever

(10. april 2018 11:23)
Labradors Retrievers raceledelse havde lagt planlægning og udførelse i hænderne på Region Lolland Falster, som udover årets første forårsweekend også havde sørget for to fantastisk gode prøvedage med WT lørdag den 7. april hos Retten og Ib Frederiksen i Charlottenlundskoven ved Holeby. Søndag var der markprøve B på Knuthenborg, hvor deltagerne også fik lejlighed til at møde nogle af safariparken dyr.

WT lørdag den 7. april i Charlottenlundskoven


Prøveleder WT: Anders Steffensen
Dommere: Boye Rasmussen, Walter Mygill, Jan Lorentzen, Lars Nørgaard og Per-Anders Norling
(SE)

Begynderklasse:
1. WT: Coalbrook's Brackenbree (INTBRCH Beileys Aguzannis Of Fendawood - DKJCH DKBRCH Fendawood Able)EO: Danny Fraser
2. WT: Sagnlandets Glory Zippo (DKBRCH DKJCH Lockthorn Zippo Stoney - SEJCH(A) Highhut's Alopex) O: Susanne Andersen Og Tom Andersen,  Fører: Flemming Nøhr Christensen
3. WT: Lab Berka's B. Wombat (SECH(U) NLCH PLCH Seawind Polish Poker - Posters High Performance) O: Karin Schæffer Jørgensen,  Fører: Connie Svane
4. WT: Lærkereden's Balder  (Lærkereden's Rimfaxe - Lærkereden's Lærke) EO: Ove Simonsen,
5. WT: Maxjan's Huxi (Maxjan's Ganton - Blackthorn Rosa) O: Mette Andersen, Stig Andersen, Fører: Joan Clausen  




Åben klasse:
WT 1: Bjoljahn Flaming Thunderbird (Stormy Night's Heimdal - Bjoljahn Misha Gainja) O: Benedicte Bjoljahn,  Fører: Lise Gørtz  
WT 2: Spjellerups Iago (IEFTCH GBFTCH Waysgreen Apollo - Balbirnie Happy) O: Michael Andersen, Fører: Susanne Wærling
WT 3: Balbirnie Lake (Waysgreen Barracuda - Drakeshead Virgo) O: Per Maasbøl, Mette Voigt Andersen, Fører: Susanne Wærling
WT 4: Mikamores Bella (Drakeshead Vodka - DKBRCH Darfys Mika) O: Louise Munchaus Adsbøl, Fører: Morten Stanley  
WT 5: Balbirnie Luke (Waysgreen Barracuda - Drakeshead Virgo) O: Per Maasbøl, Mette Voigt Andersen, Fører: Jan Gregor




Vinderklasse:
WT 1: DKWTCH DKBRCH Stenhøjgårds Cille-Lovis (DKJCH DKWTCH Hillus Powell - DKBRCH DKDKKJCH DKJCH Trompeterbakkens Dina) O: Lorenzen, Jan, Fører: John Juul Henriksen
WT 2: 4.RM16 Lærkereden's Lærke (Rocdrum Jake Of Willinghurst - DKBRCH NOJCH DKJCH Lærkereden's Freja) EO: Ove Simonsen,
WT 3: Bjoljahnchief (Jagdens Gander - Bjoljahn Quest Bindy) O: Benedicte Bjoljahn, Fører: Tanja Bisted Thorsen
WT 4:  Monique (DKBRCH DKJCH DKWTCH Batmoors' Leitrim Jake - Holmgren's Hunter's Bianca) EO: Finn Rasmussen
WT 5: Partridge Proud Este'phe (Stenbury Black Fighter - DKWTCH DKBRCH Thirsgaards I Caught Fire) O: Holger Blom Davidsen, Fører: Lise Barfoed-Høj  
WT 6: DKBRCH DKWTCH DKJCH Frank In Greenwood, Labrador Retriever (GBFTCH Eastdale Harry - Broadlaw Nora) O: H. J. Wiggins, England E: Jon Andersen, Anne-Marie Jøhnke, Fører: Jon Andersen



Markprøve B søndag den 8. april i Knuthenborg


Prøveleder: Ole Rasmussen
Assistent: Bo Frederiksen

Dommere:
Begynder: Lars Nørgaard og Walter Mygil
Åben: Per-Anders Norling (SE) og Walter Mygil
Vinder: Boye Rasmussen(OF)  og Carsten Andersen

Bedste hund i begynderklasse


Sagnlandets Imperial Zippo(DKBRCH DKJCHLockthorn Zippo Stoney - SEJCH(A) Highhut's Alopex) O:  Susanne Andersen Og Tom Andersen, Fører: Susanne Andersen




Bedste hund i åben klasse


Benna (DKWTCH Messi - Abby) EO: Thomas Nygaard Kristensen,




Vinderklasse:


1. vinder med certifikat:
Ravensbank Economist (DKBRCH DKJCH Cynhinfa Emperor - Tidemark Ivy) O: Voigt, Søren, Fører: Pia Bielefeldt
2. vinder med CK:
DKBRCH DKWTCH DKJCH Frank In Greenwood (GBFTCH Eastdale Harry - Broadlaw Nora) O: H. J. Wiggins, England E: Jon Andersen, Anne-Marie Jøhnke, Fører: Jon Andersen
3. vinder:
Monique (DKBRCH DKJCH DKWTCH Batmoors' Leitrim Jake - Holmgren's Hunter's Bianca) EO: Finn Rasmussen
4. vinder:
Shootdog Timber (DKBRCH DKJCH SEJCH NOJCH NORDJCH Bedgebrook Moonshaddow - Shootdog Nancy) O: Palle Ingemann, Fører: Johnny Axelgaard




Juelsminde pokalen uddelt til mest vindende A-prøve hund seneste sæson:
DKBRCH DKWTCH DKJCH Frank In Greenwood, Fører: Jon Andersen

Jon fik pokalen overrakt på markprøven.












Følg os på facebook
 
Print
 
Sitemap



Dansk Retriever Klub
   //   Hvidkærvej 23 A, 1 sal 5250 Odense SV   //   Tlf. +45 6597 3494   //   Fax +45 6597 3488   //   
post@d-r-klub.dk