Dette website bruger cookies
Cookies er nødvendige for at websitet fungerer korrekt, og indsamler viden om anvendelsen af websitet.

Hvis du klikker videre på siden, accepterer du vores brug af cookies.

For mere information: klik her
Tilbage








Topresultater fra påskens prøver

(5. april 2018 14:44)

Skærtorsdag den 29. marts

var det Ødemark Gods nord for Slagelse som var terrænvært på Region Sydsjællands WT i 3 klasser

Prøveleder: Allan Døring Hansen, assistenter: Jacob Mørch og Anna Døring Hansen

Dommere: Lars Mertz, Hanne Søndenbroe, Susanne Andersen, Flemming Nøhr, Luise Rasmussen, Kresten Henriksen og Keld Jørgensen

Begynderklassen - placeringer:

WT 1: Shootdog Jackpot, Labrador Retriever, O: Palle Ingeman,  Fører: Mikkel Lykkegaard Meyerhoff
WT 2: Batmoors' Red Megan, Labrador Retriever (DKJCH Lakedown Diawl Bach - Broadlaw Ebony) O: Iben Pytlick, Thomas Plamboeck, Fører: Tony Bill Hansen
WT 3: Shootdog Joey, Labrador Retriever (Shootdog Timber - Shootdog Mejlmosen Sophie) EO: Palle Ingemann,
WT 4  Cawood Chanti  Golden Retriever (NOJCH SEJCH Jacklaine's Cornelius Sky - Gleen Mhor's Sally) EO: Johnny Nielsen,
WT 5: Maxjan's Huxi, Labrador Retriever (Maxjan's Ganton - Blackthorn Rosa) O: Mette Andersen, Stig Andersen, Fører: Joan Clausen




Åben klasse - placeringer
WT 1: Sagnlandets Leona Racer, Labrador Retriever (Blackthorn Racer -SEJCH(A) Highhut's Alopex) O: Susanne Andersen, Fører: Lise Larsen
WT 2: Kenya, Labrador Retriever (DKBRCH NOJCH SEJCH NORDJCH DKJCH Bjoljahn Maddox - Swaine Kurah) O: Tanja Bisted Thorsen, Fører: Palle Rasmussen
WT 3:  Vesterlyng's December Avenue, Golden Retriever (Goldzack December Man In The Moon - Shootdog Golden Carefree Candy) O: Allan Mortensen, Fører: Bo Frederiksen
WT 4: Skattkammarens Red Alert, Flat Coated Retriever (Liwanu-Fenris Umbra Fida - Skattkammarens Peggy Sue)(w) O: Karin Rankloo Lindell,  Fører: Birgit Jordt Adsersen
WT 5: Lucky Labrador's Boardslide Stewart, Labrador Retriever (Kelmagra Cruise - Lucky Labrador's Euro Shine)(w) O: Maria Nielsen,  Fører: Tina Schilling Hansen
WT 6: Maxjan's Kayla, Labrador Retriever (Searover Pims Pompe - Maxjan's Sally) O: Mette Andersen, Stig Andersen, Fører: Marianne Graversen





Vinderklasse - placeringer
WT 1: NOJCH Huntingmate Femme's Barn, Labrador Retriever (SEJCH Jobeshill Buffalo Bill - NOJCH Masterkey's Ice Climber)(w) EO: Trond Gjøtterud, Norge
WT 2: Jobeshill Buffalo Bill, Labrador Retriever (Adoraden Quinn - Collaroy Banks Willow) O: Jane Fairclough, Fører: Leif Hernefalk
WT 3: Cawood Bailey, Golden Retriever (Calhoun Of Graceful Delight - Gleen Mhor's Sally) EO: Johnny Nielsen
WT 4:  DKWTCH DKBRCH Stenhøjgårds Cille-Lovis, Labrador Retriever (DKJCH DKWTCH Hillus Powell - DKBRCH DKDKKJCH DKJCH Trompeterbakkens Dina) O: Lorenzen, Jan, Fører: John Juul Henriksen
WT 5:  Batmoors' Alltwalis Ceront, Labrador Retriever (DKJCH Lakedown Diawl Bach - Batmoors' Chasing Kate) O: Thomas Plamboeck, Iben Pytlick, Fører: Peter Stampe
WT 6:  Sungold Cool Catch, Golden Retriever (SEVCH SEAGCH SEJCH SELPCH Rockdove's Timekeeper Of Big Ben - Sungold Job A'holic)(w) O: Susanne Forchhammer,  Fører: Michael Schytt Christensen
WT 7: Maxjan's Ganton, Labrador Retriever (Blackthorn Biham - Liva) EO: Mette Andersen, Stig Andersen, Fører: Stig Andersen


Link til resultaterne


Påskelørdag den 31. marts

var rammerne for Region Fyns markprøve B Lykkesholm Slot ved Ørbæk, hvor deltager også kunne nyde det meget smukke slot på tæt hold.



Prøveleder:
Torben Aagaard Pedersen
Assistent: Kent Nissen

Dommere:
Begynder: Lise Nørgaard Poulsen og Jesper Bromerholm
Åben: Birgitte Larsen, Morten Rossau og Iben Pytlick
Vinder: Carsten Andersen, Danny Fraser og Walter Mygill

Bedste hunde på dagen:

Bedste brugsprøvehund:
Carmal's Lone Ranger, Thrine-Lise Trytterud




Bedste begynderklassehund:

Team Timberline Benji The Bodyman, Labrador Retriever (Team Timberline Karoo Dessert - Bedgebrook Magic) O: Janne Vendelbo, Kenneth Lyngby Rajczyk,  Fører: Stine Zachariassen



Bedste åben klasse hund:

Sagnlandets Jatoba Princeps, Labrador Retriever (Blackthorn Princeps -DKWTCH Maxjan's Edes) O: Susanne Andersen, Tom Andersen, Fører: Lars Søndergaard




Vinderklassen:
Fra højre mod venstre:

1. Vinder med Certifikat: Blackthorn Quando, Labrador Retriever (DKBRCH NOJCH Michnos Izar - Blackthorn Kallisto) O: Rita Kökény, Ungarn, Fører: Kristian Bredahl Olesen

2. Vinder med CK: Huntingmate Femme's Barn, Labrador Retriever (Jobeshill Buffalo Bill - Masterkey's Ice Climber)(w) EO: Trond Gjøtterud, Norge

3. Vinder med CK: Nuthatch Blue Sky Pipa, Labrador Retriever (Aslan - Martinahingis) O:Lisa Nørgaard Poulsen, Fører: Luise Linnemann Rasmussen

4. Vinder med CK: Batmoors' Artistic Mick Jagger, Labrador Retriever (Lowforge Aragon Of Leacaz - Batmoors' Leadhills Mennock) O: Iben Pytlick Og Thomas Plamboeck, Fører: Henrik Poulsen



Link til resultaterne




Følg os på facebook
 
Print
 
Sitemap



Dansk Retriever Klub
   //   Hvidkærvej 23 A, 1 sal 5250 Odense SV   //   Tlf. +45 6597 3494   //   Fax +45 6597 3488   //   
post@d-r-klub.dk