Dette website bruger cookies
Cookies er nødvendige for at websitet fungerer korrekt, og indsamler viden om anvendelsen af websitet.

Hvis du klikker videre på siden, accepterer du vores brug af cookies.

For mere information: klik her
Tilbage








Resultater fra de seneste markprøver

(8. januar 2018 18:56)
5. januar var der åben klasse A på Petersgård og vinderklasse A på Schackenborg. Den 7. januar vinderklasse A på Ormstrup

Åben klasse A, den 5. januar på Petersgård


Prøveleder Michael S. Christensen
Dommere: Jan Hansen, Jens Lund, Thomas Plamboeck, aspirant Susanne Andersen



1. præmier til:
Lucky Labrador’s T. Woody Woodstock, Labrador Retriever,  (Eliijas Dudley - Lucky Labrador’s Ice Crystal) Ejer: Tina Schilling Hansen

Lucky Labradors A. Smiley Twiggy, Labrador Retriever, (Jobeshill Olof - Lucky Labradors Black Birdie) Ejer: Maria Nielsen  

Rønnesholms Kiki, Labrador Retriever, (Thirsgaards Tjegge - Rønnesholms Vinka) Ejer: Christian Falk Rønne

Brown Hunt’s Cenzo, Labrador Retriever, (Labdom Pochard - Brown Hunt’s Zig Zag) Ejer: Andreas Artmann  

Skattkammarens Maxwell Klinger, Flatcoated retriever (Meitas Mezzoforte Mackan - Skattkammarens Hot Lips) Ejer: Preben Jørgensen  

Gospelash Huddy, Golden Retriever, (Joyfull Hugo Of Philchris - Nordenlights Cheyanne Of Gospelsah)   Ejer: John Juel Pedersen  

Batmoors Thunderball Tom Jones, Labrador Retriever (DKJCH DKWTCH Hillus Powel - DKJCH Broadlaw Ebony) Ejer: Peter Larsson  




Vinderklasse, den 5. januar, Schackenborg


Prøveleder: Gert Svensson, assistent: Erik Mathiasen
Dommere : Hans Jørgen Lundgaard, Jan Lorenzen, Walter Mygill




1. vinder med certifikat: NJCH NRMJ-15 NEV-15-16 Meadowlark Ballyrush, Labrador (Ballylaffin Bailey Of Rockenhart - Batmoor’s Leadhills Ale) Ejer: Per Lier

2. vinder: DKBRCH DKJCH Fendawood Able, Labrador Retriever (FTCH Mediteranian Blue - FTCH Ragweeds Greedy Of Fendawood) Ejer: Danny Fraser

3. vinder: DKBRCH DKJCH Lockthorn Zippo Stoney, Labrador Retriever (FT CH Waterford Ganton - FT CH Lockthorn Tara) Ejer: Carsten Andersen



Vinderklasse, den 7. januar på Ormstrup


Prøveleder: Flemming Roed
Assistenter: Henriette Schausen og Jesper Bromerholm

Dommere: John Juel Pedersen, Keld Jørgensen, Lars Nordenhof, Hans Jørgen Lundgaard



1. vinder med certifikat: Studebaker Bonneville, Labrador Retriever, (Eastdale Kayne - Dicies Dodge By Studebaker) Ejer: Michael Rosenlund

2. vinder med CK: BjoljahnChief, Labrador Retriever, (GBFTCH Jagdesn Gander - Bjoljahn Quest Bindy) Ejer: Tanja Thorsen

3. vinder: DKWTCH DKBRCHThirsgaards I Caught Fire, Labrador retriever, (Levenghyl Firestone - DKJCH  Thirsgaards Lovis) Ejer: Holger Davidsen

4. vinder: DKBRCH DKJCH Fendawood Able, Labrador Retriever (FTCH Mediteranian Blue - FTCH Ragweeds Greedy Of Fendawood) Ejer: Danny Fraser

Udmærkelser til:
Blackthorn Quando, Labrador Retriever (NJCH DKBRCH Michnos Izar - Int. FTCH Blackthorn Kallisto) Ejer: Kristian Bredahl Olesen

Andjøh`s Rasmus Lauge, Labrador Retriever(DKJCH DKBRCH Maddox - Andjøh`s Nadia Petrova) Ejer: Rie Jøhnke














Følg os på facebook
Til forsiden

Dansk Retriever Klub

Specialklub under Dansk Kennel Klub for de fem retrieverracer:
Labrador Retriever, Golden Retriever, Flatcoated Retriever, Chesapeake Bay Retriever og Curly Coated Retriever.



Print

Sitemap



Dansk Retriever Klub
   //   Hvidkærvej 23 A, 1 sal 5250 Odense SV   //   Tlf. +45 6597 3494   //   Fax +45 6597 3488   //   
post@d-r-klub.dk