Dette website bruger cookies
Cookies er nødvendige for at websitet fungerer korrekt, og indsamler viden om anvendelsen af websitet.

Hvis du klikker videre på siden, accepterer du vores brug af cookies.

For mere information: klik her
Tilbage








Topresultater fra Hold WT på Fyn

(18. september 2017 13:53)
Der var tilmelding af ikke mindre end 22 hold og fremmøde af 21 hold til DRK's WT hold konkurrence på Fyn søndag den 17. september.

Prøveleder Lobke havde sørget for fine poster, gode hjælpere og godt vejr. DRK havde inviteret gode og positive dommere, så det kunne ikke andet end blive en god dag - og det blev det!

Prøveleder: Lobke Jacoliene Bloten

Dommere: Hans Jørgen Lundgaard, Peder Riemenschneider, Thomas Plamboeck, Per Anders Norling,SE og Mario Hickethier, DE



Nummer 1 med 235 point
Team Øst – Vest – Ude Bedst!
Holdkaptajn: DKBRCH DKWTCH DKJCH Batmoors' Hill Clyde, Labrador Retriever (Leadburn Viceroy - Hillus Holland)O: Iben Pytlick Og Thomas Plamboeck, Fører: Brian Rasmussen
Studebaker Bonneville, Labrador Retriever (Eastdale Kayne - Decies Dodge By Studebaker) O: M. J. Opie, England, Fører: Michael Rosenlund
Batmoors' Birdie Grouse, Labrador Retriever (Eastdale Kayne - Hillus Holland)O: Iben Pytlick, Thomas Plamboeck, Fører: Suzanne Hofmann


Nummer 2 med 221 point
Team Abellabbens
Holdkaptajn: DKBRCH SEJCH Abellabbens Mærsk, Labrador Retriever (DKBRCH Thirsgaards Tjegge - DKBRCH DKJCH Michnos Dronning Kathrine) O: Annette Abel Og Peter Abel, Fører: Peter Abel
Abellabbens Brave And Beauty, Labrador Retriever (DKBRCH DKJCH SEJCH NOJCH NORDJCH Bedgebrook Moonshaddow - DKBRCH DKJCH Michnos Dronning Kathrine O: Annette Abel, Peter Abel, Fører: Rikke Hansen
Abellabbens Jessie, Labrador Retriever (DKBRCH Thirsgaards Tjegge - DKBRCH DKJCH Michnos Dronning Kathrine) O: Annette Abel Og Peter Abel, Fører: Jens Jørgensen




Nummer 3 med 220 point
Team GravAnd
Holdkaptajn: Ravensbank Fay, Labrador Retriever (DKBRCH DKJCH Cynhinfa Emperor - Tidemark Ivy) O: Voigt, Søren, Fører: Frank Graversen
Maxjan's Ede, Labrador Retriever (Blackthorn Racer - Liva) O: Mette Andersen, Stig Andersen, Fører: Tom Andersen
Sagnlandets Silverton Racer, Labrador Retriever (Blackthorn Racer - SEJCH(A) Highhut's Alopex) EO: Susanne Andersen


Nummer 4 med 205 point
Team Fynerne
Holdkaptajn: DKWTCH DKBRCH Stenhøjgårds Cille-Lovis, Labrador Retriever (DKJCH DKWTCH Hillus Powell - DKBRCH DKDKKJCH DKJCH Trompeterbakkens Dina) O: Lorenzen, Jan, Fører: John Juul Henriksen
Batmoors' Cromarty Adelle, Labrador Retriever (DKBRCH DKJCH INTBRCH Batmoors' Gentle George Will - Batmoors' Leadhills Mennock) O: Iben Pytlick Og Thomas Plamboeck, Fører: Andi Steen Andersen
Batmoors' Alltwalis Ceron, Labrador Retriever (DKJCH Lakedown Diawl Bach - Batmoors' Chasing Kate) O: Thomas Plamboeck, Iben Pytlick, Fører: Peter Stampe





Den individuelle konkurrence gav udover en glad 1. vinder også en ny WT champion til Maxjan’s Edes ført af Tom Andersen.



1. WT: Maxjan's Ede, Labrador Retriever (Blackthorn Racer - Liva) O: Mette Andersen, Stig Andersen, Fører: Tom Andersen
2. WT: DKBRCH DKWTCH DKJCH Batmoors' Hill Clyde, Labrador Retriever (Leadburn Viceroy - Hillus Holland)O: Iben Pytlick Og Thomas Plamboeck, Fører: Brian Rasmussen
3. WT: DKBRCH SEJCH Abellabbens Mærsk, Labrador Retriever (DKBRCH Thirsgaards Tjegge - DKBRCH DKJCH Michnos Dronning Kathrine) O: Annette Abel Og Peter Abel, Fører: Peter Abel
4. WT: Ravensbank Economist, Labrador Retriever (DKBRCH DKJCH Cynhinfa Emperor - Tidemark Ivy) O: Voigt, Søren, Fører: Pia Bielefeldt
5. WT: DKWTCH DKBRCH Stenhøjgårds Cille-Lovis, Labrador Retriever (DKJCH DKWTCH Hillus Powell - DKBRCH DKDKKJCH DKJCH Trompeterbakkens Dina) O: Lorenzen, Jan, Fører: John Juul Henriksen
6. WT: Studebaker Bonneville, Labrador Retriever (Eastdale Kayne - Decies Dodge By Studebaker) O: M. J. Opie, England, Fører: Michael Rosenlund
7. WT: Ravensbank Fay, Labrador Retriever (DKBRCH DKJCH Cynhinfa Emperor - Tidemark Ivy) O: Voigt, Søren, Fører: Frank Graversen
8. WT: Lockthorn Zinedine Zidan, Labrador Retriever (Waterford Ganton - Lockthorn Tara) O: D. Marx, M. Marx, England E: Boye Rasmussen, Jytte Rasmussen, Fører: Boye Rasmussen
9. WT: DKWTCH Messi, Labrador Retriever (Butcher - Mansengreen Dazzle)O: Jørgen Lycik, Fører: Anders Hansen
10. WT: Fernshot Cricket, Labrador Retriever (Emmawood Drake – Emmanygan Tara Of Fernshot) O: P. W. Parkins, England E: Keld Jørgensen, Kirsten Lynge Jørgensen, Fører: Keld Jørgensen
11. WT: Nuthatch Blue Sky Pipa, Labrador Retriever (Aslan - Martinahingis) O: Lisa Nørgaard Poulsen, Fører: Luise Linnemann Rasmussen
12. WT: Batmoors' Artistic Pixie Lott, Labrador Retriever (Lowforge Aragon Of Leacaz - Batmoors' Leadhills Mennock) O: Iben Pytlick Og Thomas Plamboeck, Fører: Johannes Raaballe
13. WT: Lucky Labrador's Sky Diamon, Labrador Retriever (BEBRCH Starcreek Gust - Lucky Labrador's Gaby's Sweet Sky) O: Maria Nielsen, Fører: Ib Poulsen
14. WT: Maxjan's Ganton, Labrador Retriever (Blackthorn Biham - Liva) EO: Mette Andersen, Stig Andersen, Fører: Stig Andersen
15. WT: Munkhaven Almo Thyra, Flat Coated Retriever (Bjugel's Djuelpisker Monty - DKBRCH FIBRCH DKJCH DKWTCH NOJCH NORDJCH SEJCH Jiggers Tarka Lovely Alma)(w) EO: Hans Jørgen Bilstrup, Susanne Bilstrup, Fører: Hans Jørgen Bilstrup











Følg os på facebook
Til forsiden

Dansk Retriever Klub

Specialklub under Dansk Kennel Klub for de fem retrieverracer:
Labrador Retriever, Golden Retriever, Flatcoated Retriever, Chesapeake Bay Retriever og Curly Coated Retriever.



Print

Sitemap



Dansk Retriever Klub
   //   Hvidkærvej 23 A, 1 sal 5250 Odense SV   //   Tlf. +45 6597 3494   //   Fax +45 6597 3488   //   
post@d-r-klub.dk