Dette website bruger cookies
Cookies er nødvendige for at websitet fungerer korrekt, og indsamler viden om anvendelsen af websitet.

Hvis du klikker videre på siden, accepterer du vores brug af cookies.

For mere information: klik her
Tilbage








DRK’ Unghundemesterskab 2017 i Bjerregrav Mose

(14. august 2017 10:50)
DRK’ Unghundemesterskab 2017 i Bjerregrav Mose
Region Østjylland


Prøveleder: Morten Jakobsen - assistent: Jesper Thrue
Dommere:
Carsten Andersen, Anders Mølgaard, Jens Lund, Jan Hansen og Flemming Roed


Med 97 tilmeldinger var årets mesterskabe en smule mindre end de to tidligere år, men stadig et stort og flot antal af hunde og deres forventningsfulde førere, som stillede til prøve tidlig søndag morgen i Bjerregrav Mose.

Der var 4 poster, som alle kunne deltage på. For at gå videre til post 5, som var et søg, måtte der ikke være under 11 point på kortet. Blev søget gennemført med 11 point eller derover var 1. præmien hjemme i begynderklassen og man var kvalificeret til at prøve kræfter på post 6, hvor mange iøvrigt måtte erkende at ”møde muren” i forhold til hvad de unge hunde kunne kapere på en prøvedag.

Helt fair og mange trak selv deres hund tilbage fra arbejde, når de kunne se at deres hund var overmatchet af opgaven.

24 hunde fik en 1. præmie i begynderklassen.

Finalen blev afviklet som walk-up med 2 hunde fremme af gangen og dommerne havde udtaget 6 hunde. Der var en hund, som lå suverænt i spidsen, men som desværre fejlede på allersidste opgave. Når man oplever det, så må man også erkende at hundekonkurrencer også kan være skuffende, for lige efter det er gået så fremragende, så holder ”elastikken” ikke længere - og så er det man må erkende, at det er dyr man har med at gøre og ikke maskiner.

Resultatet af mesterskabet 2017:

1. unghundemester:
Bjoljahn Hunting Haily, 30/10-2015, Labrador Retriever (Jobeshill Olof - Bjoljahn Blaze Moonlight Shadow)O: Benedicte Bjoljahn, Ejer og fører: Rikke Birk Nielsen
2. unghundemester:
Stenhøjgårds Frank, 13/03-2016,Labrador Retriever (Kelmagra Cruise - DKBRCH DKJCH Stenhøjgårds Brit) O: Jan Lorenzen, Ejer og fører: Benny Steen, Sverige
3. unghundemester:
Partridge Happy Viper, 16/09-2015,Labrador Retriever (Labdom Pochard - Batmoors' Leadhills Tarras)O: Holger Blom Davidsen,  E: Mette Andersen, Stig Andersen, Fører: Stig Andersen
4. unghundemester:
Partridge Frozen Debbi, 15/03-2016, Labrador Retriever (Shimnavale Excalibur - DKWTCH DKBRCH Thirsgaards I Caught Fire) O: Holger Blom Davidsen, E: Anne-Marie Jøhnke, Jon Andersen, Fører: Anne-Marie Jøhnke

Deltaget i finalen og dermed udnævnt af dommerne som nr. 5:
Bradfield's Heavenly Timmi, 02/11-2015, Labrador Retriever (Studebaker Bonneville - Rosefield Gundog Heaven) O: Ulla Lindner, Fører: Gert Svensson

fra venstre 1-4 samt gennemført finale:



Fra finale, dommerne og 1. UHM og 3. UHM - skytte er Jesper Thrue




Tilskuere til finalen:





Sponsor: Petland


Følg os på facebook
Til forsiden

Dansk Retriever Klub

Specialklub under Dansk Kennel Klub for de fem retrieverracer:
Labrador Retriever, Golden Retriever, Flatcoated Retriever, Chesapeake Bay Retriever og Curly Coated Retriever.



Print

Sitemap



Dansk Retriever Klub
   //   Hvidkærvej 23 A, 1 sal 5250 Odense SV   //   Tlf. +45 6597 3494   //   Fax +45 6597 3488   //   
post@d-r-klub.dk