Dette website bruger cookies
Cookies er nødvendige for at websitet fungerer korrekt, og indsamler viden om anvendelsen af websitet.

Hvis du klikker videre på siden, accepterer du vores brug af cookies.

For mere information: klik her
Tilbage








Labradors WT weekend på Haraldskær ved Vejle

(19. juli 2017 12:30)
Lørdag den 15. juli med WT og søndag den 16. juli med WT Mock Trial

Lørdag den 15. juli

Prøveleder Keld Jørgensen

Dommere: Danny Fraser, Susanne Andersen, Gitte Jensen; Roddy Forbes, Skotland og Bruno Julien, Frankrig




Begynderklasse:
1. WT: Moegelholts Painted Black Snip (Blackthorn Racer - Nuthatch Blue Sky Pipa) O: Luise Linnemann Rasmussen, Fører: Camilla Björklundh
2. WT: Batmoors' Downtown Ivy (Ballylaffin Bailey Of Rockenhart - Batmoors' Chasing Kate) O: Thomas Plamboeck, Iben Pytlick, Fører: Erling Schaeffer
3. WT: Sweetwater's Misse Møhge (DKBRCH DKJCH Sparkfield Morris Minor - Sweetwater's Amidala) O: Tove Bune Christensen, Fører: Svend-Erik Hein
4. WT: Lucky Labrador's T. Stamina Tessa (Ellijas Dudley - Lucky Labrador's Ice Crystal) O: Maria Nielsen, Fører: Jens Erik Mathiesen
5. WT: Spjellerups Iago (Waysgreen Apollo - Balbirnie Happy)O: Michael Andersen, Fører: Susanne Wærling
6. WT: Partridge Happy Mysli (Labdom Pochard - Batmoors' Leadhills Tarras) EO: Holger Blom Davidsen
7. WT: Fifi Sunshine Ellie (Gilhøj's Hugo - Fifi Sunshine Cassiopeia O: Karina Møller, Fører: Annette Jørgensen





Åben Klasse:
1. WT: Maxjan's Padauk (Jobeshill Olof - Thirsgaards Ronja) O: Mette Andersen, Stig Andersen, Fører: Flemming Roed
2. WT: Blackthorn Xsoora (Blackthorn Heze - Drakeshead Vouge) EO/Fører: Rita Kökeny
3. WT: Lucky Labrador's A. Sastre Seal (Jobeshill Olof – Lucky Labrador's Black Birdie) O: Maria Nielsen, Fører: Rikke Hansen
4. WT: Maxjan's Aggie (Jobeshill Olof - Thirsgaards Ronja) O: Mette Andersen, Stig Andersen, Fører: Lotte Andersen
5. WT: Labbe (Bjoljahnchief - Delesk Scottish Thistle) O: Tanja Bisted Thorsen, Tommy Frederiksen, Fører: Helle Voigt
6. WT: Maxjan's Gioia (Jobeshill Olof - Thirsgaards Ronja) O: Mette Andersen, Stig Andersen, Fører: Karin Fauerholm





Vinderklasse:
1. WT: Blackthorn Quai (DKBRCH NOJCH Michnos Izar - Blackthorn Kallisto) OE/Fører: Rita Kökény
2. WT: Blackthorn Rosa (INTBRCH Garagill Pike – Drakeshead Vogue)(w) O: Rita Kökény, E: Mette Andersen, Stig Andersen, Fører: Michael Christensen
3. WT: Brown Hunt's Saldo (DKBRCH DKJCH SEJCH NOJCH NORDJCH Bedgebrook Moonshaddow - SEVCH DKSCH(V) Brown Hunt's Pasta) O: Pernille Lillevang, Fører: Heidi Hamberg
4. WT: Ravensbank Economist (DKBRCH DKJCH Cynhinfa Emperor - Tidemark Ivy) O: Voigt,  Fører: Pia Bielefeldt
6. WT: DKBRCH Abellabbens Mærsk (DKBRCH Thirsgaards Tjegge - DKBRCH DKJCH Michnos Dronning Kathrine) O: Annette Abel Og Peter Abel, Fører: Peter Abel





Bedste brugsprøve - dømt af Jens M. Jensen


Lesser Burdock Forest - fører Boye Rasmussen



Søndag den 16. juli WT Mock Trial i åben klasse og vinderklasse

Prøveleder Keld Jørgensen
Dommere: Danny Fraser, Gitte Jensen; Roddy Forbes, Skotland og Bruno Julien, Frankrig

Åben klasse
1. WT: Blackthorn Xsoora M (Blackthorn Heze - Drakeshead Vogue) O: E: Rita Kökény, Ungarn
2. WT: Eagle Owl's Usher (INTBRCH GBFTCH Beileys Aguzannis Of Fendawood - FIBRCH Eagle Owl's Nyksos) O: Miso Sipola, Finland, Fører: Steen Ludvigsen
3. WT: Maxjan's Aggie (Jobeshill Olof - Thirsgaards Ronja) O: Mette Andersen, Stig Andersen,  Fører: Lotte Andersen



Bestået åben klasse:
Scotsgap Ginn (GBFTCH Drakeshead Vodka - Scotsgap April) O: Danny Christensen, Fører: Anne-Grete Kibsgaard
Brown Hunt's Remix (Brown Hunt's Navy - SEVCH DKSCH(V) Brown Hunt's Ketchup) O: Pernille Lillevang, Fører: Nana Hingelberg
Lochiness Scraggy Bay (IEFTCH Shimnavale Excalibur - Lochiness Foxberry) O: Keld Jørgensen, Kirsten Lynge Jørgensen, Fører: Michael Rosenlund
Laberatos Sioux (Sea-Croft Cougar - Laberatos Quito) EO: Charlotte Staun



Vinderklasse:
1. WT: Maxjan's Edes (INTFTCH Blackthorn Racer - Liva) O: Mette Andersen, Stig Andersen, E: Susanne Andersen, Tom Andersen, Fører: Tom Andersen
2. WT: Lockthorn Zinedine Zidan (GBFTCH Waterford Ganton - Lockthorn Tara) O: D. Marx, M. Marx, England, Fører: Boye Rasmussen



Bestået vinderklasse:
Sagnlandets Silverton Racer (Blackthorn Racer - Highhut´s Alopex) Opdr./Ejer: Susanne Andersen  
Castlemans Syrian (Brockweir Blitz Of Smithsteads - GBFTCH Tweedshot Thistle Of Levenghyl) O: P. M. Willams, England, Fører: Pernille Lillevang
Ditte (Broadlaw Dirk - DKBRCH DKJCH Stenhøjgårds Bonnie) O: Jan Laursen, Fører: Jan Lorenzen

Tak til weekendens fodersponsor: Gilpa ApS













Følg os på facebook
Til forsiden

Dansk Retriever Klub

Specialklub under Dansk Kennel Klub for de fem retrieverracer:
Labrador Retriever, Golden Retriever, Flatcoated Retriever, Chesapeake Bay Retriever og Curly Coated Retriever.



Print

Sitemap



Dansk Retriever Klub
   //   Hvidkærvej 23 A, 1 sal 5250 Odense SV   //   Tlf. +45 6597 3494   //   Fax +45 6597 3488   //   
post@d-r-klub.dk