Dette website bruger cookies
Cookies er nødvendige for at websitet fungerer korrekt, og indsamler viden om anvendelsen af websitet.

Hvis du klikker videre på siden, accepterer du vores brug af cookies.

For mere information: klik her
Tilbage








Region Bornholm har holdt prøver i weekenden 1. og 2. juli

(3. juli 2017 08:52)
Region Bornholm holdt "ø-lejr" for prøvefolket med WT og markprøve B i weekenden 1. og 2. juli. Normalt kaldes Bornholm for Danmarks solskinsø, men det image levede Bornholm ikke helt op til ved denne lejlighed. Deltagerne fik god brug for regntøjet hen over weekenden.

WT Bornholm - Ibsker Husmands Plantage

Lørdagd den 1.juli

Prøveledere: Frank Graversen og Michael Bager Hansen
Dommere: John Juel Pedersen, Kresten Henriksen, Susanne Andersen og Birgitte Larsen




Begynderklasse:
1. WT: Line Up Port Of Exeter,  Labrador Retriever (Roekull Rajas M-Porthos - Djurbergas Fashion Desigual O: Jens Palmqvist, E: Jaqueline Döhle, Sverige
2. WT: Meadowlark Space Travel, Labrador Retriever, O: Birgitta Staflund Wiberg, E: Carin Mortensen, Sverige
3. WT: Guldahls Ina, Labrador Retriever (Willowyck Darren - Hanrebor To Hot To Handle) O: Anna Nielsen, Fører: Susan Madsen
4. WT: Maxjan's Kayla, Labrador Retriever (Searover Pims Pompe - Maxjan's Sally)O: Mette Andersen, Stig Andersen, Fører: Marianne Graversen
5. WT: Moegelholts Painted Black Snipe, Labrador Retriever (Blackthorn Racer - Nuthatch Blue Sky Pipa O: Luise Linnemann-Rasmussen, E: Camilla Björklundh, Sverige
6. WT: Golden Baltic Sea Guido, Golden Retriever (Amberfield Hugo Boss - Golden Baltic Sea Here I Come Evita) EO: Jørn Andersen, Ea Andersen, Fører: Jørn Andersen




Åben klasse:
1. WT: Sagnlandets Napa Racer, Labrador Retriever (Blackthorn Racer - SEJCH(A) Highhut's Alopex) O: Susanne Andersen, Fører: Jens Trane
2. WT: Morton Just Like Gold, Golden Retriever (Sungold Speedy Gonzales - Jojkapojkens Guoika) O: Hanne Mårtensson, Fører: Jeanette Rifbjerg Ryder
3. WT: Born-Flat Cool And Speedy, Flat Coated Retriever (Svartalwen's Fria Loke - Born-Flat Black Cheetah) EO: Jytte Larsen, Fører: Jan Wredstrøm
4. WT: Joe's Golden Ott, Golden, Golden Retriever (Salvesako - Sungold Joe & The Juice)(w) O: Svend Christensen, Fører: Michael Juul Nielsen
5. WT: Quiet Runners Zigge, Flat Coated Retriever (Björshults Xtra Wild West - Quiet Runners Silent Pleya) O: Marianne Johansson, Björn Johansson, E: Maria Dahlman-Persson, Sverige
6. WT: Sungold Cool Keeper, Golden, Golden Retriever (SEVCH SEAGCH SEJCH SELPCH Rockdove's Timekeeper Of Big Ben - Sungold Job A'holic) O: Susanne Forchhammer, Fører: Diana
Løjtved Mogensen




Vinderklasse
1. WT: Little Mhor's Mio, Golden Retriever (DKBRCH FIBRCH NOJCH NORDBRCH SEJCH Tanjin Gismo - DKWTCH Gleen Mhor's Mia) O: Dorte Klarskov Mahler,  Fører: Anja Emborg
2. WT: Shootdog Golden Creamy Holly, Golden Retriever (Vesterlyng's Token Of Clyde - NOJCH SEJCH DKBRCH NORDBRCH DKJCH Doubleuse Grousemountain) EO/Fører: Palle Ingemann
3. WT: Ravensbank Express, Labrador Retriever (DKBRCH DKJCH Cynhinfa Emperor - Tidemark Ivy) O: Voigt, Søren, Fører: Elna Juhl
4. WT: Joe's Little Sigga, Golden, Golden Retriever (Salvesako - Sungold Joe & The Juice) EO/Fører: Svend Christensen
5. WT: Sweet Licorice Rowan, Flat Coated Retriever (Casblaidd Little Archer - Duckfinder's Strega) O: Peder Pedersen, E: Lena Svensson, Sverige





Markprøve B Bornholm - Ibsker Husmands Plantage

Søndag den 2. juli

Prøveledere:
Begynder: Gert Juhl
Åben og vinder: Frank Graversen, assistent: Michael Bager Hansen

Dommere:
Begynder: Kresten Henriksen
Åben: Susanne Andersen og Birgitte Larsen
Vinder: John Juel Pedersen




Begynderklasse:
1. pr. til:
Gleen Mhor's Cody, Golden Retriever (DKBRCH Gleen Mhor's Niko - Duckflight Browning) O: John Nikolajsen, Fører: Bent Müller
Maxjan's Kayla, Labrador Retriever (Searover Pims Pompe - Maxjan's Sally) O: Mette Andersen, Stig Andersen, Fører: Marianne Graversen - klassens bedste hund
ROCH EUW16 DKV16 NORDV16 Holckenhus' Kingmaker, Chesapeake Bay Retriever (Penrose Trade Mark - WJW12 EUW12 15 ROCH NLCH NOCH SECH(U) INTCH(U) FICH NORDCH BECH Pond Hollow Sierra Nevadas) OE: Gitte Mortensen Og Bjarne Rønnow, Fører: Gitte Mortensen
Guldahls Ina, Labrador Retriever (Willowyck Darren - Hanrebor Too Hot To Handle) O: Anna Nielsen,  Fører: Susan Madsen
Lexus, Golden, Golden Retriever (Shootdog Golden Pocket - Sungold Shining Kira) O: Diana Løjtved Mogensen, Fører: Michael Møller
Hunter Lab Shake, Labrador Retriever (Hunter Lab Buster - Hunter Lab Augusta) EO/Fører: Pia Krebs Nielsen
Svenshults Beda, Labrador Retriever (DKCH Jayncourt Star Ovation - Svenhults Asta) O: Susanne Yngvesson Ahlgren,  Fører: Lene Pedersen
Moegelholts Painted Black Snipe, Labrador Retriever (Blackthorn Racer - Nuthatch Blue Sky Pipa) O: Luise Linnemann Rasmussen,  E: Camilla Björklundh, Sverige
Nixon, Labrador Retriever (Glenbriar Fresco - Brocklebank Night Jar) O: Maria Cedersmyg,  E: Caroline Lillrud, Sverige,
Meadowlark Space Travel, Labrador Retriever (Ragweed's Travel Of Craighorn - Batmoor's Leadhill Ale) O: Birgitta Staflund Wiberg, E: Carin Mortensen, Sverige
Joe's Golden Hunting Girl, Golden Retriever (Salvesako - Sungold Joe & The Juice) EO: Svend Christensen
Stenhøjgårds Fifi, Labrador Retriever (Kelmagra Cruise - DKBRCH DKJCH Stenhøjgårds Brit) O: Jan Lorenzen,  Fører: Frank Graversen





Åben klasse - 1. pr. til:
Sweet Licorice Rowan, Flat Coated Retriever (Casblaidd Little Archer - Duckfinder's Strega) O: Peder Pedersen, E: Lena Svensson, Sverige
Born-Flat Cool And Speedy, Flat Coated Retriever (Svartalwen's Fria Loke - Born-Flat Black Cheetah) EO: Jytte Larsen, Fører: Jan Wredstrøm - bedste hund
Sagnlandets Napa Racer, Labrador Retriever (Blackthorn Racer - SEJCH(A) Highhut's Alopex) O: Susanne Andersen, Fører: Jens Trane
Seadiver's Chaya, Labrador Retriever (Seadiver's Cody - Seadiver's Shawnee) EO: Hanne Hansen, Hanne Søndenbroe, Fører: Hanne Hansen - bedste hund
Greenview Caleigh, Labrador Retriever (Beileys Aguzannis Of Fendawood - Ragweed's Maize) O: Jenny Bylin,  E: Kenth Feldt, Sverige





Vinderklasse
1. vinder med certifikat: DKWTCH Gleen Mhor's Mia, Golden Retriever (Anouk Of Enigmatic Patience - Gate My Melodie Of Golden Spirit) O: John Nikolajsen,  Fører: Dorte Klarskov Mahler
2. vinder: Skattkammarens Maxwell Klinger, Flat Coated Retriever (MeitasMezzoforte Mackan - Skattkammarens Hot Lips) O: Karin Rankloo Lindell, Fører: Preben Jørgensen
3. vinder: Flatterhaft Melissa Mellow, Flat Coated Retriever (Flatterhaft Brake Pedal - Flatterhaft Love Will Tear Us Apart) O: Anneli Karlsson,  E: Agneta Andersson, Sverige

Følg os på facebook
Til forsiden

Dansk Retriever Klub

Specialklub under Dansk Kennel Klub for de fem retrieverracer:
Labrador Retriever, Golden Retriever, Flatcoated Retriever, Chesapeake Bay Retriever og Curly Coated Retriever.



Print

Sitemap



Dansk Retriever Klub
   //   Hvidkærvej 23 A, 1 sal 5250 Odense SV   //   Tlf. +45 6597 3494   //   Fax +45 6597 3488   //   
post@d-r-klub.dk