Dette website bruger cookies
Cookies er nødvendige for at websitet fungerer korrekt, og indsamler viden om anvendelsen af websitet.

Hvis du klikker videre på siden, accepterer du vores brug af cookies.

For mere information: klik her
Tilbage








WT i Ørum Grusgrav i Region Centrum

(24. april 2017 10:12)
Region Centrum holdt WT på det kendte terræn i Ørum Grusgrav søndag den 23. april.

Prøveleder: Jens M Jensen, assistent: Kurt Pedersen 2144 95594
Dommere: Jan Laursen, Morten Rasmussen, Keld Jørgensen, Finn Mikkelsen og Lars Nørgaard
(elev/aspirant Iben Pytlick)


Begynderklasse 1-5 fra venstre:
1. Laberatos Soul, Labrador Retriever (Blackthorn Princeps - Laberatos Quito) O: Charlotte Staun, Fører: Poul Holm Christensen
2. Lab Fairytale's Daydream, Labrador Retriever (DEVDHCH Ghosteerie Gaspode Vom Biberwald - Lab Fairytale's Bedtime Story) O: Anne Egense, Fører: Karin Mikkelsen
3. Nemo, Labrador Retriever (Lærkereden's Charlie - Shelby)(w) O: Michael Karlson,  E: Gunnar Pedersen, Lone Gubba, Fører: Gunnar Pedersen
4. Leacaz Skylark, Labrador Retriever (Lowforge Glenaveigh Of Leacaz - Emmanygan Yonda Of Leacaz) O: L.A. Hartis, England, Fører: Luise Linnemann Rasmussen
5. Seahill High Wind Mac. Dusen, Labrador Retriever (Greenbriar Macallan - Purdey) O: Lars Mejlby,  Fører: Birgitte Larsen




Åben klasse 1-5 fra venstre:
1. Kingsdale Maedow Art, Labrador Retriever (Ragweed´s Aston Of Fendawood - Lesser Burdock Blush) O: Oliver Kiraly, Ungarn, Fører: Claudia Schmidt, Tyskland
2. Dizar, Labrador Retriever (DKBRCH NOJCH Michnos Izar - Tiki) EO: Søren Peter Norup
3. Lærkereden's Alli, Labrador Retriever (Lærkereden's Charlie - Lærkereden's Lærke) O: Ove Simonsen, Fører: Axel Lottrup
4 Trompeterbakkens Wyndee, Labrador Retriever (Kenmilquin Ballydugan - Trompeterbakkens Sammy) O: Thorleif Rigenstrup, Marianne Ankjær, Fører: Stine Hansen
5. Munkhaven Thymax Petrus, Flat Coated Retriever (Skattkammarens Maxwell Klinger - Munkhaven Almo Thyra) O: Hans Jørgen Bilstrup, Susanne Bilstrup,  Fører: Bettina Rothe Pedersen




Vinderklasse 1-5 fra venstre:

1 Brown Hunt's Merlo Labrador Retriever (Miko - Brown Hunt's Bonus) O: Pernille Lillevang,  Fører: Jeanette Bundgaard
2. Little Mhor's Thiago, Golden Retriever (DKBRCH FIBRCH NOJCH NORDBRCH SEJCH Tanjin Gismo - DKWTCH Gleen Mhor's Mia) O: Dorte Klarskov Mahler,  Fører: Niels Jørn Olesen
3. Geronimo's Scottish Alvin, Labrador Retriever (Auchendolly Thunder Af Gernoimo - Delesk Scottish Thistle) O: Morten Bromerholm, Fører: Erwin Boldes
4. DKWTCH Gleen Mhor's Mia, Golden Retriever (Anouk Of Enigmatic Patience - Gate My Melodie Of Golden Spirit) O: John Nikolajsen, Fører: Dorte Klarskov Mahler
5. DKCH(+J) Child Of Hope Be Refreshed By Peps, Flat Coated Retriever (DKCH(+J) DEVDHCH INTCH DECH Sort Guld Nasdaq Technology Index - Child Of Hope Adventure Of Queen Vi) O: Nicole Eggert, Tyskland E: Johnny Eckhaus, Janni Morsing, Fører: Johnny Eckhaus
6. Koko, Labrador Retriever (DKBRCH Skovager´s Lodge Bank Logo - Lærkereden´s Sif) O og E: Poul German Sørensen
7. Castlemans Syrian, Labrador Retriever (Brockweir Blitz of Smithssteads - Tweedshot Thistle of Levengyl) O: P.M. Williams E: Pernille Lillevang




Følg os på facebook
Til forsiden

Dansk Retriever Klub

Specialklub under Dansk Kennel Klub for de fem retrieverracer:
Labrador Retriever, Golden Retriever, Flatcoated Retriever, Chesapeake Bay Retriever og Curly Coated Retriever.



Print

Sitemap



Dansk Retriever Klub
   //   Hvidkærvej 23 A, 1 sal 5250 Odense SV   //   Tlf. +45 6597 3494   //   Fax +45 6597 3488   //   
post@d-r-klub.dk