Dette website bruger cookies
Cookies er nødvendige for at websitet fungerer korrekt, og indsamler viden om anvendelsen af websitet.

Hvis du klikker videre på siden, accepterer du vores brug af cookies.

For mere information: klik her
Tilbage








Markprøve B i Region Sydjylland

(24. april 2017 09:43)
DRK's Region Sydjylland holdt markprøve B for alle racer og i alle klasser lørdag den 22. april på det kendte terræn ved Dons søerne.

Prøveleder: Allan Holm, Assistent: Flemming Roed

Dommere:
Begynder: Boye Rasmussen (aspirant: Morten Rossau) Birgitte Larsen
Åben: Jan Lorenzen (elev: Iben Pytlick) og Jesper Bromerholm
Vinder: Jan Hansen og Lars Nordenhof


Bedste hund i begynderklassen:

Hos Birgitte Larsen:
Bradfield's Heavenly Timmi, Labrador Retriever (Studebaker Bonneville - Rosefield Gundog Heaven) O: Ulla Lindner, Fører: Gert Svensson


Hos Boye Rasmussen:
Kiebitz's Quest For Quicken, Golden Retriever (Falkirk's Fire Walk With Me - Kiebitz's Harmony) O: Inger Berger, Fører: Egon Mosegaard




Bedste hund i åben klasse

Hos Jesper Broholm:
Thirsgaards Final Match, Labrador Retriever (Beileys Aguzannis Of
Fendawood - DKJCH Thirsgaards Lovis) O: Boye Rasmussen, Jytte Rasmussen, Fører: Jeff Jeppesen


Hos Jan Lorenzen:
Dark Moor's Dina, Labrador Retriever (DKBRCH NOJCH SEJCH NORDJCH DKJCH Bjoljahn Maddox - Dark Moor's Minnie)(w) O: Marianne Bredkjær, Jan Tougaard, Fører: Freddy Sørensen
- ingen foto.


Vinderklasse 1-4 samt udmærkelse
1. vinder med certifikat: Labdom Black Magic, Labrador Retriever (Eastdale Harry - Labdom Shelduck) O: Wayne Mitchell, England E: Niels Henrik Hansen,  Fører: Anette Huusmann
2. vinder med CK: Ravensbank Neat, Labrador Retriever (DKBRCH DKJCH Lochiness Green Chive - Ravensbank Wagtail) O: Søren Voigt, Fører: Trine Christensen
3. vinder: Lochiness Han Solo, Labrador Retriever (Levenghyl Baccarat At Lochmuir - Lochiness Foxberry) EO: Keld Jørgensen, Kirsten Lynge Jørgensen, Fører: Kirsten Lynge
4. vinder: DKJCH Fendawood Able, Labrador Retriever (Mediterian Blue - Ragweed's Greedy Of Fendawood) O: D. S. Latham, England, Fører: Danny Fraser - ikke på foto.
Udmærkelse: Ravensbank Floyd, Labrador Retriever (Levenghyl Como - Ravensbank Flo) O: Søren Voigt,  Fører: Helga Friis Thorstein






Følg os på facebook
Til forsiden

Dansk Retriever Klub

Specialklub under Dansk Kennel Klub for de fem retrieverracer:
Labrador Retriever, Golden Retriever, Flatcoated Retriever, Chesapeake Bay Retriever og Curly Coated Retriever.



Print

Sitemap



Dansk Retriever Klub
   //   Hvidkærvej 23 A, 1 sal 5250 Odense SV   //   Tlf. +45 6597 3494   //   Fax +45 6597 3488   //   
post@d-r-klub.dk