Dette website bruger cookies
Cookies er nødvendige for at websitet fungerer korrekt, og indsamler viden om anvendelsen af websitet.

Hvis du klikker videre på siden, accepterer du vores brug af cookies.

For mere information: klik her
Tilbage








Markprøve B i Region Nordjylland

(21. april 2017 09:18)
Der har været holdt markprøve B for alle racer søndag i påsken, den 16. april ved Sæby.

Prøveleder: Sanne Jeppesen, Assistent: Axel Lottrup

Dommere:
Begynder: Anders Mølgaard (aspirant Iben Pytlick) og Gert W. Knudsen
Åben: Birgitte Larsen og H.J. Lundgaard
Vinder: Jan Laursen og Morten Rasmussen



Begynderklasse - bedste hund:
Batmoors' Pint Of Barrington, Labrador Retriever (Saxaphone Brown Ale Of Lincsworlds - Batmoors' Leadhills Mennock) O: Iben Pytlick Og Thomas Plamboeck, Fører: Brian Rasmussen




Åben klasse - dommernes bedste hunde fra venstre:
Juelsgaard's Almost Unrea, Labrador Retriever (Vistorp Ending Mack - Juelsgaard's Queen Of Diamonds) O: Camilla Juelsgaard Jørgensen, Fører: Sasha Witt
Thirsgaards Final Match, Labrador Retriever (Beileys Aguzannis Of Fendawood - DKJCH Thirsgaards Lovis) O: Boye Rasmussen, Jytte Rasmussen, Fører: Jeff Jeppesen




Vinderklasse - fra venstre:
1. vinder med CK og Cert: Munkhaven Almo Thyra, Flat Coated Retriever (Bjugel's Djuelpisker Monty - DKBRCH FIBRCH DKJCH DKWTCH NOJCH NORDJCH SEJCH Jiggers Tarka Lovely Alma) EO: Hans Jørgen Bilstrup, Susanne Bilstrup, Fører: Hans Jørgen Bilstrup
2. vinder med CK: Kopparhults Poker, Golden Retriever (Vassruggens Åle Opländske - Kopparhults Vinna)O: Thomas Och Katarina Eriksson, Sverige E: Fører: Wilma Steen
3. vinder med CK: 0064NOJCH SEJCH Michnos Friend Chandler Bing, Labrador Retriever (Foxon Joodii - NOJCH SEJCH Michnos Drina Daim) O: Lars Nørgaard Og Charlotte Nørgaard, Fører: Lars Nørgaard
4. vinder med CK: Carmals Unparalleled, Labrador Retriever (Delfleet Hawk - Se J(j)ch Streamlight's Nikita) O: Anders Carlsson Carlsson, Sverige,  Fører: Benny Steen

Udmærkelser til:
Blackthorn Quando, Labrador Retriever (DKBRCH NOJCH Michnos Izar - Blackthorn Kallisto) O: Rita Kökény, Ungarn, Fører: Kristian Bredahl Olesen
Abellabbens Mærsk, Labrador Retriever (DKBRCH Thirsgaards Tjegge - DKBRCH DKJCH Michnos Dronning Kathrine) OE: Annette Abel Og Peter Abel, Fører: Peter Abel
Lockthorn Zinedine Zidan, Labrador Retriever (Waterford Ganton - Lockthorn Tara) O: D. Marx, M. Marx, England E: Boye Rasmussen, Jytte Rasmussen, Fører: Boye Rasmussen (ikke på foto)




Følg os på facebook
Til forsiden

Dansk Retriever Klub

Specialklub under Dansk Kennel Klub for de fem retrieverracer:
Labrador Retriever, Golden Retriever, Flatcoated Retriever, Chesapeake Bay Retriever og Curly Coated Retriever.



Print

Sitemap



Dansk Retriever Klub
   //   Hvidkærvej 23 A, 1 sal 5250 Odense SV   //   Tlf. +45 6597 3494   //   Fax +45 6597 3488   //   
post@d-r-klub.dk