Dette website bruger cookies
Cookies er nødvendige for at websitet fungerer korrekt, og indsamler viden om anvendelsen af websitet.

Hvis du klikker videre på siden, accepterer du vores brug af cookies.

For mere information: klik her
Tilbage








Markprøve B i Region Østjylland

(20. april 2017 13:13)
Region Østjylland holdt markprøve B for alle racerne påskemandag den 17. april på Meilgaard Gods.

Prøveleder: Svend Aage Vinter, Assistent: Tommy Lykke Madsen

Dommere:
Begynder: Jan Hansen (elev: Morten Rossau), Flemming Nøhr
Christensen (elev: Finn Mikkelsen) og Kresten Henriksen
Åben: Lars Mertz (elev: Michael H. Worm) og Susanne Andersen
Vinder: Lars Nørgaard og Marianne Ankjær


Begynderklasse
Dommernes "bedste hund" fra venstre:
Lochiness Scraggy Bay, Labrador Retriever (Shimnavale Excalibur - Lochiness Foxberry) O: Keld Jørgensen, Kirsten Lynge Jørgensen,  Fører: Michael Rosenlund
Stenhöjdsgårds Frank, Labrador Retriever (Kelmagra Cruise - Stenhöjdsgårds Brit) O: Jan Lorenzen,  E: Benny Steen, Sverige
Stenhøjgårds Esther, Labrador Retriever (Ellijas Dudley - Stenhøjgårds Cille-Lovis) O: Jan Lorenzen,  Fører: John Juul Henriksen
Lochiness Scraggy Bay, Labrador Retriever (Shimnavale Excalibur - Lochiness Foxberry)O: Keld Jørgensen, Kirsten Lynge Jørgensen,  Fører: Michael Rosenlund



 

Åben klasse
Dommernes "bedste hund" fra venstre:

Vassruggens Eirik Röde, Golden, Golden Retriever (SEJCH NOJCH Vassruggens Vade Brand - Gundog's Choice Cobra) O: Ulla Frisk, Anne Charlotte Bengtsson, Sverige  Fører: Henrik Vinter
Billeschou
Eagle Owl's Usher, Labrador Retriever (Beileys Aguzannis Of Fendawood - FIBRCH Eagle Owl's Nyksos)(w) O: Miso Sipola, Fører: Steen Ludvigsen




Vinderklasse - fra venstre:
1.V. CK + Certifikat: Carmals Unparalelled, Labrador Retriever (Delfleet Hawk - Streamlights Nikita) O: Anders Carlsson Carlsson, Sverige,  Fører: Benny Steen
2.V. m/CK: Vasegaard Pip´s Penny, Labrador Retriever (DKJCH DKBRCH NOJCH SEJCH NORDJCH Bedgebrook Moonshaddow - DKJCH Lucky Labrador´s Piper Citrus)  O: Charlotte & Steen Rasmussen & Vasegaard, Fører: Martin Jakobsen
3.V. m/CK: Ravensbank Neat, Labrador Retriever (DKBRCH DKJCH Lochiness Green Chive - Ravensbank Wagtail) O: Søren Voigt, Fører: Trine Christensen
4.V. m/CK: Maxjan's Ganton, Labrador Retriever (INTFTCH Blackthorn Biham - Liva) EO: Mette Andersen, Stig Andersen, Fører: Stig Andersen






Følg os på facebook
Til forsiden

Dansk Retriever Klub

Specialklub under Dansk Kennel Klub for de fem retrieverracer:
Labrador Retriever, Golden Retriever, Flatcoated Retriever, Chesapeake Bay Retriever og Curly Coated Retriever.



Print

Sitemap



Dansk Retriever Klub
   //   Hvidkærvej 23 A, 1 sal 5250 Odense SV   //   Tlf. +45 6597 3494   //   Fax +45 6597 3488   //   
post@d-r-klub.dk