Dette website bruger cookies
Cookies er nødvendige for at websitet fungerer korrekt, og indsamler viden om anvendelsen af websitet.

Hvis du klikker videre på siden, accepterer du vores brug af cookies.

For mere information: klik her
Tilbage








Topresultater fra DRK's markprøve A i januar

(16. januar 2017 10:58)
Der har været holdt 4 vinderklasse A prøver som start på året 2017 - herfra bringes topresultaterne:

Ormstrup, den 7. januar vinderklasse for 12 hunde.

Prøveleder Flemming Roed, assistent Allan Holm
Dommere: Jan Lorenzen og Jan Laursen

Her blev kun placeret en hund, som til gengæld blev 1. vinder med certifikat:



Lærkereden`s Rimfaxe, Labrador Retriever, (Aquahunt`s Aico - Multich. Lærkereden`s Nøkke) Ejer: Ove Simonsen  


Gyllingnæs, den 12. januar vinderklasse A for 12 hunde

Prøveleder Danny Fraser, assistent: Carsten Josephsen
Dommere: Lars Nørgaard, Hans Jørgen Lundgaard, Jan Laursen, Carsten Andersen

1. vinder med certifikat:
Sparkfield Morris Minor, Labrador (Leadburn Donald - Emmawood Fig) Ejer: Jimmy Henneberg 
2. vinder med CK: NJH Huntingmate Femme´s Barn, Labrador (Jobeshill Buffalo Bill - NJCH Masterkey´s Iceclimber) Ejer: Trond Gjøtterud  
3. vinder med CK: Frank In Greenwood, Labrador, (Eastdale Herry - Broadlaw Nora) Ejer: Jon Andersen  
4. vinder: Hartjaks Eya, Labrado (Lochiness James Cook - Hartjaks Dea) Ejer: Jesper Thrue  
Udmærkelse: Gleen Mhor’s Jack the Ripper, Golden  (Anouk of Enigmatic patience - Gate my melodie of Golden spirit) Ejer: Kurt Vium 



Petersgaard, den 13. januar vinderklasse A for 12 hunde

Prøveleder: Michael Schytt Christensen, assistenter Charlotte Rasmussen og Claus Bjerre
Dommere: Keld Jørgensen, Gitte Roed og Jan Hansen
1. vinder med certifikat: Lockthorn Zippo Stoney, Labrador, (FT CH Waterford Ganton - Lockthorn Tara) Ejer: Carsten Andersen
2. vinder med CK: NJH Huntingmate Femme´s Barn, Labrador (Jobeshill Buffalo Bill - NJCH Masterkey´s Ice Climber)  Ejer: Trond Gjøtterud
3. vinder: Sagnlandets Silverton Racer Labrador (Blackthorn Racer - Highhut´s Alopex) Ejer: Susanne Andersen, Fører Tom Andersen
4. vinder: Maxjan`s Ganton, Labrador, (Int ftch Blackthorn Biham - Liva) Ejer: Mette og Stig Andersen, Fører: Stig Andersen
Udmærkelse: Willowridge Three to Tango, Labrador, (Stenbury Black Grouse - Moorman’s T Juniper) Ejer: Asbjørn Kristiansen


Schackenborg, den 14. januar vinderklasse A for 12 hunde


Prøveleder: John Juul Pedersen, assistent: Gert Svensson
Dommere: Lars Mertz, Anders Mølgaard, Walter Mygill, Thomas Plamboeck



1. vinder med certifikat: Batmoors`Hill Clyde, Labrador, (Leadburn Viceroy - Hillus Holland)  Ejer: Brian Rasmussen
2. vinder: NORDJCH DBRCH Waternuts High And Mighty Flatcoated, (Holly Hunter’s Jasper  - NJCH SJCH NMJR07 Duckstream Cragganmore ) Ejer: Bjarne Holm 




Der er ingen billeder fra prøverne på Gyllingnæs og Petersgaard, da prøverne og jagten sluttede så sent at fotografering blev umuligt. Trods gode velmente forsøg










 


 

Følg os på facebook
Til forsiden

Dansk Retriever Klub

Specialklub under Dansk Kennel Klub for de fem retrieverracer:
Labrador Retriever, Golden Retriever, Flatcoated Retriever, Chesapeake Bay Retriever og Curly Coated Retriever.



Print

Sitemap



Dansk Retriever Klub
   //   Hvidkærvej 23 A, 1 sal 5250 Odense SV   //   Tlf. +45 6597 3494   //   Fax +45 6597 3488   //   
post@d-r-klub.dk