Dette website bruger cookies
Cookies er nødvendige for at websitet fungerer korrekt, og indsamler viden om anvendelsen af websitet.

Hvis du klikker videre på siden, accepterer du vores brug af cookies.

For mere information: klik her
Tilbage








Markprøver primo december

(13. december 2016 10:41)
Dansk Retriever Klub holdt vinderklasse A på Fyrbjerggaard på Samsø den 12. december.

Prøveleder: Dorte Klarskov Mahler
assistenter: Torben og Bitten Poulsen

Dommere: Boye Rasmussen, Carsten Andersen, Flemming Roed, Gitte Roed

3 hunde blev præmieret:



1. vinder med certifikat: Lochiness Han Solo, Labrador (Levenghyl Baccarat At Lochmuir - Lochiness Foxberry) Ejer: Kirsten Lynge og Keld Jørgensen, Fører: Kirsten Lynge
2. vinder med CK: DKJCH Fendawood Able, Labrador (FTCH Mediteranian Blue - INTFTCH Ragweeds Greedy of Fendawood)   Ejer: Danny Fraser  
3. vinder med CK: NOJCH SEJCH Michnos Friend Chandler Bing, Labrador (Foxon Joodii - NOJCH SEJCH Michnos Drina Daim) Ejer: Charlotte & Lars Nørgaard, Fører: Lars Nørgaard



Dansk Retriever Klub holdt åben klasse A - på 2 lokaliteter den 3. december

Schackenborg - for 6 hunde
Dommer: Flemming Roed
Prøveleder: Lærke Hein

2 hunde kunne præmieres med 1. præmie



Brown Hunt’s Spica, Labrador (DKBRCH DKJCH SEJCH Bedgebrook Moonshaddow - SEVCH Brown Hunt’s Pasta)  Ejer: Helle Stockfisch
Brown Hunt’s Fortuna, Labrador (Maddox - Brown Hunt’s Zig Zag) Ejer: Tommy Rasch, Fører: Mette Louise Rasch
Sponsor: Gilpa ApS ved Erik Ålund



Tærø - for 10 hunde

Dommere: Jan Hansen, Lars Mertz
Prøveleder: Lena Andreasen

En hund præmieret med 1. præmie



Seahill High Wind Balckfott Hyper, Labrador (Copperbirch Blackfoot - Seahill High Wind Phiphi) Ejer: Thomas Ehlers.



Derudover er der afholdt to vinderklasse A, hvor der desværre ikke har kunnet præmieres hunde.

Tårnholm den 2. december - 10 hunde - Labrador Retriever
Prøveleder: Gert Müller
Assistent: Per Holmgren Andersen
Skytte: Michael Andersen
Dommere: Keld Jørgensen og Tomi Sarkkinen


Brøndsted den 4. december - 16 hunde - alle racer
Prøveleder og jagtvært:
Jan Lorenzen
Dommere: Thomas Plamboeck, Walter Mygil, Jan Hansen, John Juel












Følg os på facebook
Til forsiden

Dansk Retriever Klub

Specialklub under Dansk Kennel Klub for de fem retrieverracer:
Labrador Retriever, Golden Retriever, Flatcoated Retriever, Chesapeake Bay Retriever og Curly Coated Retriever.



Print

Sitemap



Dansk Retriever Klub
   //   Hvidkærvej 23 A, 1 sal 5250 Odense SV   //   Tlf. +45 6597 3494   //   Fax +45 6597 3488   //   
post@d-r-klub.dk