Dette website bruger cookies
Cookies er nødvendige for at websitet fungerer korrekt, og indsamler viden om anvendelsen af websitet.

Hvis du klikker videre på siden, accepterer du vores brug af cookies.

For mere information: klik her
Tilbage








Eliteprøven de 25. og 26. november

(7. november 2016 11:15)
- har samlet 29 tilmeldinger

Dommere: Lars Nordenhof (OF) Oliver Kiraly, Kurt Beckstener og Danny Fraser

Abellabbens Brave And Beauty, Labrador Retriever (DKBRCH DKJCH SEJCH NOJCH NORDJCH Bedgebrook Moonshaddow - DKBRCH DKJCH Michnos Dronning Kathrine) O: Peter Abel, Annette Abel, Danmark E: Rikke Hansen,  Fører: Rikke Hansen

Maxjan’s Ganton, Labrador Retriever (INTFTCH Blackthorn Biham - Liva) EO: Mette Andersen, Stig Andersen, Fører: Stig Andersen

DKBRCH Sparkfield Morris Minor, Labrador Retriever (Leadburn Donald - Emmawood Fig) O: Alice Petersen, Mogens Petersen, Danmark E: Jimmy Henneberg Andersen, Fører: Jimmy Henneberg Andersen

NOJCH SEJCH Michnos Friend Chandler Bing, Labrador Retriever (Foxon Joodii - NOJCH SEJCH Michnos Drina Daim) EO: Lars Nørgaard, Charlotte Nørgaard, Fører: Lars Nørgaard

DKBRCH NOJCH SEVCH SEJCH NORDJCH DKWTCH DKJCH Lærkereden’s Ask, Labrador Retriever (DKBRCH Whillanbeck Tinker - DKBRCH NOJCH DKJCH Lærkereden’s Freja) EO: Ove Simonsen, Fører: Ove Simonsen

NOJCH Polar Circus Ronaldo, Flat Coated Retriever (SEVCH Il Sano’s Fatboy - Polar Circus Heather) O: Rita Tesaker, Karina Tesaker, Norge E: Tone Høyland, Fører: Tone Høyland

Like’ims Qilkenny, Labrador Retriever (Ellijas Dudley - Like’ims Victoria) O: E: Janne Stihl, Fører: Janne Stihl

Searover Day Riff, Labrador Retriever (Lakedown Diawl Bach - Searover Kits Day) O: E: Trond Gjøtterud,  Fører: Aase Ramsrud

Jaktyrans Dane Jack, Labrador Retriever (Denes Boy Dan Of Tudorcourt - Klintå’s Snöstjärna) O: E: Urban Larsson, Fører: Urban Larsson

Stenhøjgårds Cille-Lovis, Labrador Retriever (DKJCH DKWTCH Hillus Powell - DKBRCH DKDKKJCH DKJCH DKKJ05 Trompeterbakkens Dina) O: Jan Lorenzen, Danmark E: John Juul Henriksen, Fører: John Juul

Highhut’s Alopex, Labrador Retriever (SEJCH(A) SEJCH(J) Justlike Kronprins Frederik - FIBRCH Highhut’s Vega) O: Anna Rupponen, Finland E: Susanne Andersen,  Fører: Susanne Andersen

DKBRCH Gleen Mhor’s Niko, Golden Retriever (Anouk Of Enigmatic Patience - Gate My Melodie Of Golden Spirit) O: John Nikolajsen, Danmark E: Claus Kristensen,  Fører: Claus Kristensen

SEJCH(J) NOJCH Svart & Gul Black Pepper, Labrador Retriever (Levenghyl Milano - NOJCH SEJCH(J) Moorman’s Double Diamond Ale) O: E: Morgan Thorell, Fører: Morgan Thorell

Adoring Leo of Mountain Forest Glade, Golden Retriever (Stonehunter El Purio Donn - Jacklaine´s Amber Joplin), Ejer: Axel Schäfer

Abellabbens Mærsk, Labrador Retriever (DKBRCH Thirsgaards Tjegge - DKBRCH DKJCH Michnos Dronning Kathrine) EO: Peter Abel, Annette Abel,  Fører: Peter Abel

Meadowlark Ballyrush, Labrador Retriever (Ballylaffin Bailey Of Rockenhart - Batmoors’ Leadhills Ale) O: E: Per A. Lier,  Fører: Per A. Lier

Waternuts High And Mighty, Flat Coated Retriever (Holly Hunter’s Jaspar - SEJCH NOJCH Duckstream Cragganmore) O: E: Bjarne Holm,Norge. Fører: Bjarne Holm

DKWTCH DKBRCH Thirsgaards I Caught Fire, Labrador Retriever (Levenghyl Firestone - DKJCH Thirsgaards Lovis) O: Boye Rasmussen, Jytte Rasmussen, E: Holger Blom Davidsen, Fører: Holger Blom Davidsen

DKBRCH Batmoors’ Black Isle Phoebe, Labrador Retriever (Broadlaw Dirk -Hillus Holland) O: Thomas Plamboeck, Iben Pytlick, Danmark E: Jan Laursen, Fører: Jan Laursen

Lockthorn Zippo Stoney, Labrador Retriever (GBFTCH Waterford Ganton - Lockthorn Tara) O: D. Marx, M. Marx, England E: Carsten Andersen,  Fører: Carsten Andersen

Ravensbank Neat, Labrador Retriever (DKBRCH DKJCH Lochiness Green Chive - Ravensbank Wagtail) O: Søren Voigt, Danmark E: Trine Christensen, Fører: Trine Christensen

Frank In Greenwood, Labrador Retriever (GBFTCH Eastdale Harry - Broadlaw Nora) O: H. J. Wiggins, England E: Jon Andersen, Anne-Marie Jøhnke, Fører: Jon Andersen

Nuthatch Blue Sky Pipa, Labrador Retriever (Aslan - Martinahingis) O: Lisa Nørgaard Poulsen, Danmark E: Luise Linnemann Rasmussen, Fører: Luise Linnemann Rasmussen

Broadlaw Ebony, Labrador Retriever (GBFTCH Leadburn Viceroy - Broadlaw Maple) O: W. G. Steel, England E: Iben Pytlick, Thomas Plamboeck,  Fører: Thomas Plamboeck

DKBRCH DKWTCH Batmoors’ Hill Clyde, Labrador Retriever (GBFTCH Leadburn Viceroy - Hillus Holland) O: Thomas Plamboeck, Iben Pytlick, Fører: Brian Rasmussen

Duckfinder’s Chill Out, Flat Coated Retriever (Mavisflight Flow-Of-Spirits - Duckfinder’s Strega) O: E: Hinrich Lorenzen, , Germany, Fører: Hinrich Lorenzen

DKBRCH DKJCH Stenhøjgårds Brit, Labrador Retriever (DKJCH DKWTCH Hillus Powell - DKBRCH DKDKKJCH DKJCH DKKJ05 Trompeterbakkens Dina) EO: Jan Lorenzen, Fører: Jan Lorenzen


Lockthorn Zinedine Zidan, Labrador Retriever (GBFTCH Waterford Ganton - Lockthorn Tara) O: D. Marx, M. Marx, England E: Boye Rasmussen, Jytte Rasmussen, Fører: Boye Rasmussen

DKBRCH Darfys Mika, Labrador Retriever (Darfys Hamilton - Darfys Georgine) O: Freddy Frederiksen, Pernille Schwartz, Danmark E: Louise Munchaus Adsbøl, Jesper Gauguin, Fører: Louise Munchaus Adsbøl


Der kan dog stadig nå at komme flere med på eliteprøven 2016, idet der kan kvalificeres på prøven den 12. november, den 18. november - åben for alle retrieverracer og på golden retrievers raceprøve den 20. november.

Der bliver mulighed for at overvære Eliteprøve. Det kræver at man tilmelder sig via DRK web og tilmeldingen åbner i løbet af den næste uges tid.

sponsor:

Følg os på facebook
Til forsiden

Dansk Retriever Klub

Specialklub under Dansk Kennel Klub for de fem retrieverracer:
Labrador Retriever, Golden Retriever, Flatcoated Retriever, Chesapeake Bay Retriever og Curly Coated Retriever.



Print

Sitemap



Dansk Retriever Klub
   //   Hvidkærvej 23 A, 1 sal 5250 Odense SV   //   Tlf. +45 6597 3494   //   Fax +45 6597 3488   //   
post@d-r-klub.dk