Dette website bruger cookies
Cookies er nødvendige for at websitet fungerer korrekt, og indsamler viden om anvendelsen af websitet.

Hvis du klikker videre på siden, accepterer du vores brug af cookies.

For mere information: klik her
Tilbage








Markprøveresultater fra de seneste dage

(17. oktober 2016 17:49)
Dansk Retriever Klub har holdt flere markprøver de seneste dage og her bringes resultaterne.


Vinderklasse A på Toftegård i St. Vildmose lørdag den 15. oktober

Prøveleder: Sanne Jeppesen
Assistenter: Holger Davidsen og Jesper Simensen
Dommere: Keld Jørgensen, Hans Jørgen Lundgaard, Danny Fraser


1. vinder med CK: DKBRCH DKJCH Stenhøjgårds Brit, Labrador Retriever
(DKJCH DKWTCH Hillus Powell - DKBRCH DKDKKJCH DKJCH DKKJ05 Trompeterbakkens Dina) Fører: Jan Lorenzen
2. vinder med CK/Certifikat: Batmoors Black isle Phoebe, Labrador Retriever   
(Broadlaw Dirk - Hillus Holland) Fører: Jan Laursen
3. vinder med CK: Frank In Greenwood, Labrador Retriever   
(FT CH Eastdale Harry - Broadlaw Nora) Fører: Jon Andersen
4. vinder: Nuthatch Blue Sky Pipa, Labrador Retriever    
(Aslan  - Martinahingis) Fører: Luise Linnemann Rasmussen

Sponsorgaver fra Hundeogkattefoder.dk


Vinderklasse A ved Bredebro - søndag den 16. oktober


Prøveleder Allan Holm

Dommere: Carsten Andersen, Boye Rasmussen, Jan Hansen, Gitte Roed



1. vinder med CK/Certifikat: Batmoors Black isle Phoebe, Labrador Retriever   
(Broadlaw Dirk - Hillus Holland) Fører: Jan Laursen
2. vinder med CK: Sparkfield Morris Minor, Labrador Retriever   
(Leadburn Donald - Emmawood Fig) Fører: Jimmy Henneberg


Åben klasse A på Tårnholm - søndag den 16. oktober


Prøveleder: Susanne Wærling
Assistent: Peter Boye Larsen

Dommere: Marianne Ankjær og Flemming Roed




1. præmie til:

Brown Hunt’s Kanutten labrador, Labrador Retriever
(Bedgebrook Moonshadow - Brown Hunt’s Pasta)  Fører: Nina Vik
Dams Aslan, Labrador Retriever
(Huntsman’s choice Bosley - Trompeterbakkens Priska) Fører: Jesper Jensen
Studebaker Bonneville, Labrador Retriever
(Eastdale Kayne - Decies Dodge By Studebaker) Fører: Michael Rosenlund
Leika Peia, Labrador Retriever
(Darfys Moreau - Pippin) Fører: Michael Vinzenz Vogel


Åben klasse A på Espe fredag den 14. oktober.


Prøveleder Stig Andersen
assistent: Michael Skov Christensen

Dommere: Jan Lorenzen og Keld Jørgensen

1. præmie til:
Sagnlandets Silverton Racer, Labrador Retriever
(INT.FTCH. Blackthorn Racer - Highhut´s Alopex) Ejer: Susanne Andersen Fører: Tom Andersen
Batmoors Artistic Mick Jagger, Labrador Retriever   
(Lowforge Aragon Of Leacaz - Batmoors Leadhills Mennock) Fører: Henrik Poulsen
Batmoor´s Severn Guss, Labrador Retriever
(Waterford Ganton - Broadlaw Ebony) Fører: Peter Jørgensen
Viltvårdarns Runner, Labrador Retriever  
(Delfleet Hawk - Viltvårdarns Carat) Ejer: Evy Birkestrand Johansen, Fører: Kristian Bredahl Olesen
Kelmagra Cruise, Labrador Retriever
(FTCh Asterix Aguzannis of Chatsworth  - Leacaz Lexi) Ejer: Thomas Plamboeck og Iben Pytlick Fører: Thomas Plamboeck
Glenanne Nero, Labrador Retriever   
(Waysgreen Apollo - Rumbleton Quail) Fører: Charlotte Rasmussen



Vinderklasse A på Gyllingnæs torsdag den 13. oktober


Prøveleder: Carsten Andersen
Dommere: Lars Nordenhof, Jan Hansen, Jan Lorenzen, Thomas Plamboeck

16 hunde til start og så alligevel ingen præmierede. En drilsk agerhøne "gjorde det af med" de sidste 4 deltagere, da en af dommerne kunne samle den op efter alle 4 hunde havde arbejdet i området.








Følg os på facebook
Til forsiden

Dansk Retriever Klub

Specialklub under Dansk Kennel Klub for de fem retrieverracer:
Labrador Retriever, Golden Retriever, Flatcoated Retriever, Chesapeake Bay Retriever og Curly Coated Retriever.



Print

Sitemap



Dansk Retriever Klub
   //   Hvidkærvej 23 A, 1 sal 5250 Odense SV   //   Tlf. +45 6597 3494   //   Fax +45 6597 3488   //   
post@d-r-klub.dk