Dette website bruger cookies
Cookies er nødvendige for at websitet fungerer korrekt, og indsamler viden om anvendelsen af websitet.

Hvis du klikker videre på siden, accepterer du vores brug af cookies.

For mere information: klik her
Tilbage








WT weekend på Sjælland

(29. september 2016 14:38)
Weekenden den 17. og 18. september var afslutningen på den officielle WT sæson 2016 i DRK med en traditionel WT for 3 klasser lørdag og den nye tradition med holdWT og individuel WT søndag.

Lørdag ved Tureby og søndag på Feddet ved Faxe.
Prøveleder Tanja Thorsen assisteret af Annika Christiansen.
Dommere: Jan Lorenzen, Anders Carlsson, Danny Fraser, Walter Mygill, Gert Knudsen, Flemming Nøhr (søndag), Bent Müller og Gert Knudsen (søndag).

Lørdag

Begynderkl:


1 WT Seahill High Wind Taff Ninjal, Labrador Retriever (Ffynongain Gunner At Tudorcourt - Purdey) EO: Lars Mejlby - Fører: Helle Golstrup
2 WT Bjoljahn Flaming Thunderbird, Labrador Retriever (Stormy Night's Heimdal - Bjoljahn Misha Gainja) O: Benedicte Bjoljahn - Fører: Lise Gørtz
3 WT Cheslabben Dirty One, Chesapeake Bay Retriever (HRCH DKCH(+J) INTCH FCICECH SECH SEJCH NOCH DKRLCH NOJCH EUW07 10 LUCH HUCH WW08 Cheslabben Dirty Harry - NOCH Chesapeakeheart Bella Donna) OE: Birgitte Jørgensen Og Kurt Jakobsen - Fører: Birgitte Jørgensen
4 WT Maxjan's Aggie, Labrador Retriever (Jobeshill Olof - Thirsgaards Ronja) O: Mette Andersen, Stig Andersen - Fører: Lotte Andersen
5 WT Little Mhor's Basco, Golden Retriever (DKBRCH FIBRCH NOJCH NORDBRCH SEJCH Tanjin Gismo - DKWTCH Gleen Mhor's Mia) O: Dorte Klarskov Mahler - Fører: Birgitte Kringsholm
6 WT Lab Heartbreaker's Temptation, Labrador Retriever (DKCH SECH WVW10 INTCH Cut'n Cordoza's Final Match - Benliz Hilary At Heartbreakers) O: Susanne Hemmingsen - Fører: Anette Østbjerg
7 WT Hunter Lab Spunk, Labrador Retriever (Hunter Lab Buster - Hunter Lab Augusta) O: Pia Krebs Nielsen - Fører: Birgitte Echwald


Åben klasse:


1 WT Corbek-Hunters Antonia, Flat Coated Retriever (Flatgold's Anything But Ordinary Mi - Fischermen's Friend Lene) O: Manuela Mielke, Tyskland - Fører: Birgit Gahm
2 WT Seahill High Wind D. Jackpot, Labrador Retriever (Leadburn Donald - Seahill High Wind Orkney Scapa) EO: Lars Mejlby, - Fører: Helle Golstrup
3 WT Jagtlabben's Samson, Labrador Retriever (Stenbury Black Fighter - Sparkfield Pride) O: Nicolai Dan Espersen - Fører: Jørgen Jacobsen
4 WT Joe's Sarah Bernhardt, Golden Retriever (Kiebitz's Just Othello - Søbjerggaard's Jolene) O: Svend Christensen - Fører: Lars Hansen
5 WT Nøhrena's D Magg, Labrador Retriever (DKBRCH DKJCH DKWTCH Batmoors' Leitrim Jake - Maxjan's Thanni) O: Flemming Nøhr Christensen - Fører: Anne Lise Drewsen


Vinderklasse


1 WT Monique, Labrador Retriever (DKBRCH DKJCH DKWTCH Batmoors' Leitrim Jake - Holmgren's Hunter's Bianca) O: Finn Rasmussen - Fører: Finn Rasmussen
2 WT Brown Hunt's Saldo, Labrador Retriever (DKBRCH DKJCH SEJCH NOJCH NORDJCH Bedgebrook Moonshaddow - SEVCH DKSCH(V) Brown Hunt's Pasta) O: Pernille Lillevang - Fører: Heidi Hamberg
3 WT Maxjan's Edes, Labrador Retriever (Blackthorn Racer - Liva) O: Mette Andersen, Stig Andersen - Fører: Tom Andersen
4 WT Highhut's Alopex, Labrador Retriever (SEJCH(A) SEJCH(J) Justlike Kronprins Frederik - FIBRCH Highhut's Vega) O: Anna Rupponen, Finland - Fører: Susanne Andersen
5 WT NOJCH Michnos Friend Chandler Bing, Labrador Retriever (Foxon Joodii - NOJCH Michnos Drina Daim) OE: Lars Nørgaard Og Charlotte Nørgaard - Fører: Lars Nørgaard
6 WT Maxjan's Gonzo, Labrador Retriever (Blackthorn Biham - Liva) O: Mette Andersen, Stig Andersen - Fører: Dragan Skocajic
7 WT Ravensbank Economist, Labrador Retriever (DKBRCH DKJCH Cynhinfa Emperor - Tidemark Ivy) O: Voigt, Søren - Fører: Pia Bielefeldt
8 WT Lockthorn Zippo Stoney, Labrador Retriever (Waterford Ganton - Lockthorn Tara) O: D. Marx, M. Marx, England - Fører: Carsten Andersen


Søndag

individuel
1 WT Maxjan's Gonzo, Labrador Retriever (Blackthorn Biham - Liva) O: Mette Andersen, Stig Andersen - Fører: Dragan Skocajic
2 WT Ravensbank Economist, Labrador Retriever (DKBRCH DKJCH Cynhinfa Emperor - Tidemark Ivy) O: Voigt, Søren - Fører: Pia Bielefeldt
3. WT DKWTCH Gleen Mhor's Mia, Golden Retriever (Anouk Of Enigmatic Patience - Gate My Melodie Of Golden Spirit) O: John Nikolajsen - Dorte Klarskov Mahler
4. WT Lockthorn Zippo Stoney, Labrador Retriever (Waterford Ganton – Lockthorn Tara) O: D. Marx, M. Marx, England - Fører: Carsten Andersen
5. WT Monique, Labrador Retriever (DKBRCH DKJCH DKWTCH Batmoors' Leitrim Jake - Holmgren's Hunter's Bianca) O: Finn Rasmussen - Fører: Finn Rasmussen
6. WT Maxjan's Edes, Labrador Retriever (Blackthorn Racer - Liva) O: Mette Andersen, Stig Andersen - Fører: Tom Andersen
7. WT Stenhøjgårds Cille-Lovis, Labrador Retriever (DKJCH DKWTCH Hillus Powell - DKBRCH DKDKKJCH DKJCH Trompeterbakkens Dina) O: Lorenzen, Jan - Fører: John Juul Henriksen
8. WT Batmoors' Black Isle Phoebe, Labrador Retriever (Broadlaw Dirk - Hillus Holland) O: Iben Pytlick, Thomas Plamboeck - Fører: Jan Laursen
9. WT Cut'n Cordoza's Trophy, Labrador Retriever (NOJCH SEJCH DKBRCH NORDJCH DKJCH Searover Kits Duke - Cut'n Cordoza's Firebird) O: Tina Jungshoved Bjerre, Claus Bjerre,
 - Fører: Gert Jensen

Søndag Holdkonkurrencen



1 WT hold: hold 12
Team ”No need fore more speed”
NOJCH Michnos Friend Chandler Bing, Labrador Retriever (Foxon Joodii - NOJCH Michnos Drina Daim) OE: Lars Nørgaard Og Charlotte Nørgaard, - Fører: Lars Nørgaard
Lockthorn Zippo Stoney,  Labrador Retriever (Waterford Ganton – Lockthorn Tara) O: D. Marx, M. Marx, England  - Fører: Carsten Andersen
Lockthorn Zinedine Zidan, Labrador Retriever (Waterford Ganton - Lockthorn Tara) O: D. Marx, M. Marx, England - Fører: Boye Rasmussen


2 WT hold: hold 11
Team Firedog
Batmoors' Black Isle Phoebe, Labrador Retriever (Broadlaw Dirk - Hillus Holland) O: Iben Pytlick, Thomas Plamboeck - Fører: Jan Laursen
Ravensbank Neat, Labrador Retriever (DKBRCH DKJCH Lochiness Green Chive - Ravensbank Wagtail)O: Søren Voigt, Fører: Trine Christensen
DKWTCH DKBRCH Thirsgaards I Caught Fire, Labrador Retriever (Levenghyl Firestone - DKJCH Thirsgaards Lovis) O: Boye Rasmussen Og Jytte Rasmussen - Fører: Holger Blom Davidsen


3 WT hold: hold 7
Team GravAnd
Ravensbank Fay, Labrador Retriever (DKBRCH DKJCH Cynhinfa Emperor - Tidemark Ivy) O: Voigt, Søren - Fører: Frank Graversen
Highhut's Alopex, Labrador Retriever (SEJCH(A) SEJCH(J) Justlike Kronprins Frederik - FIBRCH Highhut's Vega) O: Anna Rupponen, Finland - Fører: Susanne Andersen
Maxjan's Edes, Labrador Retriever (Blackthorn Racer - Liva)(w) O: Mette Andersen, Stig Andersen -  Fører: Tom Andersen






Følg os på facebook
Til forsiden

Dansk Retriever Klub

Specialklub under Dansk Kennel Klub for de fem retrieverracer:
Labrador Retriever, Golden Retriever, Flatcoated Retriever, Chesapeake Bay Retriever og Curly Coated Retriever.



Print

Sitemap



Dansk Retriever Klub
   //   Hvidkærvej 23 A, 1 sal 5250 Odense SV   //   Tlf. +45 6597 3494   //   Fax +45 6597 3488   //   
post@d-r-klub.dk