Dette website bruger cookies
Cookies er nødvendige for at websitet fungerer korrekt, og indsamler viden om anvendelsen af websitet.

Hvis du klikker videre på siden, accepterer du vores brug af cookies.

For mere information: klik her
Tilbage








Læsø weekenden

(14. september 2016 09:18)
Region Nordjylland havde arrangeret prøver på Læsø i weekenden 3. og 4. september.

Der var WT om lørdagen og markprøve B om søndagen. Lørdag aften hyggede deltagere, hjælpere og dommere sig ved et hyggeligt aftenarrangement.

Prøveledere: Thomas Kaldsen og Peter Abel
Dommere: Jesper Bromerholm, Sanne Jeppesen, Anders Mølgaard.

WT VINDER KLASSE
1. Highhut's Alopex, Labrador Retriever (SEJCH(A) SEJCH(J) Justlike Kronprins Frederik - FIBRCH Highhut's Vega)O: Anna Rupponen,  Fører: Susanne Andersen
2. Frank In Greenwood, Labrador Retriever (Eastdale Harry - Broadlaw
Nora) O: H. J. Wiggins, England E: Jon Andersen, Anne-Marie Jøhnke, Fører: Jon Andersen
3. Diva, Labrador Retriever (Blackersmill Den - Spring Swift The One And Only Sita) O: Frede Gundersen, Fører: Henrik Hansen
4. Little Mhor's Thiago, Golden Retriever (DKBRCH FIBRCH NOJCH NORDBRCH SEJCH Tanjin Gismo - DKWTCH Gleen Mhor's Mia) O: Dorte Klarskov Mahler, Fører: Niels Jørn Olesen
5. Maxjan's Edes, Labrador Retriever (Blackthorn Racer - Liva)(w) O: Mette Andersen, Stig Andersen, Fører: Tom Andersen




WT ÅBEN KLASSE
1. Lærkereden's Alli, Labrador Retriever (Lærkereden's Charlie - Lærkereden's Lærke) O: Ove Simonsen,  Fører: Axel Lottrup
2. Juelsgaard's Almost Unreal, Labrador Retriever (Vistorp Ending Mack - Juelsgaard's Queen Of Diamonds) O: Camilla Juelsgaard Jørgensen, Fører: Sasha Witt
3. Nuthatch Blue Sky Mayo, Labrador Retriever (Aslan - Martinahingis) O: Lisa Nørgaard Poulsen, E: Ole Meinert Pedersen, Fører: Mette Meinert
4. Lindsbjerg's Bailey, Golden Retriever (DKBRCH Gleen Mhor's Niko - Bleki's Hollie) EO: Henrik Lind
5. Brown Hunt’s Saga, Labrador Retriever (DKBRCH DKJCH SEJCH NOJCH NORDJCH Bedgebrook Moonshaddow - SEVCH DKSCH(V) Brown Hunt’s Pasta)  O: Pernille Lillevang, Fører: Marlene Veiss-Pedersen



WT BEGYNDER KLASSE
1. Lærkereden's Guldtop, Labrador Retriever (Lærkereden's Rimfaxe - Lærkereden's Lærke) O: Ove Simonsen, Fører: Orla Brinkmann
2. Alberte, Labrador Retriever (Partridge N-Joy Keeper - Bustrup Mark Maggie) O: Mette Thomsen,  Fører: Peter Mariegaard
3. Nemo, Labrador Retriever (Lærkereden's Charlie - Shelby) O: Michael Karlson, Fører: Gunnar
Pedersen
4. Leadway Baluba , Labrador Retriever (Drakeshead Vodka -Emmanygan Sweep) O: Vagn Ovesen, Fører: Bitten Alexandersen
5. DKCH NOCH DEVDHCH Redmound’s Haze Of An Autumn Dawn, Nova Scotia Duck Tolling Retriever (FICH SECH(U) NORDCH Tollarbos Milton Lira Banjo - DKCH SECH INTCH DEVDHCH Redmound’s Exquisite Comtessa) O: Annette Stentsøe, Fører: Kim Lybech


Markprøve B



1. med certifikat og vinder af Helle Riises og Jan Laursens vandrepokal. Andjøh's Rasmus Lauge: Andjøh's Rasmus Lauge, Labrador Retriever (DKBRCH NOJCH SEJCH
NORDJCH DKJCH Bjoljahn Maddox - Andjøh's Nadia Petrova)(w) EO: Anne-Marie Jøhnke
2. Ravensbank Neat, Labrador Retriever (DKBRCH DKJCH Lochiness Green Chive - Ravensbank Wagtail)O: Søren Voigt, Fører: Trine Christensen
3. Michnos Friend Monica Geller, Labrador Retriever (Foxon Joodii - NOJCH Michnos Drina Daim) O: Lars Nørgaard, Charlotte Nørgaard, Fører: Ole Meinert Pedersen
4. Maxjan's Zeñorita, Labrador Retriever (Blackthorn Racer - Liva)(w) O: Mette Andersen, Stig Andersen,  Fører: Tine Dyreborg Johansen
Udmærkelse: Highhut's Alopex, Labrador Retriever (SEJCH(A) SEJCH(J) Justlike Kronprins Frederik - FIBRCH Highhut's Vega)O: Anna Rupponen,  Fører: Susanne Andersen



Herover: Bedste hund i åben klasse og vinder af Kennel Townfields vandrepokal.
Lærkereden's Guldtop, Labrador Retriever (Lærkereden's Rimfaxe - Lærkereden's Lærke) O: Ove Simonsen, Fører: Orla Brinkmann


Herunder: Bedste hund i begynderklasse og vinder af MB Jagt's vandrepokal.
Little Mhor's Young, Golden Retriever (DKBRCH FIBRCH NOJCH NORDBRCH SEJCH Tanjin Gismo - DKWTCH Gleen Mhor's Mia) O: Dorte Klarskov Mahler, Fører: Rene Andersen






Følg os på facebook
Til forsiden

Dansk Retriever Klub

Specialklub under Dansk Kennel Klub for de fem retrieverracer:
Labrador Retriever, Golden Retriever, Flatcoated Retriever, Chesapeake Bay Retriever og Curly Coated Retriever.



Print

Sitemap



Dansk Retriever Klub
   //   Hvidkærvej 23 A, 1 sal 5250 Odense SV   //   Tlf. +45 6597 3494   //   Fax +45 6597 3488   //   
post@d-r-klub.dk