Dette website bruger cookies
Cookies er nødvendige for at websitet fungerer korrekt, og indsamler viden om anvendelsen af websitet.

Hvis du klikker videre på siden, accepterer du vores brug af cookies.

For mere information: klik her
Tilbage








WT på Gram Slot

(23. august 2016 11:36)
Lørdag den 20. og søndag den 21. august havde DRK WT i forbindelse med "Jagt & Natur" på Gram Slot.
Lørdag var der begynderklasse og søndag var det vinderklasse.
Prøveleder begge dage var Thore Grøndahl assisteret af Irene Meinertz.
Dommere lørdag Kaj Falk Andreasen, Morten Rasmussen og Keld Jørgensen.
Dommere søndag Thomas Plamboeck og Hans Jørgen Lundgaard



Begynderklasse:
1. WT: Munkhaven Thymax Axel, Flat Coated Retriever (Skattkammarens Maxwell Klinger - Munkhaven Almo Thyra) O: Hans Jørgen Bilstrup, Susanne Bilstrup,  Fører: John Enghoff
2. WT: Stenhøjgårds E-Pinto, Labrador Retriever (Ellijas Dudley - Stenhøjgårds Cille-Lovis) O: Jan Lorenzen, Fører: Henrik Tejlgaard Hansen
3. WT: Brown Hunt's Fanta, Labrador Retriever (DKBRCH NOJCH SEJCH NORDJCH DKJCH Bjoljahn Maddox - Brown Hunt's Zig Zag) O: Pernille Lillevang,  Fører: Lena Nørgaard
4. WT: Quebec, Golden Retriever (Jacklaine's Braylach - Gundog's Choice Bravo) O: A. Van Adrichem, Holland E: Carola Ollhoff, Tyskland
5. WT: Redmound's It's A Canadian Gamble, Nova Scotia Duck Tolling Retriever (CACH Javahill's I'm A B'liever - DKCH SECH(U) DEVDHCH INTCH Redmound's Gorgeous Gem) O: Annette Stentsøe,  Fører: Kim Lybech




Åben klasse:
1. WT: Lærkereden's Cody, Labrador Retriever (Aquahunt's Aico - DKBRCH NOJCH SEVCH SEJCH NORDJCH DKJCH Lærkereden's Nøkke)(w) O: Ove Simonsen,  Fører: Jan Rasmussen
2. WT: Cloud Seven Of Enchanted Garden, Golden Retriever (Real Gold Storm - Anemone Of Enchanted Garden) O: Sandra Hellmig, Fører: Petra Martens, Tyskland
3. WT: Batmoors' Ginny Weasley, Labrador Retriever (Eastdale Harry - Batmoors' Leadhills Mennock) O: Iben Pytlick, Thomas Plamboeck, Fører: Henriette Schausen
4. WT: Maxjan's Ivory, Labrador Retriever (Caper Cailie's Challenger - Thirsgaards Ronja) O: Mette Andersen, Stig Andersen,  Fører: Allan Holm
5. WT: Vasegaard Ace Felix, Labrador Retriever (NOJCH SEJCH DKBRCH NORDJCH DKJCH Searover Kits Duke - Vasegaard Thunderbird Luna) O: Charlotte Rasmussen, Steen Vasegaard,  E: Henrik Johannesen, Fører: Lise Luplau Johannesen




Vinderklasse:
1. WT: Frank In Greenwood, Labrador Retriever (GBFTCH Eastdale Harry – Broadlaw Nora) O: H. J. Wiggins, England E: Jon Andersen, Anne-Marie Jøhnke, Fører: Jon Andersen
2. WT: Glenanne Nero, Labrador Retriever (Waysgreen Apollo - Rumbleton Quail) O: Thomas Brady, Ireland, Irland  Fører: Charlotte Rasmussen
3. WT: Ravensbank Neat, Labrador Retriever (DKBRCH DKJCH Lochiness Green Chive - Ravensbank Wagtail) O: Søren Voigt, Fører: Trine Christensen
4. WT: Lockthorn Zippo Stoney, Labrador Retriever (GBFTCH Waterford Ganton - Lockthorn Tara) O: D. Marx, M. Marx, England Fører: Carsten Andersen
5. WT: Hartjaks Eya, Labrador Retriever (Lochiness James Cook - Hartjaks Dea) O: Morten Jakobsen, E: Morten Jakobsen, Jesper Thrue,  Fører: Jesper Thrue.

En del af posterne foregik tæt ved messens område og hundene var for nogens vedkommende lidt udfordrede af omgivelserne. De fleste klarede det dog ganske godt.
Der var indimellem flere af messens gæster som kom og kiggede hundearbejde.


Sponsor: Jørgen Hansen Biler, Skærbæk - havde lånt vores prøveleder et passende køretøj til prøven i form af en IZUZU pick-up.
Følg os på facebook
Til forsiden

Dansk Retriever Klub

Specialklub under Dansk Kennel Klub for de fem retrieverracer:
Labrador Retriever, Golden Retriever, Flatcoated Retriever, Chesapeake Bay Retriever og Curly Coated Retriever.



Print

Sitemap



Dansk Retriever Klub
   //   Hvidkærvej 23 A, 1 sal 5250 Odense SV   //   Tlf. +45 6597 3494   //   Fax +45 6597 3488   //   
post@d-r-klub.dk