Dette website bruger cookies
Cookies er nødvendige for at websitet fungerer korrekt, og indsamler viden om anvendelsen af websitet.

Hvis du klikker videre på siden, accepterer du vores brug af cookies.

For mere information: klik her
Tilbage








Markprøve B på Fussingø

(15. august 2016 09:28)
Der var tilmeldt 156 hunde i alle 3 klasser da DRK Region Østjylland holdt markprøve B på Fussingø.
Udfyldt katalog er lagt på resultatsiden

Prøveleder: Peter Bloch
Assistent: Astrid Silleborg

Dommere:
Begynderklasse: Keld Jørgensen, Lisa Nørgaard, Lars Nordenhof og Marianne Ankjær
Åben klasse: Kresten Henriksen, Jens Lund og Carsten Andersen
Vinderklasse: Thomas Plamboeck og Jan Laursen
Brugsprøve: Henrik Billeschou

Resultatet af vinderklassen blev at certifikatet røg til Sjælland til Rikke Hansen - hunden er dog opdrættet i Jylland af Annette og Peter Abel:

Vinder placeringerne fra højre mod venstre:


1. vinder med Certifikat: Abellabbens Brave And Beauty, Labrador Retriever (DKBRCH DKJCH SEJCH NOJCH NORDJCH Bedgebrook Moonshaddow - DKBRCH DKJCH Michnos Dronning Kathrine) O: Annette Abel, Peter Abel, Fører: Rikke Hansen
2. vinder med CK: Munkhaven Almo Thyra, Flat Coated Retriever (Bjugel's Djuelpisker Monty - DKBRCH FIBRCH DKJCH DKWTCH NOJCH NORDJCH SEJCH Jiggers Tarka Lovely Alma)(w) EO: Hans Jørgen Bilstrup, Susanne Bilstrup, Fører: Hans Jørgen Bilstrup
3. vinder med CK: Blackthorn Quando, Labrador Retriever (DKBRCH NOJCH Michnos Izar - Blackthorn Kallisto) O: Rita Kökény,  Ungarn  Fører: Kristian Bredahl Olesen
4. vinder med CK:
Frank In Greenwood, Labrador Retriever (Eastdale Harry - Broadlaw Nora) O: H. J. Wiggins, England E: Jon Andersen, Anne-Marie Jøhnke, Fører: Jon Andersen


Øvrige topresultater
- desværre blev der ikke taget billeder af bedste hunde i begynderklasse og åben klasse.

Lucky Labrador's T. Woody Woodstock, Labrador Retriever (Ellijas Dudley - Lucky Labrador's Ice Crystal) O: Maria Nielsen, Fører: Tina Schilling Hansen 1.pr. Bedste hund hos Keld Jørgensen
 
Lucky Labrador's A. Smiley Twiggy, Labrador Retriever (Jobeshill Olof - Lucky Labrador's Black Birdie)) EO: Maria Nielsen, 1.pr. Bedste hund hos Lars Nordenhof
 
Drumgoose Klinkhammer, Labrador Retriever (Frch Watergreen Hunter - Smirnoff Teal) O: Billy Lundy, Fører: Birgitta Staflund Wiberg 1.pr. Bedst hos Marianne Ankjær
 
Lucky Labrador's A. Sastre Seal, Labrador Retriever (Jobeshill Olof - Lucky Labrador's Black Birdie) O: Maria Nielsen, Fører: Rikke Hansen 1.pr. Bedste hund hos Lisa Nørgaard
 
 
Åben Klasse
 
Rykind's Bettevap, Labrador Retriever (Z-Labben's Brown Ztophpher - Rykind's Blackie) EO: Hanne Brix Koldkjær 1.pr. Bedste hund hos Jens Lund
 
Tulli, Labrador Retriever (Lærkereden's Charlie - Nordjydens Barjarg) O: Anne Baastrup,  Fører: Sanne Jeppesen 1.pr. Bedste hund hos Kresten Henriksen
 
Durin's Kække Dunja, Flat Coated Retriever (Birkebo Holzic Lightning Holger - Birkebo Dinan Loa) EO: Randi Pedersen, Øivind Kaas-Larsen, Fører: Randi Pedersen 1.pr. Bedste hund hos Carsten Andersen
Følg os på facebook
Til forsiden

Dansk Retriever Klub

Specialklub under Dansk Kennel Klub for de fem retrieverracer:
Labrador Retriever, Golden Retriever, Flatcoated Retriever, Chesapeake Bay Retriever og Curly Coated Retriever.



Print

Sitemap



Dansk Retriever Klub
   //   Hvidkærvej 23 A, 1 sal 5250 Odense SV   //   Tlf. +45 6597 3494   //   Fax +45 6597 3488   //   
post@d-r-klub.dk