Dette website bruger cookies
Cookies er nødvendige for at websitet fungerer korrekt, og indsamler viden om anvendelsen af websitet.

Hvis du klikker videre på siden, accepterer du vores brug af cookies.

For mere information: klik her
Tilbage








Vigsø 2016 - billeder og topresultater

(3. august 2016 14:30)

- weekenden sprængte alle tidligere rammer med 170 tilmeldinger lørdag og 155 tilmeldinger søndag

Prøveleder begge dage var Carsten Høgsberg, der sammen med et hav af hjælpere fra Region Midtjylland fik det hele til at gå op i en højere enhed. Endnu en gang blev Vigsøe weekenden en stor social succes, hvor retrieverfolk - også fra andre lande - igen fik et par gode prøvedage i den særprægede natur ved Vigsø.

WT 1 søndag



Begynderklasse - fra venstre:
1WT: Lene's Keeper, Labrador Retriever (DKBRCH DKJCH Cynhinfa Emperor - Brown Hunt's Demo)(w) O: Lene Meisner, Fører: Marie Louise Meisner

2WT: Starflats Merope, Flat Coated Retriever (Jasper Umbra Fida - Sjch Flatterhaft Fay Crocker) O: Camilla Jacobsen, Sverige Fører: Birgitta Noren

3WT: Lene's Luksus, Labrador Retriever (Ellijas Dudley - Brown Hunt's Demo) EO: Lene Meisner, 

4WT: Maxjan's Padauk, Labrador Retriever (Jobeshill Olof - Thirsgaards Ronja) O: Mette Andersen, Stig Andersen,  Fører: Flemming Roed

5WT: Jiggers Tarka Lovely Knudi, Flat Coated Retriever (Ebony Collarada Of Croobcovey - Jiggers Tarka Lovely Lucky) O: Poul Rønnow Kjeldsen, Fører: Aage Wilhelmsen

6WT: Sif, Labrador Retriever (Sortebjerg's Djengis Khan - Partridge Hot Chili)(w) O: Kia Jensen,  Fører: Ane Elsnab




Åben klasse - fra højre:
1WT: Brown Hunt's Spica, Labrador Retriever (DKBRCH DKJCH SEJCH NOJCH NORDJCH Bedgebrook Moonshaddow - SEVCH DKSCH(V) Brown Hunt's Pasta) O: Pernille Lillevang, Fører: Helle Stockfisch

2WT: Garagill Suomi Metlr Labrador Retriever (Greenbriar Seige - Garagill Paris) O: Gordon Hodgson, England, Fører: Rita Kökeny 

3WT: Batmoors' Artistic Mick Jagger, Labrador Retriever (Lowforge Aragon Of Leacaz - Batmoors' Leadhills Mennock) O: Iben Pytlick Og Thomas Plamboeck, Fører: Henrik Poulsen

4WT: Abellabbens Rocket Ariane, Labrador Retriever (DKBRCH DKWTCH NOJCH Lærkereden's Sejer - DKBRCH DKJCH Michnos Dronning Kathrine) O: Annette Abel, Peter Abel, Fører: Anders Christensen

5 WT:Blackthorn Quail Metlabr, Labrador Retriever (Michnos Izar - Blackthorn Kallisto) O: Rita Kokeny, Ungarn Fører: Rita Kökeny

6WT:Brown Hunt's Merlot, Labrador Retriever (Miko - Brown Hunt's Bonus) O: Pernille Lillevang,  Fører: Jeanette Bundgaard





Vinderklassen - fra højre:
1WT: Webley, Labrador Retriever (DKBRCH DKJCH Lochiness Green Chive - Skovager's Tilsmore Anna) EO: Steen Bisgaard

2WT: Bjoljahnchief, Labrador Retriever (Jagdens Gander - Bjoljahn Quest Bindy) O: Benedicte Bjoljahn, Fører: Tanja Bisted Thorsen

3WT: Ravensbank Floyd, Labrador Retriever (Levenghyl Como - Ravensbank Flo) O: Søren Voigt,  Fører: Helga Friis Thorstein

4WT: NOJCH SELPCH NOLPCH Vassruggens Åge Mjödvitner, Golden Retriever (Gleen Mhor's Dark - Vassruggens Liv Widhsith) O: Ulle Frisk, Norge Fører: Cathrine Tveten

5WT: Koko, Labrador Retriever (DKBRCH Skovager's Lodge Bank Logo - Lærkereden's Sif) EO: Poul Germann Sørensen

6WT: Justlike Little Crow, Labrador Retriever (Broadlaw Warren - Justlike Black Widow) O: Sören Norén, Fører: Fredrik Björkman


WT 2 søndag:



Begynderklasse - fra højre:

1WT: Batmoors’ Tasty Tangueray , Labrador Retriever (Broadlaw Dirk - Batmoors’ Chasing Kate) O: Thomas Plamboeck, Iben Pytlick, Fører: Lobke Jacoliene Bloten

2WT: Batmoors’ Pint Of Johnschmidt, Labrador Retriever (GBFTCH Saxaphone Brown Ale Of Lincsworlds - Batmoors’ Leadhills Mennock) O: Thomas Plamboeck, Iben Pytlick, Fører: Ole Andersen

3WT: Lene’s Loxley, Labrador Retriever (DKFTCHRJK MPMRJK14 Ellijas Dudley - Brown Hunt’s Demo) O: Lene Meisner, Fører: Henning Christiansen

4WT: Brown Hunt’s Tony, Labrador Retriever (Oakleaf Warlord - SEVCH DKSCH(V) Brown Hunt’s Pasta) O: Pernille Lillevang, Fører: Per Kejlstrup

5WT: Partridge Proud Tailor, Labrador Retriever (Stenbury Black Fighter – DKWTCH DKBRCH Thirsgaards I Caught Fire) O: Holger Blom Davidsen, Fører: Walter Mygil

6WT: Little Mhor’s Young , Golden Retriever (DKBRCH FIBRCH NOJCH NORDBRCH SEJCH Tanjin Gismo - DKWTCH Gleen Mhor’s Mia) O: Dorte Klarskov Mahler, Fører: Rene Andersen



Åben klasse - fra venstre:

1WT: Blackthorn Sille, Labrador Retriever (INTBRCH Garagill Pike - Blackthorn Fair) O: Rita Kökény, Fører: Søren Peter Norup

2WT: Beautyfield’s Fancy Stella Rose, Flat Coated Retriever (SECH FICH Miss Mallorys Against All Odds - INTCH(U) LUCH ATCH PLCH DECH DEVDHCH Beautyfield’s Amy Winehouse) O: Ralf Malz, Cornelia Malz, Tyskland, Fører: Palle Olesen

3WT: Amberfield Golden Quickstep, Golden Retriever (Gleen Mhor’s Peder - Bleki’s Foxy) O: Belinda Bak, Fører: Per Krogsgaard Nielsen

4WT: Castlemans Syrian, Labrador Retriever (Brockweir Blitz Of Smithsteads - GBFTCH Tweedshot Thistle Of Levenghyl) O: P. M. Willams, England, Fører: Pernille Lillevang

5WT: Moukjærs Aiko, Golden Retriever (DKBRCH Gleen Mhor’s Niko - Kiebitz’s Olivia Mille) EO: Morten Mousten.

6WT: Salemasky Skimmer, Labrador Retriever (Levenghyl Sky Walker - Nevillebriar Jubilee) O: P. A. Jarman, England, Fører: Pernille Lillevang

7WT: Frigg, Labrador Retriever (Lærkereden’s Charlie - Shelby) EO: Michael Karlson



Vinderklasse - fra højre:
1WT: Munkhaven Almo Thyra, Flat Coated Retriever (Bjugel’s Djuelpisker Monty - DKBRCH FIBRCH DKJCH DKWTCH NOJCH NORDJCH SEJCH Jiggers Tarka Lovely Alma) EO: Hans Jørgen Bilstrup

2WT: Maxjan’s Ganton, Labrador Retriever (INTFTCH Blackthorn Biham - Liva) EO: Mette Andersen, Stig Andersen, Fører: Stig Andersen

3WT: Highhut’s Lynx-Lynx, , Labrador Retriever (Cynhinfa Justin - FIBRCH Highhut’s Vega) O: Anna Rupponen, Finland  Fører: Erik Søndergaard

4WT: Lockthorn Zinedine Zidan, Labrador Retriever (GBFTCH Waterford Ganton - Lockthorn Tara) O: D. Marx, M. Marx, England E: Boye Rasmussen, Jytte Rasmussen, Fører: Boye Rasmussen

5WT: Blackthorn Rosa, Labrador Retriever (INTBRCH Garagill Pike - Drakeshead Vogue) O: Rita Kökény, Ungarn E: Mette Andersen, Stig Andersen, fører: Michael Christensen

6WT: Gundog’s Choice Disney, Golden Retriever (SEJCH NOJCH TJH(SE) Vassruggens Vade Brand - Gundog’s Choice Brooklyn) O: Jörg Brach, Tyskland, Fører: Jens Lund



B-prøve - lørdag



Vinderklasse:
1. vinder: Maxjan’s Ganton, Labrador Retriever (INTFTCH Blackthorn Biham - Liva) EO: Mette Andersen, Stig Andersen, Fører: Stig Andersen
2. vinder: Frank In Greenwood, Labrador Retriever (Eastdale Harry -Broadlaw Nora) O: H. J. Wiggins, England E: Jon Andersen, Anne-Marie Jøhnke, fører: Jon Andersen - ikke på billede.
3. vinder: Justlike Little Crow, Labrador Retriever (Broadlaw Warren - Justlike Black Widow) O: Sören Norén, Fører: Fredrik Björkman
4. vinder: Flat Workers Lab Jo, Labrador Retriever (Cynhinfa Firecrest - Indy) O: Tanja Bisted Thorsen, Fører: Allan Døring Hansen


Bedste hunde i åben klasse:



Bedste hunde i begynderklasse:


Foto: Erling Schæfer




 








Følg os på facebook
Til forsiden

Dansk Retriever Klub

Specialklub under Dansk Kennel Klub for de fem retrieverracer:
Labrador Retriever, Golden Retriever, Flatcoated Retriever, Chesapeake Bay Retriever og Curly Coated Retriever.



Print

Sitemap



Dansk Retriever Klub
   //   Hvidkærvej 23 A, 1 sal 5250 Odense SV   //   Tlf. +45 6597 3494   //   Fax +45 6597 3488   //   
post@d-r-klub.dk