Dette website bruger cookies
Cookies er nødvendige for at websitet fungerer korrekt, og indsamler viden om anvendelsen af websitet.

Hvis du klikker videre på siden, accepterer du vores brug af cookies.

For mere information: klik her
Tilbage








Markprøve B på Bornholm

(30. juni 2016 10:42)
Søndag var der markprøve B for 55 hunde i 3 klasse.

Prøveleder: Frank Graversen 4

Dommere:
Begynder: Lars Mertz
Åben: Lars Nordenhof og Kresten Henriksen
Vinder: Anders Mølgaard



1. præmier til:
Begynderklasse. Dommer Lars Mertz


Lucky Labrador's A. Lady Gaga Gaby, Labrador Retriever (Jobeshill Olof - Lucky Labrador's Black Birdie) O: Maria Nielsen, 4 E: Lone Søndergaard, Erik Søndergaard,  Fører: Lone Søndergaard.
Mikamores Barnaby, Labrador Retriever (Drakeshead Vodka - DKBRCH Darfys Mika) EO: Louise Munchaus Adsbø
Stenhøjgårds Dixie, Labrador Retriever (Waterford Ganton – Stenhøjgårds Cilka) O: Jan Lorenzen,  Fører: Trine Christensen 1.pr.  





1. præmier til:
Åben klasse. Dommer Kresten Henriksen

Meadowlark Caer Philly, Labrador Retriever (Lakedown Diawl Bach - Meadowlark Final Runner) O: Birgitta Staflund Wiberg, Fører: Carin Mortensen
Birk, Labrador Retriever (NOJCH SEJCH DKBRCH NORDJCH DKJCH Searover Kits Duke - Pax's Labrador Silke) O: Peter Rask, Marian Hansen, Fører: Jakob Holst
Flatterhaft Melissa Mellow, Flat Coated Retriever (Flatterhaft Brake Pedal - Flatterhaft Love Will Tear Us Apart) O: Anneli Karlsson,  Fører: Agneta Andersson
Skattkammarens Isle Of Man, Flat Coated Retriever (Meitas Mezzoforte Mackan - Skattkammarens Hot Lips) O: Karin Rankloo Lindell, E: Jette Kock Jørgensen, Preben Jørgensen, Fører: Jette Kock Jørgensen
Glenfia Danoli, Labrador Retriever (Kayteens Cruise - Leadburn Hebe)O: A. Morris, England Fører: Charlotte Rasmussen
Glenanne Nero, Labrador Retriever (Waysgreen Apollo - Rumbleton Quail) O: Thomas Brady, Irland Fører: Charlotte Rasmussen
Seadiver's Cod Labrador Retriever (DKBRCH DKJCH Lochiness GreenChive - Seadiver's Cheena) EO: Hanne Søndenbroe, Hanne Hansen,  Fører: Hanne Søndenbroe




Vinderklasse. Dommere Anders Mølgaard & Lars Nordenhof

1. V CK-Cert:Ravensbank Neat, Labrador Retriever (DKBRCH DKJCH Lochiness Green Chive - Ravensbank Wagtail) O: Søren Voigt,  Fører: Trine Christensen
2. V CK: Monique, Labrador Retriever (DKBRCH DKJCH DKWTCH Batmoors' Leitrim Jake - Holmgren's Hunter's Bianca) O: Finn Rasmussen,  Fører: Finn Rasmussen
3. V CK: Highhut's Alopex, Labrador Retriever (SEJCH(A) SEJCH(J) Justlike Kronprins Frederik - FIBRCH Highhut's Vega) O: Anna Rupponen,  Finland Fører: Susanne Andersen
4. V: NOJCH SELPCH NOLPCH Vassruggens Åge Mjödvitner, Golden, Golden Retriever (Gleen Mhor's Dark - Vassruggens Liv Widhsith) O: Ulla Frisk, , Sverige  Fører: Cathrine Tveten


Udmærkelse til:
DKBRCH Shootdog Whiskey, Labrador Retriever (Shootdog Guffi – DKJCH DKDKKJCH DKBRCH NOJCH Wetlands Wonder) EO: Palle Ingemann
Sungold Habari Zako, Golden Retriever (Windwood's Loch Lomond - Sungold Job A'holic) O: Susanne Forchhammer, Danmark E: Steen Dalsager



Følg os på facebook
Til forsiden

Dansk Retriever Klub

Specialklub under Dansk Kennel Klub for de fem retrieverracer:
Labrador Retriever, Golden Retriever, Flatcoated Retriever, Chesapeake Bay Retriever og Curly Coated Retriever.



Print

Sitemap



Dansk Retriever Klub
   //   Hvidkærvej 23 A, 1 sal 5250 Odense SV   //   Tlf. +45 6597 3494   //   Fax +45 6597 3488   //   
post@d-r-klub.dk