Dette website bruger cookies
Cookies er nødvendige for at websitet fungerer korrekt, og indsamler viden om anvendelsen af websitet.

Hvis du klikker videre på siden, accepterer du vores brug af cookies.

For mere information: klik her
Tilbage








WT på Bornholm

(30. juni 2016 10:31)
Solskinsøen Bornholm levede helt op til sit navn da DRK Region Bornholm holdt WT for 54 hunde i alle klasser.

Prøveleder var: Frank Graversen
Dommere: Lars Nordenhof, Anders Mølgaard, Kresten Henriksen og Lars Mertz



Begynderklasse:
1.WT: Lucky Labrador's A. Lady Gaga Gaby, Labrador Retriever (Jobeshill Olof - Lucky Labrador's Black Birdie) O: Maria Nielsen,  Fører: Lone Søndergaard - billede herover

øvrige placeringer:
2.WT: Susedalens Sako Quad Flat Coated Retriever (Toffedreams Revolution - Susedalens Soft As Silk)(w) O: Marie Tell, Johanna Ling, Fører: Steffen Hansen
3.WT: Stenhøjgårds Dixie, Labrador Retriever (Waterford Ganton – Stenhøjgårds Cilka) O: Jan Lorenzen, Fører: Trine Christensen
4.WT Susedalens Sako Range, Flat Coated Retriever (Toffedreams Revolution- Susedalens Soft As Silk) O: Marie Tell, Johanna Ling,  Fører: Jørn Backlund Bestået 4.WT
5.WT: Avie, Labrador Retriever (Shootdog Solo - Black Deer Hunter's Angisok) EO: Peter Schow, Stensebyvejen 1, 3730 Nexø Fører: Jesper Funch Jensen




Åben klasse:
1.WT: Sagnlandets Silverton Racer, Labrador Retriever (Blackthorn Racer - Highhut's Alopex) EO: Susanne Andersen,  Fører: Susanne Andersen - billede herover

- øvrige placeringer:
2.WT: Shootdog Golden Dunni, Golden Retriever (Vesterlyng's Token Of
Clyde - NOJCH SEJCH DKBRCH NORDBRCH DKJCH Doubleuse Grousemountain) EO: Palle Ingemann
3.WT: Taks, Labrador Retriever (NOJCH SEJCH DKBRCH NORDJCH DKJCH Searover Kits Duke - Pax's Labrador Silke) O: Peter Rask, Marian Hansen, Fører: Peter Rask
4.WT: Duke Ellington, Labrador Retriever (NOJCH SEJCH DKBRCH NORDJCH DKJCH Searover Kits Duke - Pax's Labrador Silke) O: Peter Rask, Marian Hansen,  Fører: Pia Staanum
5.WT: Skattkammarens Isle Of Man, Flat Coated Retriever (Meitas Mezzoforte
Mackan - Skattkammarens Hot Lips) O: Karin Rankloo Lindell,  Fører: Jette Kock Jørgensen 




Vinderklasse:
1.WT 93 point: NOJCH SELPCH NOLPCH Vassruggens Åge Mjödvitner, Golden Retriever (Gleen Mhor's Dark - Vassruggens Liv Widhsith) O: Ulla Frisk,  Fører: Cathrine Tveten - billede herover.
Hunden vandt sin 3. WT i Danmark og er derfor kvalificeret som DKWTCH

øvrige placeringer:
2.WT: Glenanne Nero, Labrador Retriever (Waysgreen Apollo - Rumbleton
Quail) O: Thomas Brady,  Fører: Charlotte Rasmussen
3.WT: Little Mhor's Bella, Golden Retriever (DKBRCH FIBRCH NOJCH NORDBRCH SEJCH Tanjin Gismo - DKWTCH Gleen Mhor's Mia) O: Dorte Klarskov Mahler,  Fører: Michael Hansen Bager 
4.WT: Skattkammarens Maxwell Klinger, Flat Coated Retriever (Meitas Mezzoforte Mackan - Skattkammarens Hot Lips) O: Karin Rankloo Lindell, Fører: Preben Jørgensen
5.WT: Monique, Labrador Retriever (DKBRCH DKJCH DKWTCH Batmoors' Leitrim Jake - Holmgren's Hunter's Bianca) O: Finn Rasmussen, Fører: Finn Rasmussen
6.WT: Maxjan's Edes, Labrador Retriever (Blackthorn Racer - Liva) O: Mette Andersen, Stig Andersen, Fører: Tom Andersen Bestået






 




Følg os på facebook
Til forsiden

Dansk Retriever Klub

Specialklub under Dansk Kennel Klub for de fem retrieverracer:
Labrador Retriever, Golden Retriever, Flatcoated Retriever, Chesapeake Bay Retriever og Curly Coated Retriever.



Print

Sitemap



Dansk Retriever Klub
   //   Hvidkærvej 23 A, 1 sal 5250 Odense SV   //   Tlf. +45 6597 3494   //   Fax +45 6597 3488   //   
post@d-r-klub.dk