Dette website bruger cookies
Cookies er nødvendige for at websitet fungerer korrekt, og indsamler viden om anvendelsen af websitet.

Hvis du klikker videre på siden, accepterer du vores brug af cookies.

For mere information: klik her
Tilbage








WT i Region Nordjyland

(31. maj 2016 12:16)

Dansk Retriever Klub holdt WT ved Mossø med 73 deltagere



Prøveleder: Luise Linnemann Rasmussen, assistent: Kristian Bredahl Olesen
Dommere: Lars Nørgaard, Lisa Nørregaard Poulsen, Peder Riemenschneider og Lars Mertz

Begynderklasse



1. WT Eagle Owl's Usher, Labrador Retriever (Beileys Aguzannis Of Fendawood - FIBRCH Eagle Owl's Nyksos)(w) O: Miso Sipola, Finland  Fører: Steen Ludvigsen
2. WT Lindsbjerg's Bailey, Golden Retriever (DKBRCH Gleen Mhor's Niko - Bleki's Hollie) EO: Henrik Lind,  Fører: Henrik Lind
3. WT Partridge Proud Lucky, Labrador Retriever (Stenbury Black Fighter - DKWTCH DKBRCH Thirsgaards I Caught Fire)O: Holger Blom Davidsen,  Fører: Diana Busk Sørensen
4. WT Ravensbank Duff, Labrador Retriever (Levenghyl Como - Ravensbank Flo) O: Søren Voigt, Annelise Skov,  Fører: Steen Rydahl
5. WT Lærkereden's Alba, Labrador Retriever (Lærkereden's Rimfaxe - Lærkereden's Lærke) O: Ove Simonsen, Fører: Tommy Pedersen
 

Åben klasse



1.  WT Partridge Sporty Zafi, Labrador Retriever (DKJCH DKWTCH Hillus Powell - Partridge Hot Chili) O: Holger Blom Davidsen, Fører: Louise Trandum
2. WT Partridge Sporty Leica, Labrador Retriever (DKJCH DKWTCH Hillus Powell - Partridge Hot Chili) O: Holger Blom Davidsen,  Fører: Bente Thomsen
3. WT Ravensbank Donna, Labrador Retriever (Levenghyl Como - Ravensbank Flo) O: Søren Voigt,  Fører: Anne Kjær Iversen
4. WT Abellabbens Rocket Ariane, Labrador Retriever (DKBRCH DKWTCH NOJCH Lærkereden's Sejer - DKBRCH DKJCH Michnos Dronning Kathrine) O: Annette Abel, Peter Abel,  Fører: Anders Christensen
5. WT Vasegaard Ace Felix, Labrador Retriever (NOJCH SEJCH DKBRCH NORDJCH DKJCH Searover Kits Duke - Vasegaard Thunderbird Luna) O: Charlotte Rasmussen, Steen Vasegaard, E: Henrik Johannesen,  Fører: Lise Luplau Johannesen
6. WT Salemasky Skimmer, Labrador Retriever (Levenghyl Sky Walker - Nevillebriar Jubilee) O: P. A. Jarman, England E: Pernille Lillevang, Tommy Langelund Jakobsen, Fører: Tommy Jakobsen
 


Vinderklasse



1. WT Ravensbank Floyd, Labrador Retriever (Levenghyl Como - Ravensbank Flo) O: Søren Voigt,  Fører: Helga Friis Thorstein
2. WT Theia, Labrador Retriever (DKBRCH DKWTCH NOJCH Lærkereden's Sejer - Michnos Kajsa Kavat) O: Niels Rysgaard, Fører: Anders Christensen
3. WT DKWTCH DKBRCH Thirsgaards I Caught Fire, Labrador Retriever (Levenghyl Firestone - DKJCH Thirsgaards Lovis) O: Boye Rasmussen og Jytte Rasmussen,  Fører: Holger Blom Davidsen
4. WT Lærkereden's Lærk, Labrador Retriever (Rocdrum Jake Of Willinghurst - DKBRCH NOJCH DKJCH Lærkereden's Freja) EO: Ove Simonsen
5. WT Cut'n Cordoza's Desir, Labrador Retriever (NOJCH SEJCH DKBRCH NORDJCH DKJCH Searover Kits Duke - Cut'n Cordoza's Firebird) O: Tina Jungshoved Bjerre, Claus Bjerre, Fører: Morten Rossau
Følg os på facebook
Til forsiden

Dansk Retriever Klub

Specialklub under Dansk Kennel Klub for de fem retrieverracer:
Labrador Retriever, Golden Retriever, Flatcoated Retriever, Chesapeake Bay Retriever og Curly Coated Retriever.



Print

Sitemap



Dansk Retriever Klub
   //   Hvidkærvej 23 A, 1 sal 5250 Odense SV   //   Tlf. +45 6597 3494   //   Fax +45 6597 3488   //   
post@d-r-klub.dk