Dette website bruger cookies
Cookies er nødvendige for at websitet fungerer korrekt, og indsamler viden om anvendelsen af websitet.

Hvis du klikker videre på siden, accepterer du vores brug af cookies.

For mere information: klik her
Tilbage








Stor prøveweekend i Nordsjælland

(24. maj 2016 08:13)

Der var stor prøveweekende i Nordsjælland i weekenden 21. og 22. maj med Working Test lørdag og markprøve B. Prøverne havde samlet rigtig mange tilmeldinger, heraf en stor del fra Sverige.

Lørdag var der WT med 115 tilmeldinger i Teglstrup Hegn

Prøveleder:Susanne Wærling
Dommere: Christian Søndergaard, Morten Rasmussen, John Juel, Kaj Falk Andreasen og Hanne Søndenbroe


WT.1. Ziva Labrador EO: Gert Jensen, Hanne Møller Jensen Fører: Gert Jensen 96 point
WT.2. Little Mhor's Basco Golden E: Birgitte Kringsholm 95 point
WT.3. Saxaphone Remus Labrador E: Kirsten Skovsby 94 point
WT.4. Lucky Labrador's T. Woody Woodstock Labrador E: Tina Schilling Hansen 92 point
WT.5. Sagnlandets Calluna Racer Labrador E: Jørgen Schinkel 92 point
WT.6. Hilderyth Josephin Golden EO: Peter og Inger Schou Andersen Fører: Peter Schou Andersen 91 point
WT.7. Ducky Labrador E: Hanne Møller Jensen, Gert Jensen Fører: Hanne Møller Jensen 90 point
WT.8. Bjoljahn Flaming Thunderbird Labrador E: Lise Gørtz 88 point
WT.9. Caper Cailie's Nice Style Labrador E: Mikael Johannessen, Birgitte Nielsen Fører: Mikael Johannessen 88 point  
Desværre ingen billede af begynderklassens placerede




ÅBEN KLASSE der var desværre 2 kørt hjem - er derfor ikke på billede - fra venstre:
WT.1.Classic-Workers Desire Flat Coated E: Anette Ohlsson-Ericsson 97 point
WT.2. Starflats Astra Flat Coated EO: Camilla Jakobsen 92 point
WT.3. Batmoors' Severn Guss Labrador E: Peter Jørgensen 91 point
WT.4.Glenanne Nero Labrador E: Charlotte Rasmussen 85 point
WT.5. Shootdog Golden Dunni Golden EO: Palle Ingemann 76 point (kørt hjem)
WT.6. Hunter Lab Wind Of Change Labrador EO: Pia Krebs Nielsen 72 point (kørt hjem)
WT.7. Sweet Licorice Rowan Flat Coated E: Lena Svensson 66 point  




VINDERKLASSEN - fra venstre:
WT.1. Bjoljahnchief Labrador E: Tanja Bisted Thorsen 95 point
WT.2. Maxjan's Ganton Labrador EO: Mette Andersen, Stig Andersen Fører: Stig Andersen 90 point
WT.3. Copperbirch Tafi Labrador E: Pernille Schwartz 89 point
WT.4. Lærkereden's Charlie Labrador E: Poul Erik Hansen 89 point
WT.5. Fendawood Able Labrador E: Danny Fraser 88 point
WT.6. Gleen Mhor's Sally Golden E: Johnny Nielsen 87 point
WT.7. Flathounds Everlasting Flame Flat Coated E: Ole Munch Petersen 87 point
WT.8. Lærkereden's Lærke Labrador EO: Ove Simonsen 87 point



Dagen efter søndag den 22. maj var der markprøve B i Krogenberg Hegn

Prøveleder:Kirsten Skovsby
Dommere: Begynderklasse:John Juel (dommerelev Gert W. Knudsen), Hans Jørgen Lundgaard og Thomas Plamboeck
Åben klasse:Boye Rasmussen, Danny Fraser og Jan Lorentzen
Vinderklasse: Lars Nørgaard, Walter Mygill (Morten Rasmussen dommeraspirant)

Her var der hele 158 deltagere i 3 klasser.

Topresultater og billeder:
Begynderklasse John Juel Pedersen, Hans Jørgen Lundgaard og Thomas Plamboeck dømte 47 hunde, 2 x Dis., 5 x 0.pr., 12 x 3.pr., 9 x 2.pr., og 19 x 1.præmie
Bedste hund hos Thomas Plamboeck var Golden retriever Joe´s Golden Otto, ejer Michael Juul Nielsen.
Og bedste hund hos Hans Jørgen Lundgaard var Flatcoated retriever Skattkammarens Gladys Knight, ejer Helene Jonsson fra Sverige
Bedste hund hos John Juel det var Flatcoated Retriever Carmita Chotyne ejer Marita Hansson fra Sverige, men hun var desværre kørt hjem da der blev taget foto. 





I åben klasse var der 52 hunde der deltog
12 x Dis., 5 x 0.pr., 10 x 3.pr., 11 x 2.pr., og 14 1.præmier
Dommerne var Boye Rasmussen, Jan Lorentzen og Danny Fraser
Bedste hund hos Jan Lorentzen var Nøhrena´s D Maggi, ejer Anne Drewsen
Bedste hund hos Danny Fraser var Palcon´s Little Hobie, ejer Connie Svane
Den 3 hund som blev bedst hos Boye Rasmussen var Glenanne Nero, ejer Charlotte Rasmussen var desværre kørt hjem. 





I vinderklasse var det Lars Nørgaard og Walter Mygill der dømte 32 hunde, placeringerne blev - fra højre:
1.vinder med CK og Cert SEJCH (J) NOJCH Svart & Gul Black Pepper. Labrador, ejer Morgan Thorell fra Sverige
2.vinder med CK DKWTCH Messi, Labrador, ejer Anders Hansen
3.vinder med CK Lærkeredens Lærke, Labrador, ejer Ove Simonsen
4.vinder med CK Lucky Labrador´s Dj Breeze, Labrador, ejer Lizanne Ahlgreen.








Følg os på facebook
Til forsiden

Dansk Retriever Klub

Specialklub under Dansk Kennel Klub for de fem retrieverracer:
Labrador Retriever, Golden Retriever, Flatcoated Retriever, Chesapeake Bay Retriever og Curly Coated Retriever.



Print

Sitemap



Dansk Retriever Klub
   //   Hvidkærvej 23 A, 1 sal 5250 Odense SV   //   Tlf. +45 6597 3494   //   Fax +45 6597 3488   //   
post@d-r-klub.dk