Dette website bruger cookies
Cookies er nødvendige for at websitet fungerer korrekt, og indsamler viden om anvendelsen af websitet.

Hvis du klikker videre på siden, accepterer du vores brug af cookies.

For mere information: klik her
Tilbage








Markprøve B i Midtsjælland

(2. maj 2016 14:18)
Mange tilbragte deres 1. maj i de dejlige omgivelser i Lange Lyng ved Sorø. Her var der marprøve B for Dansk Retriever Klub afholdt af Region Midtsjælland. Der var prøver i alle klasser: begynderklasse, åben klasse og vinderklasse.

Prøveleder: Susanne Andersen, assistent: Mette Andersen
Dommere:
Begynderklasse: Lars Mertz og Kresten Henriksen
Åben klasse: Bent Müller, Jan Hansen og Jens Lund
Vinderklasse: Flemming Nøhr (OF) og Keld Jørgensen med aspirant Hanne Søndenbroe

Der var 124 deltagere fordelt i de 3 klasser.
Sponsor var Dummyshoppen, som havde uddelt præmier til bedste i klasserne.

Topresultater:

Begynderklasse - bedste hunde:
Sungold Cool Catch, Golden Retriever (SEVCH SEAGCH SEJCH SELPCH Rockdove's Timekeeper Of Big Ben - Sungold Job A'holic) O: Susanne Forchhammer, Fører: Michael Schytt Christensen - bedste hund Lars Mertz
Hegnsager Ally, Labrador Retriever (Drakeshead Vodka - Jobeshill Valentina) O: Carsten J.V. Nissen, Eva Nissen, Fører: Jonna Fisker - bedste hund Kresten Henriksen




Bedste hunde - åben klasse:
Cody, Labrador Retriever (DKBRCH DKJCH SEJCH NOJCH NORDJCH Bedgebrook Moonshaddow - Lobe's Labrador Molly) O: Andreas Nielsen, Fører: Anders Steffensen
Millsey Barra, Labrador Retriever (Delfleet Odin - Almondglen Swift Of Druimmuir) O: J. Milligan,  Fører: Nicolai Dan Espersen




Vinderklasse - placerede fra højre:
1. vinder med certifikat: DKWTCH Messi, Labrador Retriever (Butcher - Mansengreen Dazzle) O: Jørgen Lycik,  Fører: Anders Hansen
2. vinder med CK: NOJCH SEJCH(J) Carmals Unparallelled, Labrador Retriever (Delfleet Hawk -Streamlights Nikita) O: Anders Carlsson Carlsson,  Fører: Benny Steen, Sverige
3. vinder: Vasegaard Pip's Kelly, Labrador Retriever (DKBRCH DKJCH SEJCH NOJCH NORDJCH Bedgebrook Moonshaddow - DKJCH Lucky Labrador's Piper Citrus) O: Charlotte Rasmussen og Steen Vasegaard, Fører: Anna Døring Hansen
4. vinder: Hedgehog´s Cashmir, Labrador Retriever (Brindlebay Bounty - Allicaps Child-In-Time) EO: Per-Anders Norling, Sverige





Følg os på facebook
Til forsiden

Dansk Retriever Klub

Specialklub under Dansk Kennel Klub for de fem retrieverracer:
Labrador Retriever, Golden Retriever, Flatcoated Retriever, Chesapeake Bay Retriever og Curly Coated Retriever.



Print

Sitemap



Dansk Retriever Klub
   //   Hvidkærvej 23 A, 1 sal 5250 Odense SV   //   Tlf. +45 6597 3494   //   Fax +45 6597 3488   //   
post@d-r-klub.dk