Dette website bruger cookies
Cookies er nødvendige for at websitet fungerer korrekt, og indsamler viden om anvendelsen af websitet.

Hvis du klikker videre på siden, accepterer du vores brug af cookies.

For mere information: klik her
Tilbage








WT i Region Centrum

(2. maj 2016 10:42)
Dansk Retriever Klub Region Centrum holdt den 30. april WT i grusgraven ved Ørumgaard.

Prøveleder: Keld Jørgensen, Assistenter: Kurt Pedersen og Jens M. Jensen
Dommere: Jan Lorentzen, Kaj F. Andreasen, Marianne Ankjær, Jan Laursen og Keld Jørgensen (formiddag)
Der var 66 tilmeldte i 3 klasser - og deltagernes hunde blev udfordret i et terræn med forskellige opgaver.


Topresultater
Begynderklassen - 17 deltagere - 6 bestod - Placeringer:



1. WT. Partridge Proud Lucky, Labrador Retriever (Stenbury Black Fighter - DKWTCH DKBRCH Thirsgaards I Caught Fire)O: Holger Blom Davidsen,  Fører: Diana Busk Sørensen
2. WT. Pearly Coat Bobo´s Brown Ale, Flat Coated Retriever (DKCH(+J) Pearly Coat Bobo - Pearly Coat Blueberry Jam) O: Christian Brix Søndergaard, Marianne Kyhn, Fører: Marianne Røjgaard
4. WT. Lene's Jubii, Labrador Retriever (Vistorp Ending Mack - Brown Hunt's Demo) O: Lene Meisner, Fører: Christian Ottesen
5. WT. Eagle Owl's Usher, Labrador Retriever (Beileys Aguzannis Of Fendawood - FIBRCH Eagle Owl's Nyksos) O: Miso Sipola, Fører: Steen Ludvigsen (ikke på billede)



Åben klasse - 21 deltagere - 5 bestod - placeringer:



1. WT. Brown Hunt's Spica, Labrador Retriever (DKBRCH DKJCH SEJCH NOJCH NORDJCH Bedgebrook Moonshaddow - SEVCH DKSCH(V) Brown Hunt's Pasta) O: Pernille Lillevang,  Fører: Helle Stockfisch
2. WT. Dizar, Labrador Retriever (DKBRCH NOJCH Michnos Izar - Tiki) EO: Søren Peter Norup
3. WT. Moukjærs Aiko, Golden, Golden Retriever (DKBRCH Gleen Mhor's Niko - Kiebitz's Olivia Mille) EO: Morten Mousten
4. WT. Miska Juno, Labrador Retriever (DKBRCH DKJCH DKWTCH Batmoors' Leitrim Jake - Miska G.Vanda) O: Bernhard Fibæk,  Fører: Preben Gildbak Andersen
5. WT. Batmoors' Poetic Jane Austen, Labrador Retriever (Broadlaw Dirk - Hillus Holland) O: Iben Pytlick, Thomas Plamboeck,  Fører: Valborg Wind (ikke på billede)




Vinderklasse - 21 deltagere - 13 bestod - placerede:



1. WT. Stenhøjgårds Cille-Lovis, Labrador Retriever (DKJCH DKWTCH Hillus Powell - DKBRCH DKDKKJCH DKJCH Trompeterbakkens Dina) O: Lorenzen, Jan,  Fører: John Juul Henriksen
2. WT. Fendawood Able, Labrador Retriever (Mediterian Blue - Ragweed's Greedy Of Fendawood) O: D. S. Latham, Fører: Danny Fraser
3. WT. DKBRCH Batmoors' Hill Clyde, Labrador Retriever (Leadburn Viceroy - Hillus Holland) O: Iben Pytlick og Thomas Plamboeck,  Fører: Brian Rasmussen
4. WT. Little Mhor's Thiago, Golden Retriever (DKBRCH FIBRCH NOJCH NORDBRCH SEJCH Tanjin Gismo - DKWTCH Gleen Mhor's Mia) O: Dorte Klarskov Mahler, Fører: Niels Jørn Olesen
5. WT. Hartjaks Eya, Labrador Retriever (Lochiness James Cook - Hartjaks Dea) O: Morten E: Morten Jakobsen, Jesper Thrue, Fører: Jesper Thrue
6.WT. Lærkereden's Rimfaxe, Labrador Retriever (Aquahunt's Aico - DKBRCH NOJCH SEVCH SEJCH NORDJCH DKJCH Lærkereden's Nøkke) EO: Ove Simonsen, Fører: Ruth Simonsen


Følg os på facebook
Til forsiden

Dansk Retriever Klub

Specialklub under Dansk Kennel Klub for de fem retrieverracer:
Labrador Retriever, Golden Retriever, Flatcoated Retriever, Chesapeake Bay Retriever og Curly Coated Retriever.



Print

Sitemap



Dansk Retriever Klub
   //   Hvidkærvej 23 A, 1 sal 5250 Odense SV   //   Tlf. +45 6597 3494   //   Fax +45 6597 3488   //   
post@d-r-klub.dk