Dette website bruger cookies
Cookies er nødvendige for at websitet fungerer korrekt, og indsamler viden om anvendelsen af websitet.

Hvis du klikker videre på siden, accepterer du vores brug af cookies.

For mere information: klik her
Tilbage








Markprøve B i Nordjylland

(12. april 2016 11:30)
På det dejlige terræn på Mølholt syd for Sæby holdt Region Nordjylland markprøve B for alle racer.
Der var deltagere fra stort set hele landet - ialt 88 hunde fordelt på begynderklasse, åben klasse og vinderklasse. Der var 5 hunde på brugsprøve. Og alle nød den dejlige forårssol.

Prøveleder: Sanne Jeppesen, Assistent: Kia Jensen

Dommere:
Begynder: Birgitte Larsen, Gitte Roed og Danny Fraser
Åben: Danny Fraser og Jesper Bromerholm
Vinder: Lars Nordenhof og Walter Mygill
Brugsprøve: Anette Larsen

Vandrepræmier til klassens bedste hunde i:
Begynder: Kennel Abellabbens Vandrepokal
Åben: Charlotte og Lars Nørgaard's Vandrepokal
Vinder: Kennel Munkhaven's Vandrepokal

Begynder klasse:
 
i midten - Klassens bedste hund: Thirsgaards Final Contest, Labrador Retriever (Beileys Aguzannis Of Fendawood - DKJCH Thirsgaards Lovis) O: Boye Rasmussen, Jytte Rasmussen,  E: Ole Meinert Pedersen med vandrepræmie givet af Kennel Abellabben.
- til højre Dommers bedste hund: Speyburn, Chesapeake Bay Retriever (Niro'peake Alton - Goose Gun's Calidris Canutus)(w) EO: Flemming Søndergaard, Fører: Søren Søndergaard
- til venstre: Dommers bedste hund: Vassruggens Eirik Röde, Golden Retriever (SEJCH NOJCH Vassruggens Vade Brand - Gundog's Choice Cobra) O: Ulla Frisk, Anne Charlotte Bengtsson, Sverige E: Henrik Vinter Billeschou



 
Åben klasse:
 
Th: Klassens bedste hund: Partridge Sporty Leica, Labrador Retriever (DKJCH DKWTCH Hillus Powell - Partridge Hot Chili) O: Holger Blom Davidsen, Fører: Bente Thomsen - med vandrepræmie udsat af Charlotte og Lars Nørgaard.
Dommers bedste hund: Lærkereden's Heimdal, Labrador Retriever (Lærkereden's Charlie - Lærkereden's Lærke)(w) EO: Ove Simonsen



 
Vinder klasse:
- fra venstre
1. vinder med CK og cert: Lærkereden's Lærke, Labrador Retriever (Rocdrum Jake Of Willinghurst - DKBRCH NOJCH DKJCH Lærkereden's Freja) EO: Ove Simonsen med vandrepræmie udsat af Kennel Munkhaven.
2. vinder med CK: Hartjaks Dea, Labrador Retriever (DKBRCH DKJCH Lochiness Green Chive - DKBRCH DKJCH Darfys Barbette) EO: Morten Jakobsen
3. vinder DKBRCH DKJCH Dark Moor's Tikka, Sort, Labrador Retriever (Gamegoer Chervil - Alma) OE: Marianne Bredkjær, Jan Tougaard, Fører: Jan Tougaard
4. vinder Little Mhor's Bandit, Golden Retriever (DKBRCH FIBRCH NOJCH NORDBRCH SEJCH Tanjin Gismo - DKWTCH Gleen Mhor's Mia) O: Dorte Klarskov Mahler,  E: Per Yttrup, Ane Gleerup, Fører: Per Yttrup



Prøvens sponsor: Hundeogkattefoder.dk


Følg os på facebook
Til forsiden

Dansk Retriever Klub

Specialklub under Dansk Kennel Klub for de fem retrieverracer:
Labrador Retriever, Golden Retriever, Flatcoated Retriever, Chesapeake Bay Retriever og Curly Coated Retriever.



Print

Sitemap



Dansk Retriever Klub
   //   Hvidkærvej 23 A, 1 sal 5250 Odense SV   //   Tlf. +45 6597 3494   //   Fax +45 6597 3488   //   
post@d-r-klub.dk