Dette website bruger cookies
Cookies er nødvendige for at websitet fungerer korrekt, og indsamler viden om anvendelsen af websitet.

Hvis du klikker videre på siden, accepterer du vores brug af cookies.

For mere information: klik her
Tilbage








Årets første WT i Østjylland

(29. marts 2016 11:17)
DRK's første WT åben for alle retrieverracer blev holdt 2. påskedag blev holdt i Lisbjerg ved Århus.
Der var tilmeldt 69 hunde til prøven.

Prøveleder: Tommy Lykke Madsen - Assistent: Anders Glasius.
Dommere: Lars Mertz, Morten Rasmussen, Annelise Johansen, Peder Riemenschneider og Hanne Søndenbroe


Topresultater

Begynderklasse:
1. WT: Corbek-Hunters Antonia, Sort, Flat Coated Retriever (Flatgold's Anything But Ordinary Mi - Fischermen's Friend Lene) O: Manuela Mielke, Tyskland E/F: Birgit Gahm
2. WT: Bradfield's Heavenly Costa, Sort, Labrador Retriever (Studebaker Accord - Rosefield Gundog Heaven) EO: Ulla Lindner
3. WT: Kjærskov Adam`s Lily, Sort, Labrador Retriever (Lab Fairytale's Back To Black - Kjærskov Black Ronja)(w) O: Ruth Kjærskov,  E: Jane Kragholm Olesen,  Fører: Verner Steffensen
4. WT: Nimbus, Gul, Labrador Retriever (Studebaker Accord - Azumi)(w) EO: Fin Hollerup Mikkelsen, Siw Hollerup Mikkelsen, Fører: Fin Hollerup Mikkelsen
5. WT: Kelmagra Cruise, Sort, Labrador Retriever (Asterix Aguzannis Of Chyatsworth - Leacaz Lexxi)O: M. Jackson, England E: Thomas Plamboeck, Iben Pytlick, Fører: Thomas Plamboeck (ikke på billede)
6. WT: Mochipappa's Bobby Mcferrin, Labrador Retriever (Firenzo Herbu Zadora - Kiblan's Jessie) EO: Cecilie Bohn Reflsund Hamming, Marie Bohn Hamming, Fører: Cecilie Bohn Reflsund Hamming





Åben klasse:
1. WT: Moukjærs Aiko, Golden Retriever (DKBRCH Gleen Mhor's Niko - Kiebitz's Olivia Mille)EO: Morten Mousten
2. WT: Cut'n Cordoza's Desire, Gul, Labrador Retriever (NOJCH SEJCH DKBRCH NORDJCH DKJCH Searover Kits Duke - Cut'n Cordoza's Firebird)O: Tina Jungshoved Bjerre, Claus Bjerre, E: Morten Rossau, Camilla Herholdt Jappe, Fører: Anne Iversen
3. WT: Batmoors' Birdie Grouse, Sort, Labrador Retriever (Eastdale Kayne - Hillus Holland) O: Iben Pytlick, Thomas Plamboeck, Fører: Suzanne Hofmann
4. WT: Abellabbens Rocket Ariane, Sort, Labrador Retriever (DKBRCH DKWTCH NOJCH Lærkereden's Sejer - DKBRCH DKJCH Michnos Dronning Kathrine) O: Annette Abel, Peter Abel,  Fører: Anders Christensen
5. WT: Partridge Sporty Zafi, Sort, Labrador Retriever (DKJCH DKWTCH Hillus Powell - Partridge Hot Chili) O: Holger Blom Davidsen, Fører: Louise Trandum
6. WT: Ørnhøj's Akeela, Golden Retriever (Duckflight Autumn Breeze - Kiebitz's Jennie) EO: Marianne Klitgaard




Vinderklasse:
1. WT: Abellabbens Mærsk, Sort, Labrador Retriever (DKBRCH Thirsgaards Tjegge - DKBRCH DKJCH Michnos Dronning Kathrine) O: Annette Abel og Peter Abel, Fører: Peter Abel
2. WT: DKBRCH NOJCH SEVCH SEJCH NORDJCH DKWTCH DKJCH Lærkereden's Ask, Sort, Labrador Retriever (DKBRCH Whillanbeck Tinker - DKBRCH NOJCH DKJCH Lærkereden's Freja) O: Simonsen, Fører: Ove Simonsen
3. WT: DKBRCH Batmoors' Hill Clyde, Sort, Labrador Retriever (Leadburn Viceroy - Hillus Holland) O: Iben Pytlick Og Thomas Plamboeck, Fører: Brian Rasmussen
4. WT: Nuthatch Dark Night Agnes, Labrador Retriever (DKBRCH NOJCH Michnos Izar - Martinahingis) O: Lisa Nørgaard Poulsen, Fører: Lærke Hein
5. WT: Hartjaks Eya, Labrador Retriever (Lochiness James Cook - Hartjaks Dea) O: Morten Jakobsen, E: Morten Jakobsen, Jesper Thrue, Fører: Jesper Thrue







Følg os på facebook
Til forsiden

Dansk Retriever Klub

Specialklub under Dansk Kennel Klub for de fem retrieverracer:
Labrador Retriever, Golden Retriever, Flatcoated Retriever, Chesapeake Bay Retriever og Curly Coated Retriever.



Print

Sitemap



Dansk Retriever Klub
   //   Hvidkærvej 23 A, 1 sal 5250 Odense SV   //   Tlf. +45 6597 3494   //   Fax +45 6597 3488   //   
post@d-r-klub.dk