Dette website bruger cookies
Cookies er nødvendige for at websitet fungerer korrekt, og indsamler viden om anvendelsen af websitet.

Hvis du klikker videre på siden, accepterer du vores brug af cookies.

For mere information: klik her
Tilbage








Resultater fra de seneste dages markprøver

(19. oktober 2015 20:53)
Highhut´s Alopex,    Labrador,    F.:01-04-2011,    (SEJCH(A) SEJCH(J) Justlike Kronprins Frederik - FIBRCH Highhut´s Vega),    Ejer: Susanne Andersen, Der har været travlt på markprøvefronten de seneste dage - er er topresultater og billeder.

15. oktober: 6 hunde var til start på Schackenborg til åben klasse A

- dømt af Keld Jørgensen og John Juel.
3 hunde med 1. præmie:
Nin's  Laika, Labrador, (Batmoors´ Celtic Nechtan - Hartjaks  Caya) Ejer: Kurt F Larsen
Lockthorn Zippo Stoney, Labrador, (FT Ch Waterford Ganton - Lockthorn Tara) Ejer: Carsten Andersen
Holten’s Lea, Labrador, (Jobeshill Olof - Holten’s Patti) Ejer: Lars Carl Holten


17. oktober - 12 hunde til start på Lykkesholm åben klasse A

- dommere Keld Jørgensen, Jan Hansen, Lars Mertz og aspirant Thomas Plamboeck.
Prøveleder Tommy Madsen, assisteret af Morten Jacobsen og Svend Aage Vinter

Alle deltagerne på prøven på Lykkesholm



1. præmie til disse 4 hunde:
Laberatos Lipan Black Hancock, Labrador, (Sea-Croft Cougar - Laberatos Quito) Ejer: Hans Jørgen Lundgaard
Viltvårdarns Riska, Labrador (Delfleet Hawk - SE J (J) CH Viltvårdarns Carat), Ejer: Ragnhild B Birkestrand
Lochiness Han Solo, Labrador (Levenghyl Baccarat At Lochmuir - Lochiness Foxberry) Ejer: Keld Jørgensen og Kirsten Lynge, Fører: Kirsten Lynge
Goldis Duma, Golden (Lowly Arthur - Bredekær Back in Black) Ejer: Karin & Lars Nordenhof. Fører: Lars Nordenhof



17. oktober vinderklasse A i St. Vildmose

Dommere: Flemming Roed, Gitte Roed og Anders Mølgaard.
Prøveleder: Poul Erik Hansen assisteret af Fin Mikkelsen



Vinderplacerede - fra højre:
1. vinder med certifikat: DKBRCH Shootdog Whiskey, Labrador (Shootdog Guffi - DKJCH DKDKKJCH DKBRCH NOJCH DKKJ06 Wetlands Wonder) Ejer: Palle Ingemann
2. vinder med CK: Skovagers Hailsham Fern, Labrador, (Whillanbech Tinker - Saxaphone Betty), Ejer: Jan Sørensen
3. vinder: Highhut´s Alopex, Labrador, (SEJCH(A) SEJCH(J) Justlike Kronprins Frederik - FIBRCH Highhut´s Vega) Ejer: Susanne Andersen,
4. vinder: Andjøh´s Rafal Nadal, Labrador (Searover Kits Duke - Darfys Ecru.Steffi) Ejer: Jon Andersen


19. oktober vinderklasse A på Nybogård

Dommere: Keld Jørgensen, Jan Lorenzen, Lars Nordenhof og Thomas Plamboeck (aspirant)


fra venstre:
1. vinder med CK: Lakedown Diawl Bach, Labrador (GBFTCH Eastdale Guss - GBFTCH Connemara Twinkle of Lakedown) Ejer: Janne Wiberg
2. vinder: Thirsgaards I Caught Fire, Labrador (Levenghyl Firestone - DKJCH  Thirsgaards Lovis), Ejer: Holger Blom Davidsen
3. vinder: Lærkereden`s Ask, Labrador (DKBRCH Whillanbeck Tinker - DKBRCH Lærkereden`s Freja) Ejer: Ove simonsen


Følg os på facebook
Til forsiden

Dansk Retriever Klub

Specialklub under Dansk Kennel Klub for de fem retrieverracer:
Labrador Retriever, Golden Retriever, Flatcoated Retriever, Chesapeake Bay Retriever og Curly Coated Retriever.



Print

Sitemap



Dansk Retriever Klub
   //   Hvidkærvej 23 A, 1 sal 5250 Odense SV   //   Tlf. +45 6597 3494   //   Fax +45 6597 3488   //   
post@d-r-klub.dk