Dette website bruger cookies
Cookies er nødvendige for at websitet fungerer korrekt, og indsamler viden om anvendelsen af websitet.

Hvis du klikker videre på siden, accepterer du vores brug af cookies.

For mere information: klik her
Tilbage








Working Test i Sandmosen, Hold WT og indv. vinderkl.

(21. september 2015 13:20)
Dejligt sensommervejr, pragtfuldt område, dygtig prøveleder og dedikerede hjælpere, veloplagte dommere og 17 hold med hver 3 velforbedte deltagere. Det var ingredienserne på Hold WT og individuel vinderklasse i Sandmosen i Vensyssel nordenfjords.
Som på alle andre WT'er skulle deltagerne i gennem 5 poster, som blev dømt af Keld Jørgensen, Hans Jørgen Lundgaard, Jens Lund, Lars Mertz og Flemming Roed.
Prøveleder Palle Olsen havde udtænkt udfordrende og meget realistiske opgaver til holdene.


Resultatet af holdkonkurrencen blev at:
Team Lab2Go vandt holdkonkurrencen



Webley Labrador Retriever (DKBRCH DKJCH Lochiness Green Chive - Skovager's Tilsmore Anna) EO: Steen Bisgaard,
DKBRCH Darfys Mika, Labrador Retriever (Darfys Hamilton - Darfys Georgine) O: Freddy Frederiksen, Pernille Schwartz, Fører: Louise Munchaus Adsbøl
Batmoors' Hill Clyde, Labrador Retriever (Leadburn Viceroy - HillusHolland) O: Iben Pytlick, Thomas Plamboeck, Fører: Brian Rasmussen




Nr. 2 blev Team Gravand
Maxjan's Edes, Labrador Retriever (Blackthorn Racer - Liva) O: Mette Andersen, Stig Andersen, Fører: Tom Andersen
Highhut's Alopex, Sort, Labrador Retriever (SEJCH(A) SEJCH(J) JustlikeKronprins Frederik - FIBRCH Highhut's Vega) O: Anna Rupponen, Fører: Susanne Andersen
Ravensbank Fay, Labrador Retriever (DKBRCH DKJCH Cynhinfa Emperor - Tidemark Ivy) O: Voigt, Søren, Fører: Frank Graversen





Nr. 3 blev Team Nord og Syd
DKBRCH DKWTCH Lærkereden's Sejer, Labrador Retriever (Blackersmill Den - Lærkereden's Røskva) O: Simonsen, Ove, Fører: Peter Abel
DKBRCH NOJCH SEVCH SEJCH NORDJCH DKWTCH Lærkereden's Ask, Labrador Retriever (DKBRCH Whillanbeck Tinker - DKBRCH NOJCH DKJCH Lærkereden's Freja) O/Fører:Ove Simonsen
Fendawood Able, Labrador Retriever (Mediterian Blue -Ragweed's Greedy Of Fendawood) O: D. S. Latham, Fører: Danny Fraser





Nr. 4 blev Team Firedog
Thirsgaards I Caught Fire, Labrador Retriever (Levenghyl Firestone -DKJCH Thirsgaards Lovis) O: Boye Rasmussen, Jytte Rasmussen,  Fører: Holger Blom Davidsen
DKJCH DKBRCH Stenhøjgårds Brit (DKJCH DKWTCH Hillus Powell - DKBRCH DKDKKJCH DKJCH DKKJ05 Trompeterbakkens Dina), Labrador Retriever EO: Jan Lorenzen
Batmoors' Black Isle Phoebe Dk14808/2012, 03/05-2012, T, Sort, Labrador Retriever (Broadlaw Dirk - Hillus Holland) O: Iben Pytlick, Thomas Plamboeck,  E: Emill Riise Laursen Fører: Jan Laursen

Resultat af holdkonkurrencen

Placeringer og point

Katalog




Individuel vinder med 99 point ud af 100 mulige:
Ravensbank Wicked, Labrador Retriever (DKBRCH DKJCH Lochiness Green Chive - Ravensbank Wagtail) O: Søren Voigt,  Fører: Marianne Graversen



Pointtal og øvrige placeringer følger.

Tak til sponsorerne:
Henne Pet Food
Dummyshoppen






Følg os på facebook
Til forsiden

Dansk Retriever Klub

Specialklub under Dansk Kennel Klub for de fem retrieverracer:
Labrador Retriever, Golden Retriever, Flatcoated Retriever, Chesapeake Bay Retriever og Curly Coated Retriever.



Print

Sitemap



Dansk Retriever Klub
   //   Hvidkærvej 23 A, 1 sal 5250 Odense SV   //   Tlf. +45 6597 3494   //   Fax +45 6597 3488   //   
post@d-r-klub.dk