Dette website bruger cookies
Cookies er nødvendige for at websitet fungerer korrekt, og indsamler viden om anvendelsen af websitet.

Hvis du klikker videre på siden, accepterer du vores brug af cookies.

For mere information: klik her
Tilbage








Markprøve B Fussingø

(13. august 2015 13:48)
De smukke arealer omkring Fussingø Slot var rammen om Dansk Retriever Klub's markprøve B lørdag den 8. august.

Prøveleder: Peter Bloch
Assistenter: Ole Meinert og Dorte Larsen
Dommere:
Begynder: John Juhl Pedersen, Marianne Ankjær og Morten Rasmussen
Åben: Lars Nørgaard, Lars Mertz og Jan Hansen
Vinder: Hans J. Lundgaard og Flemming Roed

Bedste hunde i begynderklasse



Fra venstre
Ravenssong Laika Girl, Labrador Retriever (Studebaker Accord - Holten's Patti) O: Charlotte Holten, Fører: Henrik Paulsen - som blev bedste hund hos Marianne Ankjær
Batman, Labrador Retriever (DKBRCH DKJCH DKWTCH Batmoors' Leitrim Jake - Lucky Labrador's Windy) O: Preben Hansen,  Fører: Charlotte Nielsen - der blev bedste hund hos John Juel Pedersen
Shootdog Golden Dunni, Golden Retriever (Vesterlyng's Token Of Clyde
- NOJCH SEJCH DKBRCH NORDBRCH DKJCH Doubleuse Grousemountain)(w) EO: Palle Ingemann -  der blev bedst hos Morten Rasmussen


Bedste hunde i åben klasse
 


Fra venstre
Andjøh's Rasmus Lauge, Labrador Retriever (DKBRCH NOJCH SEJCH NORDJCH DKJCH Bjoljahn Maddox - Andjøh's Nadia Petrova)(w) EO: Anne-Marie Jøhnke - der blev bedst hos Jan Hansen
Kappelhøjen's Michelle Pfeiffer, Labrador Retriever (DKBRCH DKWTCH Lærkereden's Sejer - Kappelhøjen's Shakira) OE: Tony Nielsen Og Anni Holm Nielsen, Fører: Anni Holm Nielsen - der blev bedst hos Lars Mertz og Jesper Bromerholm
Batmoors' Severn Ganton, Labrador Retriever (Waterford Ganton - Broadlaw Ebony) O: Iben Pytlick, Thomas Plamboeck, Fører: Brian Rasmussen -  der blev bedst hos Lars Nørgaard


Vinderklassen
Fra venstre dommer Hans Jørgen Lundgaard meddommer Flemming Roed var kørt hjem
 


1.vinder med CK og Cert Ardnapondra Millie, Labrador Retriever (Beanfield Jamesons Joy - Altiquin Rose) O: Laurence Hennessy, Irland, Fører: Anders Mølgaard
2.vinder med CK  DKBRCH Shootdog Whiske, Labrador Retriever (Shootdog Guffi -DKJCH DKDKKJCHDKBRCH NOJCH Wetlands Wonder) EO: Palle Ingemann
3.vinder med CK Hartjaks Dinjo, Labrador Retriever (DKBRCH DKJCH Lochiness Green Chive - DKBRCH DKJCH Darfys Barbette) O: Morten Jakobsen, Fører: Svend Aage Vinter
4.vinder DKBRCH Andjøh's Rafal Nadal, Labrador Retriever (NOJCH SEJCH DKBRCH NORDJCH DKJCH Searover Kits Duke - Darfys Ecru-Steffi) OE: Jøhnke, Anne-Marie, Fører: Jon Andersen

Der var Udmærkelse til
Little Mhor's Bandit, Golden Retriever (DKBRCH FIBRCH NOJCH NORDBRCH SEJCH Tanjin Gismo - DKWTCH Gleen Mhor's Mia) O: Dorte Klarskov Mahler, Fører: Per Yttrup
og til
Nuthatch Blue Sky Pipa, Labrador Retriever (Aslan - Martinahingis) O: Lisa Nørgaard Poulsen, Fører: Luise Linnemann Rasmussen





Følg os på facebook
Til forsiden

Dansk Retriever Klub

Specialklub under Dansk Kennel Klub for de fem retrieverracer:
Labrador Retriever, Golden Retriever, Flatcoated Retriever, Chesapeake Bay Retriever og Curly Coated Retriever.



Print

Sitemap



Dansk Retriever Klub
   //   Hvidkærvej 23 A, 1 sal 5250 Odense SV   //   Tlf. +45 6597 3494   //   Fax +45 6597 3488   //   
post@d-r-klub.dk