Dette website bruger cookies
Cookies er nødvendige for at websitet fungerer korrekt, og indsamler viden om anvendelsen af websitet.

Hvis du klikker videre på siden, accepterer du vores brug af cookies.

For mere information: klik her
Tilbage








Working Test i Nordjylland

(3. august 2015 11:26)
Det kendte terræn ved Estrupdam blev brugt til Region Nordjyllands WT søndag den 2. august.
79 deltagere i 3 klasser.

Prøveleder:Jette Søndergaard og Jesper Thomsen 23 45 12 16
Dommere: John Juel, Hans Jørgen Lundgaard, Jan Hansen, Flemming Roed og Walter Mygil


Begynderklasse - fra venstre:



1.v. Brown Hunt's Spica T,  Labrador Retriever (DKBRCH DKJCH SEJCH NOJCH NORDJCH Bedgebrook Moonshaddow - SEVCH DKSCH(V) Brown Hunt's Pasta) O: Pernille Lillevang, Fører: Helle Stockfisch      Kennel Bushhouse' Vandrepokal
2.v. Michnos Amalie Skram, T, Labrador Retriever (NOJCH Carmal's Kitas Prince - Michnos Drina Daim) O: Lars Nørgaard, Charlotte Nørgaard, Fører: Kaj H. Sørensen
3.v. Abellabbens Rocket Ariane, T, Labrador Retriever (DKBRCH DKWTCH Lærkereden's Sejer - DKBRCH DKJCH Michnos Dronning Kathrine) O: Annette Abel, Peter Abel, Fører: Anders Christensen
4.v. Abellabbens Rocket Vega, T, Labrador Retriever (DKBRCH DKWTCH Lærkereden's Sejer - DKBRCH DKJCH Michnos Dronning Kathrine) EO: Annette Abel, Peter Abel, Fører: Peter Abel
5.v. Rosefield Gundog Heaven, T, Labrador Retriever (Clonbara Smiler - Timberline Lee Af Rosefield) O: Bente Rosenlund Dideriksen Og Michael Rosenlund, Fører: Ulla Lindner
6.v. Rosefield Gundog Pedro, H, Labrador Retriever (Beechbrook Angus - Timberline Lee Af Rosefield) O: Michael Rosenlund,  Fører: Uffe Christensen
7.v. Partridge Flying Audi, T, Labrador Retriever (DKBRCH Thirsgaards Tjegge - Batmoors' Leadhills Tarras) EO: Holger Blom Davidsen


Åben klasse:



1.v. Maxjan's Gonzo H, Labrador Retriever (Blackthorn Biham - Liva) O: Mette Andersen, Stig Andersen, Fører: Dragan SkocajicKennel - modtog Møgelholts Vandrepokal
2.v. Blackthorn Quando, H, Labrador Retriever (DKBRCH NOJCH Michnos Izar - Blackthorn Kallisto) O: Rita Kökény, Ungarn, Fører: Kristian Bredahl Olesen
3.v. Sporhuset's Black Lotus, T, Labrador Retriever (Lochiness James Cook - SEVCH DKSCH(V) Lab-X-Streams Dancing Queen) O: Nicolai Vennevold Flydtkjær, E: Helene Bennedsen,  Fører: Rasmus Lønsman Mortensen
4.v. Hector, H, Labrador Retriever (Edward - Black-Joy Gina) O: Jørgen Grau Soll, Fører: Uffe Christensen
5.v. Blackthorn Quallista, T, Labrador Retriever (DKBRCH NOJCH Michnos Izar - Blackthorn Kallisto) O: Rita Kökény, Ungarn E: Lars Nørgaard, Charlotte Nørgaard, Fører: Lars Nørgaard
6.v. Amberfield Golden Quickstep, H, Golden Retriever (Gleen Mhor's Peder - Bleki's Foxy) O: Belinda Bak,  Fører: Per Krogsgaard Nielsen



Vinderklasse



1.v. DKBRCH DKJCH NOJCH Swaine Nidian, H, Labrador Retriever (Braidenvale Pioneer - Coymesvale Daisy Of Swaine) O: G. Elderton, England  Fører: Tanja Bisted Thorsen - modtog  Kennel Lærkeredens Vandrepokal og blev desuden Working Test Champion - DKWTCH.
2.v. Lærkereden's Lærke, T, Labrador Retriever (Rocdrum Jake Of Willinghurst - DKBRCH NOJCH DKJCH Lærkereden's Freja) EO: Ove Simonsen
3. v. Ravensbank Floyd, H, Labrador Retriever (Levenghyl Como - Ravensbank Flo) O: Søren Voigt, Fører: Helga Friis Thorstein
4.v. Dark Moor's Kivi, T, Labrador Retriever (DKBRCH NOJCH SEJCH NORDJCH DKJCH Bjoljahn Maddox - DKBRCH DKJCH Dark Moor's Tikka) O: Marianne Bredkjær, Jan Tougaard, Fører: Ole Stamp
5.v. Diva, T, Labrador Retriever (Blackersmill Den - Spring Swift The One And Only Sita) O: Frede Gundersen,  Fører: Henrik Hansen
6.v. Sparkfield Morris Minor, H, Labrador Retriever (Leadburn Donald - Emmawood Fig) O: Petersen, Mogens Og Petersen, Fører: Jimmy Henneberg Andersen
7.v.Lærkereden's Bifrost, T, Labrador Retriever (Aquahunt's Aico - DKBRCH NOJCH SEVCH SEJCH NORDJCH DKJCH Lærkereden's Nøkke) EO: Ove Simonsen

1. vinder i hver klasse fik en dummy sponseret af Kennel Farmer Hills`s v/Jette og Per Søndergård


Der var brugsprøve og der stillede 13 hunde til brugsprøve og 11 bestod.
Dagens bedste hund.
Partridge Provs Thingo  fører Johnny Sørensen.

Øvrige der bestod.
Dee Dee, Fører Bjarne Nielsen
Dexter, Fører Jennie Guldbæk Nielsen
Molly, Fører Jacob Vilhelmsen
Sif,  Fører Ane Elsab
Lene`s Luksus, Fører Lene Meisner
Hokitikaal Bucksaya, Fører Bo Eriksen
Thor, Fører Lars Søndegaard
Soffi, Fører Alex Jensen
Tweed, Fører Kia Jensen
Bjørn, Fører Morten Cook
Følg os på facebook
Til forsiden

Dansk Retriever Klub

Specialklub under Dansk Kennel Klub for de fem retrieverracer:
Labrador Retriever, Golden Retriever, Flatcoated Retriever, Chesapeake Bay Retriever og Curly Coated Retriever.



Print

Sitemap



Dansk Retriever Klub
   //   Hvidkærvej 23 A, 1 sal 5250 Odense SV   //   Tlf. +45 6597 3494   //   Fax +45 6597 3488   //   
post@d-r-klub.dk