Dette website bruger cookies
Cookies er nødvendige for at websitet fungerer korrekt, og indsamler viden om anvendelsen af websitet.

Hvis du klikker videre på siden, accepterer du vores brug af cookies.

For mere information: klik her
Tilbage








Topresultater fra Vigsø weekenden 18. og 19. juli

(23. juli 2015 10:06)
Det er meget populært at holde lidt hundeferie i Vigsø når Region Midtjylland holder sin sommerweekend i Vigsø ved Hanstholm. 149 hunde var tilmeldt lørdagens markprøve B og 139 hunde var tilmeldt søndagens WT.

Her følger topresultaterne fra de 2 dage:

Markprøve B - lørdag den 18. juli.
Prøveleder:Birgitte Larsen
Dommere:Begynder: Walter Mygill, Bent Müller og Hans Petter Grongstad, NO
Åben: Kaj Falk Andreasen, Heidi Kvan, NO og Trond Gjøtterud, NO
Vinder: Lars Nordenhof(OF) og Jan Lorenzen

Bedste hunde i begynderklasse:


Millsey Barra, Labrador Retriever (Delfleet Odin - Almondglen Swift Of Druimmuir)O: J. Milligan, Fører: Vagn Ovesen
Lærkereden's Heimdal, Labrador Retriever (Lærkereden's Charlie - Lærkereden's Lærke) EO: Ove Simonsen
Abellabbens Rocket Ariane, Labrador Retriever (DKBRCH DKWTCH Lærkereden's Sejer - DKBRCH DKJCH Michnos Dronning Kathrine) O: Annette Abel, Peter Abel, Fører: Anders Christensen


Åben klasse:



Tv. Frank In Greenwood, Labrador Retriever (Eastdale Harry - Broadlaw Nora) O: H. J. Wiggins, England, Fører: Jon Andersen
Th. Shootdog Gyldne Valentino, Labrador Retriever (DKBRCH DKJCH SEJCH NOJCH NORDJCH Bedgebrook Moonshaddow - Shootdog Nancy) O: Palle Ingemann, Fører: Tommy Frederiksen
Ikke afbildet: Jack, Labrador Retriever (Broadlaw Dirk - DKBRCH DKJCH Stenhøjgårds Bonnie) EO: Jan Laursen, Fører: Hans Jørgen Bilstrup




Vinderklasse B - prøve:
1.Vinder med certifikat: Felix, Labrador Retriever (Bailey - Holly)O: Niels Clausen, Fører: Torben Møller Nielsen
2. vinder med ck: Abellabbens Mærsk, Labrador Retriever (DKBRCH Thirsgaards Tjegge - DKBRCH DKJCH Michnos Dronning Kathrine)O: Annette Abel og Peter Abel, Fører: Peter Abel
3. vinder med ck: Thirsgaards I Caught Fire, Labrador Retriever (Levenghyl Firestone - DKJCH Thirsgaards Lovis)(w) O: Boye Rasmussen, Jytte Rasmussen, Fører: Holger Blom Davidsen
4. vinder: DKBRCH DKJCH NOJCH Swaine Nidian, Labrador Retriever (Braidenvale Pioneer - Coymesvale Daisy Of Swaine) O: G. Elderton, England, Fører: Tanja Bisted Thorsen

øvrige præmieret:
Udm: NORDJCH Waternuts High And Mighty, Flat Coated Retriever (Holly Hunter's Jaspar - SEJCH NOJCH Duckstream Cragganmore)(w) O: Heidi / Bjarne Kvan / Holm, Fører: Bjarne Holm
Udm: DKBRCH Andjøh's Rafal Nadal, Labrador Retriever (NOJCH SEJCH DKBRCH NORDJCH DKJCH Searover Kits Duke - Darfys Ecru-Steffi) O: Jøhnke, Anne-Marie, Fører: Jon Andersen



WT søndag den 19. juli.
Prøveleder: Carsten Høgsbjerg
Dommere: Lars Nordenhof, Walter Mygill, Bent Müller, Peder Riemenschneider, Hans Petter Grongstad, NO, Heidi Kvan, NO og Trond Gjøtterud, NO

Begynderklasse:


1 WT: Brown Hunt's Spica, Labrador Retriever (DKBRCH DKJCH SEJCH NOJCH NORDJCH Bedgebrook Moonshaddow - SEVCH DKSCH(V) Brown Hunt's Pasta) O: Pernille Lillevang, Fører: Helle Stockfisch
2 WT: Moukjærs Aiko, Golden Retriever (Gleen Mhor's Niko - Kiebitz's Olivia Mille) EO: Morten Mousten,
3 WT: Tanima Flatcoats Dealers Choice, Flat Coated Retriever (Exotic Lunas Super Trouper - Tanima Flatcoats Amazing Grace) O: Marianne B. Hansen,  Fører: Poul Larsen
4 WT: Lærkereden's Heimdal, Labrador Retriever (Lærkereden's Charlie - Lærkereden's Lærke) EO: Ove Simonsen

Øvrige placerede:
5 WT: Michnos Amalie Skram, Labrador Retriever (NOJCH Carmal's Kitas Prince - Michnos Drina Daim) O: Lars Nørgaard, Charlotte Nørgaard,  Fører: Kaj H. Sørensen
6 WT: Abellabbens Rocket Heat-2x, Labrador Retriever (DKBRCH DKWTCH Lærkereden's Sejer - DKBRCH DKJCH Michnos Dronning Kathrine) O: Annette Abel, Peter Abel,  Fører: Jens Lund
7 WT: Balbirnie Jack, Labrador Retriever (Flyingphelps - Balbirnie Happy) O: Per Maasbøl, Mette Voigt, E: Michael Andersen, Fører: Susanne Wærling
8 WT: Batmoors' Severn Guss, Labrador Retriever (Waterford Ganton – Broadlaw Ebony) O: Iben Pytlick, Thomas Plamboeck, Fører: Peter Jørgensen
9 WT: Batmoors' Artistic Micj Jagger , Labrador Retriever (Lowforge Aragon Of Leacaz - Batmoors' Leadhills Mennock)(w) EO: Iben Pytlick
10 WT: Abellabbens Rocket Ariane, Labrador Retriever (DKBRCH DKWTCH
Lærkereden's Sejer - DKBRCH DKJCH Michnos Dronning Kathrine)(w) O: Annette Abel, Peter Abel,  Fører: Anders Christensen
11 WT: Abellabbens Rocket Vega, Labrador Retriever (DKBRCH DKWTCH
Lærkereden's Sejer - DKBRCH DKJCH Michnos Dronning Kathrine) EO: Annette Abel, Peter Abel,  Fører: Peter Abel)


Åben klasse:


1 WT: Miska Emil, Labrador Retriever (DKBRCH DKJCH Cynhinfa Emperor – Miska Tosca) O: Fibæk, Bernhard, Fører: Gert William Knudsen
2 WT: Frank In Greenwood, Labrador Retriever (Eastdale Harry - Broadlaw Nora)O: H. J. Wiggins, England, Fører: Jon Andersen
3 WT: Vasegaard Ace Felix, Labrador Retriever (NOJCH SEJCH DKBRCH NORDJCH DKJCH Searover Kits Duke - Vasegaard Thunderbird Luna) O: Charlotte Rasmussen, Steen Vasegaard, Fører: Henrik Johannesen
4 WT: Amberfield Golden Quickstep, Golden Retriever (Gleen Mhor's Peder - Bleki's Foxy) O: Belinda Bak,  Fører: Per Krogsgaard Nielsen

Øvrige placerede:
5 WT: Abellabbens Brave And Beauty, Labrador Retriever (DKBRCH DKJCH SEJCH NOJCH NORDJCH Bedgebrook Moonshaddow - DKBRCH DKJCH Michnos Dronning Kathrine) O: Annette Abel, Peter Abel, Fører: Rikke Hansen
6 WT: Monique, Labrador Retriever (DKBRCH DKJCH DKWTCH Batmoors' Leitrim Jake - Holmgren's Hunter's Bianca) O: Finn Rasmussen, E: Finn Rasmussen, Ann Rasmussen,  Fører: Finn Rasmussen
7 WT: Lockthorn Zinedine Zidan, Labrador Retriever (Waterford Ganton - Lockthorn Tara) O: D. Marx, M. Marx, England E: Boye Rasmussen, Jytte Rasmussen, Fører: Boye Rasmussen
8 WT: Brown Hunt's Merlot, Labrador Retriever (Miko - Brown Hunt's Bonus) O: Pernille Lillevang,  Fører: Jeanette Bundgaard
9 WT: Jiggers Tarka Lovely Asker, Flat Coated Retriever (Magnum - Jiggers Tarka Lovely Rita) O: Poul Rønnow Kjeldsen, Fører: Lars Pedersen
10 WT: Little Mhor's Ikaros, Golden Retriever (DKBRCH FIBRCH NOJCH NORDBRCH SEJCH Tanjin Gismo - DKWTCH Gleen Mhor's Mia) O: Dorte Klarskov Mahler, Fører: Lena Andreasen
11 WT: Asli, Labrador Retriever (DKBRCH DKJCH Lochiness Green Chive - Holmgren's Hunter's Bianca) O: Finn Rasmussen, Fører: Ann Rasmussen


Vinderklasse:


1 WT: Michnos Friend Chandler Bing, Labrador Retriever (Foxon Joodii – Michnos Drina Daim) EO: Lars Nørgaard, Charlotte Nørgaard, Fører: Lars Nørgaard
2 WT: Webley, Labrador Retriever (DKBRCH DKJCH Lochiness Green Chive - Skovager's Tilsmore Anna) EO: Steen Bisgaard
3 WT: DKBRCH DKJCH NOJCH Swaine Nidian, Labrador Retriever (Braidenvale Pioneer - Coymesvale Daisy Of Swaine) O: G. Elderton, England, Fører: Tanja Bisted Thorsen
4 WT: Batmoors' Hill Clyde, Labrador Retriever (Leadburn Viceroy - Hillus Holland) O: Iben Pytlick, Thomas Plamboeck, Fører: Brian Rasmussen

Øvrige placerede:
5 WT: Lærkereden's Lærke, Labrador Retriever (Rocdrum Jake Of Willinghurst - DKBRCH NOJCH DKJCH Lærkereden's Freja) EO: Ove Simonsen
6 WT: Huntsman's Choice Bosley, Labrador Retriever (Huntsman's Choice Jay - Skovager's Tilsmore Teal)O: Mikael Johannessen, Birgitte Nielsen,  Fører: Jane Dam
7 WT: Hartjaks Dee Dee, Labrador Retriever (DKBRCH DKJCH Lochiness Green Chive - DKBRCH DKJCH Darfys Barbette) O: Morten Jakobsen, Fører: Tommy Lykke Madsen
8 WT: Maxjan's Zeñorita, Labrador Retriever (Blackthorn Racer - Liva) O: Mette Andersen, Stig Andersen,  Fører: Tine Dyreborg Johansen

Foto: Erling Schäfer og Niels Henrik Andersen.

Følg os på facebook
Til forsiden

Dansk Retriever Klub

Specialklub under Dansk Kennel Klub for de fem retrieverracer:
Labrador Retriever, Golden Retriever, Flatcoated Retriever, Chesapeake Bay Retriever og Curly Coated Retriever.



Print

Sitemap



Dansk Retriever Klub
   //   Hvidkærvej 23 A, 1 sal 5250 Odense SV   //   Tlf. +45 6597 3494   //   Fax +45 6597 3488   //   
post@d-r-klub.dk