Dette website bruger cookies
Cookies er nødvendige for at websitet fungerer korrekt, og indsamler viden om anvendelsen af websitet.

Hvis du klikker videre på siden, accepterer du vores brug af cookies.

For mere information: klik her
Tilbage








Markprøve B på Midtsjælland

(7. juli 2015 11:15)
I bagende sol holdt Region Midtsjælland markprøve B søndag den 5. juli.

Prøveleder Christian Christensen og assistent Levi Hansen
Dommere:
Begynder: Hanne Søndenbroe, Kresten Henriksen og Flemming Nøhr
Åben: Marianne Ankjær, Morten Rasmussen og Kaj Falk Andreasen
Vinder: Walter Mygill (OF) og Birgitta Staflund, SE

Dagens topresultater:

BEGYNDERKLASSE: fra venstre
Bedst hos Kresten Henriksen: Sophie, Labrador Retriever (DKBRCH DKJCH DKWTCH Batmoors' Leitrim Jake - Lucky Labrador's Windy) EO: Preben Hansen
 
Bedst hos Hanne Søndenbroe: Ravenssong Laika Girl, Labrador Retriever (Studebaker Accord - Holten's Patti)O: Charlotte Holten, Fører: Henrik Paulsen
 
Bedst hos Flemming Nøhr Christensen: Thirsgaards Bitter And Twisted, Labrador Retriever (DKBRCH DKJCH DKWTCH Batmoors' Leitrim Jake - DKJCH Thirsgaards Lovis) O: Boye Rasmussen, Jytte Rasmussen,  Fører: Morten Rossau



ÅBEN KLASSE - fra venstre
Bedst hos Marianne Ankjær: Like'ims Keilis Ghibli, Labrador Retriever (Duvkullans Kuling - Like'ims Cayenne) O: Virge Johansson, Sverige E: Jonas Brink, Sverige
 
Bedst hos Morten Rasmussen: Meadowlark Ballyconeelly, Labrador Retriever (Ballylafin Bailey Of Rockenhart - Batmoors' Leadhills Ale)O: Birgitta Staflund Wiberg, Sverige E: Annika Hecktor, Sverige
 
Bedst hos Kaj Falck Andreasen: Maxjan's Siki, Labrador Retriever (DKBRCH DKJCH SEJCH NOJCH NORDJCH Bedgebrook Moonshaddow - Thirsgaards Ronja) O: Mette Andersen, Stig Andersen,  Fører: Mogens Olsen




VINDERKLASSE - fra venstre:
1. vinder m. certertifikat: Vasegaard Peps, Labrador Retriever (Easy Magic's Chipsi - DKJCH Lucky Labrador's Piper Citrus) O: Charlotte Rasmussen, Steen Vasegaard, Fører: Michael Nielsen

2. vinder m. CK Vasegaard Pip's Kelly, Labrador Retriever (DKBRCH DKJCH SEJCH NOJCH NORDJCH Bedgebrook Moonshaddow - DKJCH Lucky Labrador's Piper Citrus) O: Charlotte Rasmussen, Steen Vasegaard, Fører: Anna Døring Hansen

3. vinder: Flat Workers Lab Jo, Labrador Retriever (Cynhinfa Firecrest - Indy) O: Tanja Bisted Thorsen, Fører: Allan Døring Hansen
Følg os på facebook
Til forsiden

Dansk Retriever Klub

Specialklub under Dansk Kennel Klub for de fem retrieverracer:
Labrador Retriever, Golden Retriever, Flatcoated Retriever, Chesapeake Bay Retriever og Curly Coated Retriever.



Print

Sitemap



Dansk Retriever Klub
   //   Hvidkærvej 23 A, 1 sal 5250 Odense SV   //   Tlf. +45 6597 3494   //   Fax +45 6597 3488   //   
post@d-r-klub.dk