Dette website bruger cookies
Cookies er nødvendige for at websitet fungerer korrekt, og indsamler viden om anvendelsen af websitet.

Hvis du klikker videre på siden, accepterer du vores brug af cookies.

For mere information: klik her
Tilbage








WT i Region Centrum fredag den 3. april

(4. april 2015 09:43)
Region Centrum holdt WT for alle racer Langfredag den 3. april i Tykhøj krat ved Give.

Prøveleder: Boye Rasmussen, assistenter: Erwin Boldes og Karin Faurholm
Dommere: Anders Mølgaard, Jan Lorentzen, Peder Riemenschneider og Morten Rasmussen



Begynderklassen
WT1 Batmoors' Ginny Weasley, Labrador Retriever (Eastdale Harry - Batmoors' Leadhills Mennock) O: Iben Pytlick, Thomas Plamboeck, Fører: Henriette Schausen
WT2 Moukjærs Aiko, Golden Retriever (Gleen Mhor's Niko - Kiebitz's Olivia Mille, EO: Morten Mousten,  Fører: Morten Mousten
WT3 Blackthorn Quando, Labrador Retriever (DKBRCH NOJCH Michnos Izar - Blackthorn Kallisto)(w) O: Rita Kökény, Fører: Kristian Bredahl Olesen
WT4 Flatgold´s A Wild Rose, Golden Retriever (Way-Out´s Cassidy - Warpersmoss Russet) O: E: Stefan Weiss
WT5 Willowyck Darren, Labrador Retriever (GBFTCH Eastdale Harry - GBFTCH Levenghyl Cranefly) O: Tes Lawrence, Fører: Anna Nielsen




Åben klasse
WT1 Gundog's Choice Disney, Golden Retriever (SEJCH NOJCH Vassruggens Vade Brand - Gundog's Choice Brooklyn) O: Jörg Brach,  Fører: Jens Lund
WT2 Abellabbens Brave And Beauty, Labrador Retriever (DKBRCH DKJCH SEJCH NOJCH NORDJCH Bedgebrook Moonshaddow - DKBRCH DKJCH Michnos Dronning Kathrine) O: Annette Abel, Peter Abel, Fører: Rikke Hansen
WT3 0022Lockthorn Zippo Stoney, Labrador Retriever (Waterford Ganton - Lockthorn Tara) O: D. Marx, M. Marx, England  Fører: Carsten Andersen
WT4 Gleen Mhor's Banjo, Golden Retriever (Brinsworthy Higgins - Duckflight Browning) OE: John Nikolejsen
WT5 Highhut's Lynx-Lynx, Labrador Retriever (Cynhinfa Justin - FIBRCH Highhut's Vega) O: Anna Rupponen, Finland, Fører: Erik Søndergaard
 



Vinderklasse
WT1 Batmoors' Hill Clyde, Labrador Retriever (Leadburn Viceroy - Hillus Holland) O: Iben Pytlick, Thomas Plamboeck, Fører: Brian Rasmussen
WT2 Fendawood Able, Labrador Retriever (GBFTCH Mediterian Blue - Ragweed's Greedy Of Fendawood) O: D. S. Latham, England, Fører: Danny Fraser
WT3 Brown Hunt's Navy, Labrador Retriever (Cynhinfa Justin - Brown Hunt's ZigZag) EO: Pernille Lillevang, Fører: Tommy Langelund Jakobsen
WT4 DKBRCH DKJCH NOJCH Swaine Nidian, Labrador Retriever (Braidenvale Pioneer - Coymesvale Daisy Of Swaine) O: G. Elderton, England, Fører: Tanja Bisted Thorsen – var kørt hjem og derfor ikke på billedet.
WT5 Michnos Friend Monica Geller, Labrador Retriever (Foxon Joodii - Michnos Drina Daim) O: Lars Nørgaard, Charlotte Nørgaard, Fører: Ole Meinert Pedersen
WT6 Thirsgaards I Caught Fire, Labrador Retriever (Levenghyl Firestone - DKJCH Thirsgaards Lovis) O: Boye Rasmussen, Jytte Rasmussen,  Fører: Holger Blom Davidsen

Fotos: Pernille Lillevang

Følg os på facebook
Til forsiden

Dansk Retriever Klub

Specialklub under Dansk Kennel Klub for de fem retrieverracer:
Labrador Retriever, Golden Retriever, Flatcoated Retriever, Chesapeake Bay Retriever og Curly Coated Retriever.



Print

Sitemap



Dansk Retriever Klub
   //   Hvidkærvej 23 A, 1 sal 5250 Odense SV   //   Tlf. +45 6597 3494   //   Fax +45 6597 3488   //   
post@d-r-klub.dk