Dette website bruger cookies
Cookies er nødvendige for at websitet fungerer korrekt, og indsamler viden om anvendelsen af websitet.

Hvis du klikker videre på siden, accepterer du vores brug af cookies.

For mere information: klik her
Tilbage








WT i Søby

(25. august 2014 20:39)
WT'en blev afholdt i Søby Brunkulslejer - et fantastisk sted til hundeprøver.
Lørdag den 23. august

Prøveleder var Jens Andersen og posterne blev dømt af Miso Sipola (SF), Anders Carlsson (S), Carsten Andersen, Thomas Plamboeck og Keld Jørgensen.

Begynderklassens placerede

1-5 fra venstre:
Gleen Mhor's Banjo, Golden Retriever (Brinsworthy Higgins - DuckflightBrowning) Ejer: Niels Lund, Opdrætter/Fører: John Nikolajsen
Maxjan's Zcarlett Johansen, Labrador Retriever (INTFTCH Blackthorn Biham- Liva) O: Mette Andersen, Stig Andersen, Fører: Steen Dyreborg Johansen
Gleen Mhor's Gordon The Il, Golden Retriever (Calhoun Of Graceful Delight -Merryway Lara)O: John Nikolajsen, Fører: Mona Madsen
Moukjærs Aiko, Golden Retriever (Gleen Mhor's Niko - Kiebitz's Olivia Mille)(w) EO:og Fører: Morten Mousten
Vasegaard Ace Felix, Labrador Retriever (NOJCH SEJCH DKBRCHNORDJCH DKJCH Searover Kits Duke - Vasegaard Thunderbird Luna) O: Charlotte Rasmussen,  Fører: Henrik Johannesen


Åben klasse - placerede

1-5 fra venstre:
Bjoljahnchief, Labrador Retriever (Jagdens Gander - Bindy)O: BenedicteBjoljahn, Fører:Tanja Bisted Thorsen
Batmoors' Spot-On Ash , Labrador Retriever (GBFTCH Adoraden Quinn - Altiquin Breeze) O: Thomas Plamboeck, Iben Pytlick, Fører: Suzanne Hofmann
Darfys Vinner , Labrador Retriever (Darfys Hamilton - Darfys Georgine) O: Freddy Frederiksen, Pernille Schwartz,  Fører: Louise Andersen
Maxjan's Zeñorita, Labrador Retriever (INTFTCH Blackthorn Racer - Liva) O: Mette Andersen, Stig Andersen,  Fører: Tine Dyreborg Johansen
Abellabbens Mærsk, Labrador Retriever (DKBRCH Thirsgaards Tjegge -DKBRCH DKJCH Michnos Dronning Kathrine)O: Peter Abel, Annette Abel, Fører: Peter Abel


Vinderklasse placerede

fra venstre:
DKBRCH DKJCH Stenhøjgårds Brit, Labrador Retriever (DKJCH DKWTCHHillus Powell - DKBRCH DKDKKJCH DKJCH Trompeterbakkens Dina)EO: Jan Lorenzen
Stenhøjgårds Cille-Lovis, Labrador Retriever (DKJCH DKWTCH Hillus Powell- DKBRCH DKDKKJCH DKJCH Trompeterbakkens Dina)(O: Jan Lorenzen, Fører: John Juul Henriksen
Batmoors' Hill Clyde, Labrador Retriever (Leadburn Viceroy - Hillus Holland) O: Thomas Plamboeck, Iben Pytlick, Fører: Brian Rasmussen
DKBRCH Lærkereden's Sejer, Labrador Retriever (Blackersmill Den -Lærkereden's Røskva) O: Ove Simonsen,  Fører: Peter Abel
DKBRCH DKJCH Michnos Dronning Kathrine, Labrador Retriever (Aslan -Michnos Webley & Scott) O: Lars Nørgaard, Charlotte Nørgaard,  E: Annette Abel, Peter Abel, Fører: Peter Abel
DKBRCH DKJCH Swaine Nidian, Labrador Retriever (Braidenvale Pioneer -Coymesvale Daisy Of Swaine) O: G. Elderton, England, Fører: Tanja Bisted Thorsen
Flat Workers Lab Isabel, Labrador Retriever (Cynhinfa Firecrest - Indy) O:Tanja Bisted Thorsen,  Fører:Lise Gørtz
Shootdog Golden Pocket, Golden Retriever (Sungold Fly With Me - NOJCHSEJCH DKBRCH NORDBRCH Doubleuse Grousemountain) O: Palle Ingemann, Fører: Gitte Garrido






Følg os på facebook
Til forsiden

Dansk Retriever Klub

Specialklub under Dansk Kennel Klub for de fem retrieverracer:
Labrador Retriever, Golden Retriever, Flatcoated Retriever, Chesapeake Bay Retriever og Curly Coated Retriever.



Print

Sitemap



Dansk Retriever Klub
   //   Hvidkærvej 23 A, 1 sal 5250 Odense SV   //   Tlf. +45 6597 3494   //   Fax +45 6597 3488   //   
post@d-r-klub.dk