Dette website bruger cookies
Cookies er nødvendige for at websitet fungerer korrekt, og indsamler viden om anvendelsen af websitet.

Hvis du klikker videre på siden, accepterer du vores brug af cookies.

For mere information: klik her
Tilbage








Topresultater fra weekendens markprøve B

(18. august 2014 09:05)
Der har været afholdt to markprøve B lørdag den 17. august.

Her er topresultaterne fra weekenden:
Avnstrup, Midtsjælland - prøveleder Tanja Thorsen:

Bedste hund i begynderklasse hos dommer Kresten Henriksen:
Molshøj's Delta Delight Number One, Labrador Retriever (DKBRCH DKJCHSEJCH NOJCH NORDJCH Bedgebrook Moonshaddow - Melicmark Coal Briquette)O: Lise Nørtoft Larsen,Fører: Janne Grees Sørensen
hos dommer Flemming Nøhr:
Shootdog Timber, Labrador Retriever (DKBRCH DKJCH SEJCH NOJCHNORDJCH Bedgebrook Moonshaddow - Shootdog Nancy) O: Palle Ingemann,  Fører: Johnny Axelgaard
De øvrige på billedet er begynderklassens øvrige med 1 pr.



Bedste hund i Åben klasse hos dommer Lars Nørgaard:
Maxjan's Roos, Labrador Retriever (DKBRCH DKJCH SEJCH NOJCHNORDJCH Bedgebrook Moonshaddow - Thirsgaards Ronja)O: Mette Andersen, Stig Andersen, Fører: Michael Andersen
Bedste hund hos dommer Flemming Nøhr
Coatfloats Toscakaka, Flat Coated Retriever (Se Jch Duckstream Black Velvet -Coatfloats Nutella)(w) O: Tina & Björn Weberg, Sverige E: Monika Pfeiffer, Sverige
Resten er 1 pr. i åben klasse  



1. Vinder med Certifikat: Waternuts Caleigh, Flat Coated Retriever (Holly Hunters Woody Guthrie -Duckstream Cragganmore)O: Heidi Kvan, Bjarne Holm, Norge E: Anna-Lena Wendt, Sverige
- blev Dansk Brugs Champion
2. Vinder: Darfys Mika, Labrador Retriever (Darfys Hamilton - Darfys Georgine)
O: Freddy Frederiksen, Pernille Schwartz, E: Louise Munchaus Adsbøl, Jesper Gauguin, Fører: Louise Munchaus Adsbøl
3. Vinder: Shootdog Whiskey, Labrador Retriever (Shootdog Guffi - DKJCH DKDKKJCHDKBRCH NOJCH Wetlands Wonder)(w) EO: Palle Ingemann
4. Vinder: Vistorp Ending Mack, Labrador Retriever (Sparkfield Topi - Søndergaard's I Feel
Like A Woman)(w) O: Henrik Sandgaard, Fører: Niels Henrik Andersen 
dommere Carsten Andersen og Jan Hansen





Topresultater fra Gråhede, Region Sydjyllands markprøve B
Prøveleder var Michael Roseau

Begynderklassen dømt af Lars Nordenhof og Jan Lorenzen:
Bedste hund: Munkhaven Thytas Indy, Flat Coated Retriever (Svalegården's Targo -
Munkhaven Almo Thyra)(w) O: Hans Jørgen Bilstrup, Susanne Bilstrup, Fører: Jane Jensen

Bedste hund i åben klasse dømt af Walter Mygill og Kaj F. Andreasen:
Ravensbank Mint, Labrador Retriever (DKBRCH DKJCH Lochiness Green Chive- Ravensbank Wagtail) O: Søren Voigt, Fører: Helle Voigt


Bedste hunde begynderklasse og åben klasse



Vinderklasse placeringer:
1. vinder med Certifikat: Michnos Friend Monica Geller, Labrador Retriever (Foxon Joodii - MichnosDrina Daim)O: Lars Nørgaard, Charlotte Nørgaard, Fører: Ole Meinert Pedersen
2. vinder med CK: DKBRCH DKJCH Lochiness Green Chive, Labrador Retriever (GarronpointRoss Of Drakeshead - Greenbriar Beret) EO: Keld Jørgensen, Kirsten Lynge Jørgensen,  Fører: Keld Jørgensen
3. vinder med CK: DKBRCH Dark Moor's Tikka, Labrador Retriever (Gamegoer Chervil - Alma)EO: Marianne Bredkjær, Jan Tougaard,  Fører: Jan Tougård
4. vinder: Fendawood Able, Labrador Retriever (GBFTCH Mediterian Blue - Ragweed'sGreedy Of Fendawood) O: D. S. Latham, England, Fører:Danny Fraser
- dommer Anders Mølgaard



Lørdagen 2. præmie i åben klasse til:
WJW12 DKKV13 Hegnets Art By Pablo Picasso, Flat Coated Retriever(DKCH(+J) SICH INTCH SECH NOCH NORDCH DEVDHCH Starworkers Makes People Talk - DEVDHCHStarworkers Obsession By Nighttime) O: Anders Hegnet, Helle Hegnet, E: JanniMorsing, Johnny Eckhaus, Anders Hegnet, Helle Hegnet, Fører: Janni Morsing
- betød at hunden fik sine udstillingschampionater hjem!





Følg os på facebook
Til forsiden

Dansk Retriever Klub

Specialklub under Dansk Kennel Klub for de fem retrieverracer:
Labrador Retriever, Golden Retriever, Flatcoated Retriever, Chesapeake Bay Retriever og Curly Coated Retriever.



Print

Sitemap



Dansk Retriever Klub
   //   Hvidkærvej 23 A, 1 sal 5250 Odense SV   //   Tlf. +45 6597 3494   //   Fax +45 6597 3488   //   
post@d-r-klub.dk