Dette website bruger cookies
Cookies er nødvendige for at websitet fungerer korrekt, og indsamler viden om anvendelsen af websitet.

Hvis du klikker videre på siden, accepterer du vores brug af cookies.

For mere information: klik her
Tilbage








Topresultater fra weekendens markprøve B

(4. august 2014 11:17)
Der blev afholdt 2 markprøve B med mange hunde tilmeldt i weekenden.

Region Fyn arrangerede prøve for 83 hunde på Brahetrolleborgs dejlige terræn i den ekstreme danske sommervarme.

Topresultaterne fra prøven på Fyn:
Bedste hund i begynderklassen: Batmoors' Rubeus Hagrid,  Labrador Retriever (Eastdale Harry - Batmoors'Leadhills Mennock) O: Thomas Plamboeck, Iben Pytlick, Fører: Søren Malle
Begynderklassen blev dømt af Lars Mertz og Walter Mygill



Bedste hund i åben klasse: Brown Hunt's Emma, Labrador Retriever (SEJCH Kullaholm's Mattis - BrownHunt's Zig Zag)O: Pernille Lillevang,  Fører: Anne Grete Michelsen
Klassen blev dømt af Lars Nørgaard og Thomas Plamboeck



Placerede i vinderklassen med CK:
1. vinder:DKBRCH Andjøh's Rafal Nadal, Labrador Retriever (NOJCH SEJCH DKBRCH NORDJCH DKJCH Searover Kits Duke - Darfys Ecru-Steffi)EO: Anne-Marie Jøhnke, Fører: Jon Andersen
2. vinder: DKBRCH DKJCH Lochiness Green Chive, Labrador Retriever (GarronpointRoss Of Drakeshead - Greenbriar Beret) EO: Keld Jørgensen, Kirsten Lynge Jørgensen,  Fører: Keld Jørgensen


Klassen dømtes af Flemming Nøhr Christensen og John Juel som flankerer de 2 placerede - 1. vinder tv.

Prøveleder på Fyn var Gert W. Knudsen.



Søndag den 3. august var der B-prøve i Kulmosen ved Pandrup hos Region Nordjylland.
På vejrsiden var der lidt af hvert - både ekstrem varme og skybrud med lyn og torden under den sidste del af vinderklassens afprøvning. Her var der også tilmeldt 83 hunde i 3 klasser.
Prøveleder var Thomas Kaldsen.

Her er dages topresultater:
Bedste hunde i begynderklassen:
Vinder af vandrepokal: Douglas, Labrador Retriever (Edward - Scotsgap April)O: Danny Christensen, Fører: Kim Havkrog
Lynggaarden's Sally, Labrador Retriever (Michnos Go Strike The Gold -Lynggaarden's Queen Mary) O: Inge Kiilerich Olesen, Fører: Michael Justesen

Begynderklassen blev dømt af Anders Mølgaard og Jan Hansen


Bedste hunde i åben klasse:
Vinder af vandrepokalen: Abellabbens Jessie, Labrador Retriever (DKBRCH Thirsgaards Tjegge -DKBRCH DKJCH Michnos Dronning Kathrine) O: Peter Abel, Annette Abel, Fører: Jens Jørgensen
Ravensbank Floyd, Labrador Retriever (Levenghyl Como - Ravensbank Flo) O: Søren Voigt, Fører: Helga Friis Thorstein

Åben klasse blev dømt af Bent Müller og John Juel


Vinderklassen blev dømt af Hans Jørgen Lundgaard og havde 4 placerede hunde:
1. vinder med certifikat: Lærkereden's Sif, Labrador Retriever (Aquahunt's Aico - DKBRCH NOJCHSEVCH SEJCH NORDJCH Lærkereden's Nøkke) O: Ove Simonsen, Fører: Poul Germann Sørensen
2. vinder med CK: DKBRCH Andjøh's Rafal Nadal, Labrador Retriever (NOJCH SEJCH DKBRCH NORDJCH DKJCH Searover Kits Duke - Darfys Ecru-Steffi)EO: Anne-Marie Jøhnke, Fører: Jon Andersen
3. vinder med CK: DKBRCH NOJCH SEVCH SEJCH NORDJCH DKWTCH Lærkereden's Ask, Labrador Retriever (DKBRCH Whillanbeck Tinker - DKBRCH NOJCH DKJCH Lærkereden's Freja) EO: Ove Simonsen
4. vinder med CK: Freja, Labrador Retriever (Mallowdale Darren - Dark Moor's Ronja)(w) EO:Freddy Sørensen

Vinderplacerede fra højre mod venstre.






Følg os på facebook
Til forsiden

Dansk Retriever Klub

Specialklub under Dansk Kennel Klub for de fem retrieverracer:
Labrador Retriever, Golden Retriever, Flatcoated Retriever, Chesapeake Bay Retriever og Curly Coated Retriever.



Print

Sitemap



Dansk Retriever Klub
   //   Hvidkærvej 23 A, 1 sal 5250 Odense SV   //   Tlf. +45 6597 3494   //   Fax +45 6597 3488   //   
post@d-r-klub.dk